plné kojení
Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Čekám druhé dítě a ráda bych jej plně kojila. U prvního jsem měla málo mléka a celou dobu dokrmovala UM. Je více faktorů, které mohly ovlivnit to, že se mi laktace nikdy plně nerozběhla. Rodila jsem v 35 týdnu, dítě bylo hned po porodu odneseno na JIP. Odsávat mléko jsem začala druhý den po porodu. K malému jsem se dostala jen párkrát za den. Odsávala jsem každé 3 hodiny, ale skoro nic jsem neodsála, něco malinko až třetí den od porodu. 4 den po porodu jsem byla i s malým přemístěna na hostinský pokoj. Strávené dny na poporodním byli dost stresující a samotný přesun na nový pokoj tak též. Stále jsem odsávala a opravdu jen občas jsme se sestřičkou zkoušela neustále spícího malého přikládat. Spinkal dá se říct pořád, na každé jídlo (každé 3h) jsem jej musela budit a i u jídla neustále usínal. Přikládat jsem úplně přestala s tím, že to budu zkoušet až malý trochu ožije. Malý byl dokrmovaný sondou a vytoužených 40ml, které musel sám sníst aby jsme byli propouštěni snědl až pomocí stříkačky, přičemž jsem ho druhou rukou-prstem dráždila na patře, pak jsem přešli na flašku a po 14 dnech jsme jeli domů. Doma jsem stále každé 3h odsávala a stále spícího malého zkoušela přikládat. Asi v jeho 8 týdnech jsem se spojila s LP. Proběhlo odstranění flašky, dokrmování pomocí cévky po prstu (později přes prso) a hlavně jsem s malým zalehla a tulila se a malý se začala přisávat. Pila jsem kojící čaje a brala Moringu, dva dny jsem zkoušela nedokrmovat a neustále nabízela prso, ale laktace se nikdy plně nerozběhla (podvědomě jsem cítila, že mléka je málo, a hlavně plinky byly takřka suché, malý není žádný velký jedlík, tak to že neměl plný pupík nebyl důvod k pláči, ostatně i teď v jeho roce nesní to množství, jaké si doktoři představují) prošla jsem i velmi bolestivými popraskanými bradavkami. Proč se laktace plně nerozběhla, to nevím, asi mi to zkrátka nebylo dáno. Ale i to málo mlíčka co mám stále dávám (užívám si kontak s malým). Malý spí stále se mnou a usíná u prsu-dudle si. Počítám s tím, že tak to bude se mnou v kontaktu celé těhotenství. Nevím, zda to nebude mít vliv na pozdější plné kojení, po kterém tak toužím. Moje otázka tedy zní, co všechno musím udělat proto abych při dalším dítěti měla dostatek mléka. Malý v době porodu bude mít teprv rok a půl. Děkuji za odpovědˇ.
Odpověd:
Hezký večer přeji, je dobře, že se zajímáte o kojení již v průběhu těhotenství. To je ten nejlepší předpoklad, že se to povede, že Vás nyní již nic nepřekvapí. V těhotenství není potřeba vůbec žádná příprava - nic, co byste měla dělat s prsy nebo čímkoliv. Stačí pouze teoretická příprava. Základem je po porodu nejlépe bonding, dítě ihned po porodu na břicho a nechat ho samotné přisát. Dítě si pak zafixuje svůj úspěch a je schopno se bez větších chyb i nadále přisávat. Vašim úkolem už pak jen umožnit dítěti intenzivní kontakt (lidské mládě je nošenec, ideálně by měl být neustále s Váma, v šátku, v noci posteli), aby mělo možnost se kojit tak často, jak bude chtít. Což může být velmi často. Kojit správnou technikou je základ - koukněte se na www.mamila.sk - videa a fotky správné techniky tam najdete, po porodu si můžete nechat techniku zkontrolovat některou z poradkyň proškolených Mamilou. Jejich seznam nadete rovněž na jejich stránkách.
Časté kojení z obou prsou, střídání poloh i prsou, stlačování prsou jako pomoc pro získání více mléka. To vše by mělo být tak nějak přirozené, když bude mít dítě možnost se samo kojení hlásit, tak Vy sama dobře ucítíte jeho potřeby. Není potřeba dělat nic jiného pro dostatek mléka. Když si budete věřit, dítě bude kojeno správnou technikou a často, není vůbec důvod, aby kojení nefungovalo. Skutečný nedostatek mléka je velmi vzácný, v drtivé většině případů za to mohou vnější vlivy. U Vás to byl především velký stres po předčasném narození Vašeho dítěte, stresující pobyt v nemocnici atd. To jsou těžké podmínky pro start. Věřím, že nyní Vás něco podobného nepotká a budete si to užívat. Na tom přirozeném kojení totiž vážně nic složitého není...
Hlavně nevážit, neodstříkávat, prostě jen kojit. To půjde. :-) Hlavně se pozitivně naladit a nenechat si do toho kecat personál v porodnici. Pak je z toho více škody než užitku. Tak hodně štěst, hlavně ať těhotenství skončí až v ten správný čas a s tím nejlepším výsledkem!