on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Zvýšení tvorby mateřského mléka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda nemáte ještě nějaký nápad, jak zvýšit tvorbu mateřského mléka. Mám 7týdenní dceru, porod plánovaným císařským řezem. Od začátku se mi tvořilo málo mléka, dokrmuji asi 4 týdny. Nyní musím dokrmovat i odpoledne a večer, dávám 50ml UM v každé dávce. Dcera přibývá dobře, nyní má 5 kg. Po každém kojení si ji vážím, a problém je v tom, že má hlad každé 2 hodiny a já nakojím z obou prsů max. 50ml mléka a velmi pomalu se mi tvoří. Jinak pokaždé přikládám k oběma prsům, střídám strany, po kojení se snažím ještě odsávat 10 minut, ale mám dojem, že když mléko odsaju, chybí mi na další kojení, takže jí ho pak dávám v dokrmu zpět. Odsaju tak 20ml z obou. Dokrmuji suplementorem. V noci kojím třikrát a to mám mléka více. Bylinky nezabraly.Jinak technika je v pořádku, měla jsem pozvanou laktační poradkyni. Budu ráda za jakýkoli nápad, děkuji.

Autor
Eva
ID otázky: 33302

Odpověd:

Hezký večer přeji, to je tedy nějaké podivné....skutečný nedostatek mléka je velmi raritní záležitost, v drtivé většině případů je možné situaci zlepšit. Pokud Vám techniku zkontrolovala poradkyně proškolená organizací Mamila, tak by měla být v pořádku. Pokud poradkyně Laktačí ligy, doporučuji nechat si znovu techniku překontrolovat. Já totiž nevidím důvod, proč by u Vás neměla fyziologie fungovat. Velkou roli u Vás určitě hraje psychika - tu největší. Vážení situaci výrazně zhoršuje. Podkopává naprosto Vaši důvěru, snižuje laktaci (protože je to stresující faktor, který blokuje spouštění mléka). Nepíšete, jak jste zjistila, že máte málo mléka. Já si nemyslím, že máte málo mléka. Časté kojení je naprosto normální, i klidně častější než co 2 hodiny. Střídání prsou je v pořádku - klidně prostřídat i vícekrát než jednou. Využívat metodu stlačování prsou - to by měl být základ. K čemu dokrm odstříkaným mlékem, když můžete k dítěti potlačit mléko přímo u kojení a přímo z prsu. Pokud nevíte, jak na to, podívejte se na video na www.mamila.sk - je tam znázorněna technika stlačování.

Pokud je technika opravdu v pořádku - viz. mamilácké stránky, tak bych doporučila dokrm postupně zrušit. 5 kg v 7 týdnech je více než dost, dcerka rozhodně nestrádá a je prostor pro omezování dokrmu. Když ho budete dávat, tak o to méně se bude tvořit mléko, o to méně dcerka vypije z prsu a o to méně si budete věřit. A to je škoda. Jak jsem již psala, nevidím tam pro dokrm důvod. Nevysvětlila jste ten pocit "málo mléka". Vše se dá vylepšit opravdu precizní technikou kojení, která dítěti pomůže získat dost mléka. Stlačováním prsu se tomu pomůže. Hlavní příčina potíží je u Vás nedostatek sebedůvěry. Vůbec si nevěříte, stále se shazujete, stále hledáte, proč je mléka málo. Určitě odsáváním neubývá mléka - mléko se tvoří přímo v průběhu sání dítěte, je to takové perpetum mobile. Jen musíte to mléko k dítěti pustit. Vy potřebujete poradkyni, která Vám vše ukáže a opravdu Vás podpoří. Musíte si věřit. A dítěti. Prostě jen kojit, uvolněně, v častém kontaktu s dítětem. Pak to mléko poteče jedna radost. Tanečky s odsáváním, dokrmováním a stresování nejsou potřeba a dělají z jednoduchého přirozeného procesu šílenost, která Vás jen stresuje a tím se točíte stále v kruhu.

Přeji hodně štěstí a hlavně sebedůvěry!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
14. 09. 2016 22:05:46

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit