on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Noční buzení 5m holčičky

Dobrý den! Prosím Vás o názor: máme veselou, čilou a dobře prospívající pětiměsíční holčičku (nar. 3,6 kg, nyní 7,3 kg). Nyní se v noci už dva měsíce budí každé 1-2 hod., předtím spala 3-4 hod. Přičítáme to zubům, protože časté buzení se kryje s dobou, kdy začala hodně slinit, dumlat si prstíky a strkat vše do pusinky, i zubařka potvrdila, že se klubou. Nicméně napadla mě i možnost, že se z toho časem prostě stal zvyk - od narození spí se mnou v posteli, je kojena ve dne i v noci na požádání, s čímž nemám problém, ale za ty poslední dva měsíce, kdy kojím průměrně 7x za noc jsem dost vyřízená :) Navíc se starám o druhou čtyřletou dcerku, takže možnost odpočinout si přes den není, manžel je do noci v náročném zaměstnání. Proto bych chtěla znát Váš názor: myslíte si, že je to zvyk, který by se dal nějak netraumaticky odbourat, nebo je to u růstu zubů normální a samo to přejde? První dcera spala ve své postýlce a tak často se nebudila, ale dnes už mám jiný názor na společné spaní a miminko stěhovat od sebe nechci. Ještě dodám, že přes den spí malá pouze v kočárku na zahradě, většinou třikrát denně dohromady 3-4 hod, žádný velký spavec to není :) Moc Vám děkuji za odpověď!

Autor
Bára
Noční kojení či krmení
15. 09. 2016 07:48:25
ID otázky: 33305

Odpověd:

Hezký večer přeji, no, zvyk...to přeci nelze nazvat zvykem. :-) Jde přeci o přirozenou potřebu dítěte. A to nejen kojeného dítěte. Dítě, které je vychováváno takto kontaktně (s čímž plně souhlasím) se prostě chová zcela přirozeně - budí se stejně často jako třeba Vy. Ale je to dítě, které si ještě neumí samo poradit a znova samo usnout. K tomu potřebuje Vaši pomoc. A kojení je k tomu skvělým pomocníkem, který celý proces znovuuspání urychlí. Jinak byste musela hledat jiný způsob. :-) To, že předchozí dcerka se v noci tak často nebudila - ale budila. Jenže tím, že jste byly odděleny, tak jste nebyla schopna tak pružně na její potřeby reagovat a ona je taky zaspala. Ne každé dítě křičí jako tur, některé se jen nespokojeně zavrtí, pocucají ručičky a nějak usnou. Každé dítě je navíc zcela jiné, není dobře je srovnávat.

Růst zoubků samozřejmě tu potřebu kojení - uklidnění a ujištění, že jste nablízku a že ji můžete pomoci (kojení má analgetické účinky) ztišit tu bolest. Neměla byste být unavená, když je dcerka s Váma. Zkuste to přijmout jako fakt a měla byste být schopna zcela podvědomě si dcerku přisunout k prsu. A ona pak sama "odpadne" až bude hotovo. A nebude to dlouho trvat a sama si prs najde a obslouží se. :-) Když byste dcerku přesunula do postýlky, tak byste teprve byla vyčerpaná. Musela byste za ní běhat, uspávat ji, pak znova pracně usínat. Musíte být ráda za situace, která je.  A já cítím, že ano, že se jen potřebujete ujistit (asi Vás někdo přesvědčuje, že to není normální, že?) o něčem. Není to potřeba. Děláte to vše správně - ostatně výsledek sama vidíte. Spokojená, veselá, dobře prospívající holčička. Co více si přát. Jinak 3-4 h spánku přes den. :-))) Mí synkové spali cca 2x 10 minut v tomto věku. Takže to je ještě ve zlatě. :-) Chce to odpočívat, kdykoliv je možnost. Starší dcerka může být ve školce, třeba jen na den, dva v týdnu, aby se mohla kolektivně rozvíjet a Vy nekolektivně odpočívat. :-)

Tak se mějte krásně a ať Vám princezny dělají jen radost!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
16. 09. 2016 01:24:49

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit