on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

14ti denní chlapec u prsu spí

Dobrý den, prosím o radu, syn u prsu spí, saje krátce, vypije jen cca 15-20ml. Když jsme byli v porodnici, přisál se hned na porodním sále, první půl den po porodu nesál, blinkal plodovou vodu. Poté co přestal, začal krásně pít, při propuštění pil cca 40ml. Se žloutenkou problém nebyl, zhoršila se mu až v den propuštění, byla jsem upozorněna, ať ho dávám hodně na světlo. Také jsem měla hodně nalitá prsa, byl to prý otok, který krátce po porodu nastává. Měla jsem chladit, tak jsem chladila. Doma už se mi udělaly zatvrdliny a asi zánět, měla jsem teplotu a cítila se jak při chřipce. Zánět jsem překonala, ale měla jsem pocit, že syn najednou pije kratší dobu, začal u prsa spát. Zvážila jsem ho, jestli přibral a spíše se držel na váze. Tak jsem zvážila před a po kojení a zjistila, že vypil jen 30ml, tak jsem se rozhodla dokrmit stříkačkou, jak jsem to dělala ze začátku u staršího syna. Pak začal pít už jen 15ml a u prsa spí. Co teď s tím, byla chyba ho dokrmit? Zlenivěl? Nebo mám po zánětu méně mléka a teče mu to pomalu? Nebo za to může žloutenka, ale dle kontroly u dr. nevypadá zhoršená, tak nevím. Proč pil 40ml a teď jen 15ml. Přitom v prsu mléko má, po kojení odsaju cca 60ml. Když ho přiložím k prsu, většinou hned usne, sát začne za cca 20minut, když dostane příkrm, tak se probere. Děkuji za radu, Zuzka.

Autor
Zuzka
ID otázky: 33301

Odpověd:

Hezký večer, chlapeček je malinký, je na světě pár hodin. Jediné, co potřebuje je, abyste mu věřila a dala mu zcela přirozeně neomezenou možnost se kojit. Mějte ho neustále u sebe, nejlépe v šátku, umožňujte mu často samopřisátí (položíte si ho na svůj hrudník a necháte zcela na něm, aby se k prsu doplazil a přisál. Je potřeba synkovi nabízet kojení opravdu velmi, velmi často. Takto malé miminko by mělo být u prsu v podstatě pořád. Dokrmy určitě nedávat, jedině kojením se syn naučí kojit a navíc mu to pomůže i rychleji se zbavit žloutenky. U prsu ho musíte aktivizovat - kojit správnou technikou, kdy je syn schopen si vytáhnout dost mléka z prsu (rozhodně doporučuji kontaktovat pro kontrolu techniky kojení některou z kolegyň, nejlépe proškolenou organizací Mamila - jejich seznam je na www.mamila.sk). Zatím se můžete podívat na uvedený odkaz - najdete tam fotky a vide správné techniky kojení. To je velmi důležité.

Takže znova - velmi často nabízet kojení, kojit správnou technikou (nechat zkontrolovat zkušenou poradkyní), nabízet při jednom kojení obě prsa, klidně i několikrát (vždy, když už bude dítě usínat), pomáhat synkovi získat více mléka (a zvýšit tok mléka) stlačováním prsu (to je mnohem lepší, jednodušší a přímější metoda, jak dítě vlastně dokrmit). Video, jak správně využívat metodu komprese prsu najdete také mezi videi na www.mamila.sk.

Chlapeček je malinký, úplně na začátku kojící kariéry a vše se velmi rychle naučí a aplikuje. To, jak se syn u prsu nyní chová (usíná) a Vaše potíže s retencemi - to vše souvisí s nedokonalou technikou kojení, s tím, že syn neví, jak získat více mléka a rychlejší tok mléka a prsa nejsou dostatečně vyprazdňována. Vše se dá rychle napravit, děti tohoto věku se velmi rychle učí. Doporučuji také kontaktní rodičovství, nošení dítěte v šátku, spaní s dítětem - to vše, intenzivní vzájemný kontakt, velmi kojení svědčí. A Vy jste a budete schopna kojit úspěšně a dlouhodobě. Hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
14. 09. 2016 01:25:56

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit