on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odstavení 2 a čtvrt roční dcerky z tandemového kojení

Dobrý den, kojím tandemově dvě dcerky: mladší 6 měsíců a starší 27 měsíců. Jsem zastáncem kojení co nejdéle (pokud má žena to štěstí, že to jde). Svou starší dcerku jsem kojila i v průběhu těhotenství té mladší (i když to bylo už jen tak decentně). Po porodu jsem se rozkojila dostatečně, že mají dost mléka obě. Ale za poslední rok jsem téměř permanentně nemocná. Teď už jsem dospěla k přesvědčení i já, že mě hodně vysiluje kojení obou dětí. (O názory okolí se už nestarám, už mě okolí nepřesvědčuje, tlaku už jsem odolala.) Starší dcerku kojím ráno, odpoledne před spaním, večer a 1 krát v noci a i přes den. Plánuji ještě vydržet do očkování meningokoka, mám pocit, že když ji u toho budu ještě aspon trošku kojit, zvládne to očkování lépe. Ale celkově bych potřebovala kojení omezit, protože cítím, že jsem z toho unavená a nachylná na onemocnění nachlazení, chřipkou, angínou, i když konzumuji spoustu vitamínů. Stále jsem bud nemocná nebo ve stavě těsně po nemoci nebo těsně před nemocí. Nerada bych znova onemocněla, poslední léčby se už bez antibiotik neobešly a vykolejí to už celou domácnost. Starší dcerka, když přespává s manželem u babičky, nebo i sama u babičky, usne bez kojení bez problémů. Dostává mlíčko sunar. Ale když já jsem v blízkosti, jsou z toho velké scény, když odmítnu kojení, protože už jsem hodně unavená, či někdy můj příjem tekutin přes den (mojí chybou) nestačí a upřednostňuji tu mladší. Mladší dcerka je na svůj věk velká (9 kg v 6 měsících, zřejmě po manželovi geneticky, ale asi i tím tandemovým kojením, je to možné?), díky tandemovému kojení mnohem lépe zvládáme žárlivost (v podstatě u nás neexistuje), a nezažila jsem laktační krizi, kterou jsme překonováli po prvním porodu. Potřebuji s kojením starší dcerky buď už přestat nebo výrazně omezit. Prosím, jak co nejlépe omezit kojení, jak to vysvětlit? když mladší sestřičku budu kojit dál, i když s příkrmy, tak stále často. Dodatečné informace: do školky se nechystáme; nočník občas zkoušíme a i po vysvětlení a pochopení celého procesu to ještě nezvládáme, tak vždy odložíme; kojení funguje i jako utěšení při pláči. Předem velice děkuji za radu!

Autor
N.E.
Odstavení
10. 10. 2016 09:51:02
ID otázky: 33325

Odpověd:

Krásný večer přeji, to je velmi těžký dotaz. :-) Na problém je možné se dívat z různých úhlů pohledu. Kdybyste nebyla neustále nemocná, tak by celá situace byla vlastně skvělou idylkou. Dvě krásně prospívající děti (na Váš dotaz, zda mladší dítě může takto dobře prospívat díky tandemovému kojení odpovídám ano, může, mléko mu snadněji teče, od začátku je ho více díky kojení staršího dítěte. Nicméně 9 kg v půl roce není zase nic tak neobvyklého a je možné toho dosáhnout i bez tandemového kojení). To, že má tandemové kojení řadu výhod jste se sama přesvědčila - hlavně to sžívání staršího dítěte s mladším, ten pocit, že je stále maminka i jeho. Je to těžké a chápu Vaše dilema. Navíc je před náma zima a očkování, kdy je kojení o to více důležité pro udržení a posílení imunity. Kdybyste byla v pořádku, tak Vám jistě doporučím odložit rozhodnutí na jaro, kdy nebude na imunitu dětí takový nápor.

Vy jste ale často nemocná. No a nyní je otázka, zda je to kojením. To totiž vůbec není jisté. Porody dvou dětí dva roky po sobě, náročná péče o dva špunty - to samo o sobě může bohatě stačit, kojení k tomu vůbec není potřeba. Omezení kojení - ono je skoro jedno, jestli budete 10x za den kojit mladší dítě a nebo 14x za den obě dohromady. :-) Vy potřebujete především hodně odpočívat, pomáhat s péčí o děti, mít možnost mít čas pro sebe, relaxovat. Dostatečně a pestře jíst.

Pokud se přes všechno výše uvedené přesto rozhodnete dcerku odstavit nebo kojení omezit, tak možné to je. Nicméně bude to velmi náročné. Velmi. Ono něco jiného je odtavit dítě singl kojené, kdy když se rozhodnete, tak prostě dítě kolem sebe kojení neuvidí. Nic, co by to dráždilo. Tedy prsa ano, ale ne "v akci". Tandemově kojené dítě ovšem to kojení kolem sebe uvidí a bude to velmi těžce nést, že k prsu nemůže a jeho mladší sourozenec ano. Nicméně zkuste se prostě domluvit. Takto staré dítě je partner do diskuze a je s ním možné určitá pravidla nastavit. Buď se prostě domluvit, že tedy kojení bude už jen pro miminko (to budou ale velmi razantní protesty, na to se musíte připravit a nevím, zda na to připravena jste) a nebo určitá pravidla - 2-3x denně, v určených situacích. Ta žárlivost ale může vzniknout velká, když mladší bude moci a starší ne. Ve Vaší situaci nepomůže dát starší dcerku někde k babiče - u babičky to pokušení nebude, ale jakmile se vrátí k Vám a uvidí mladší dcerku u prsu, zase bude oheň na střeše. Starší dcerka už je dost velká, takže už nezapomíná a nezapomene ani po týdnu.

Prostě Vaše situace nemá žádné jednoduché řešení, opravdu Vám nejsem schopna dát konkrétní návod, jak na Vaše dítě. Vy znáte své děti nejlépe. A chcete-li ji zvládnout, je potřeba se dobře připravit. Hlavně psychicky. A nebo v kojení normálně pokračovat. Ta imunita opravdu může být spíše z náročné péče o dvě děti a dvou porodů relativně brzy po sobě. Kojení na to určitý vliv má, ale ne tak velký.

Jinak UM v tomto věku není vůbec potřeba. Stejný rituál se dá udělat i s čajem. V tomto věku už je lepší běžné kravské plnotučné mléko než prakticky to stejné, jen v sušené podobě.

Přeji hodně štěstí a přeji šťastnou volbu při rozhodování. A pevné zdraví!

 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
10. 10. 2016 22:12:44

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit