on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bojkot kojení a dokrm UM u dvojčat

Dobrý den, mám dvojčata, 3 měsíce a týden, narozena 35+5, dva týdny strávili v inkubátoru, poprvé jsem klokánkovala asi 5. den, přiložila po týdnu jednoho, postupně druhého. Navzdory nepříznivému startu mě rozkojila elektrická Medela, povedlo se začít kojit na tandem. Kojila jsem plně 2 měsíce, pak přestalo mléko stačit- kluci si vyžadovali prso každou půl hodinu, byli nespokojení, plačtiví, hodně tahali dudel. Pořád a všude jsem jen kojila, pak jsem už psychicky ani fyzicky nevydržela a začala dokrmovat lahví (Medelu Calm mi bojkotovali). Vím, že to není ideální řešení, ale vzhledem k tomu, že jsou prostě 2 a vždycky jeden z nich řve, když krmím druhého, není prostor hrát si s kádinkami a spol., potřebovala jsem řešení, co uleví. Zpočátku se dařilo v pohodě kombinovat kojení a dokrm, pak ale kluci úplně začali bojkotovat prso, pokud se přisáli, začali se brzy zakuckávat, dusit, vztekat. Po poradě s LP jsem začala střídat kojení a UM, aby se mi prsa do té doby více nalila (LP usoudila, že se vztekají, protože tahají a málo to teče- doteď si myslím, že neměla pravdu a naopak to teklo hodně). Dopadlo to tak, že kluci už prso skoro nechtěli, já už skoro jen odstříkávala do úlevy a v podstatě to po více jak měsíci bojů vzdala. Na UM jsou spokojení. I tak jsem je teď před dvěma dny zkusila zase znovu přiložit a světe div se, znovu sají- i když hlavně v polospánku nebo ne úplně hladoví. Jenže jsem za tu dobu samozřejmě skoro přišla o mléko. Dříve jsem odsála třeba 180 ml po 4 hodinách, teď už jen asi 60… Myslíte, že má ještě smysl bojovat? Hrozně ráda bych kojila, nevím ale, zda je šance tento bojkot odbourat a nezbláznit se, mám pocit, že už jsem udělala vše v mýc silách (s dvojčaty nemůžu být celé dny kůži na kůži nebo čekat, až se samopřisají). Nedělám si iluze o plném kojení, byla by ráda i třeba za půlku. Moc děkuji za radu, 5 týdnů neřeším nic jiného a je to na zbláznění…

Autor
AC
Tandemové kojení, kojení dvojčat
03. 10. 2016 09:35:10
ID otázky: 33318

Odpověd:

Hezký večer přeji, vždy má smysl bojovat. Obzvlášť takto před zimou má každá kapka MM svůj význam, hlavně pro podporu imunity. A u dětiček narozených o měsíc dříve to má význam dvojnásobný. Otázka je, zda jste ochotna se znova do toho kolotoče pustit. Samozřejmě, že je možné částečně kojit. Když mají hoši chuť k tomu prsu jít a sát, tak přece jim to nebudete odpírat, to by byla škoda.

Jak se k tomu nyní postavit? Cestu můžete zvolit jakoukoliv - snažit se ze všech stran o co největší tvorbu mléka, o co nejčastější kojení a alternativní dokrm (laktační pomůckou nebo suplementorem přímo u prsu - http://www.poradkyneprikojeni.cz/cenik-sluzeb/pomucky-na-kojeni/) nebo třeba jen odsávat nějaké mléko a dětem ho podávat třeba 1x za den místo UM. A vše mezi tím.

Samozřejmě, že pro zvýšení laktace by bylo potřeba začít pravidelně odsávat tou elektrickou odsávačkou. Kolik energie tomu chcete věnovat, je na Vás. Čím častější odsávání, tím více mléka.

Pokud byste se rozhodla zkusit ještě zapracovat s chlapečky, tak doporučuji návštěvu laktační poradkyně. Ovšem ne takové, která u Vás už byla a dala Vám tak špatné rady...Zkuste některou z kolegyň proškolených organizací Mamila - jejich seznam je na www.mamila.sk Pro to, abyste mohla kojit částečně z prsu je potřeba určitě upravit techniku kojení, kojit velmi často, pomáhat synkův získat co nejvíce mléka stlačováním prsu, nezapomínat na noční kojení.

Držím Vám pěsti, ať už se rozhodnete jakkoliv. Můžete také začít nějak - třeba odsáváním a podáváním mléka a k tomu krásnými chvilkami občasného přikládání dětí ve vhodných chvílích (kdy budou ochotni se přisávat). Je to jen na Vás. Hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
06. 10. 2016 00:28:33

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit