on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Plánovaná operace a kojení

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Dceři je 16. měsíců a kojím ji 2x. A to večer před usnutím a 1x v noci. Poslední dvě noci dcera noční mlíčko nevyžaduje a stačí jí při probuzení voda. Za měsíc mě čeká operace a 4 dny v nemocnici. Ráda bych ve večerním kojení pokračovala co nejdéle. A proto Vás prosím o několik rad a názorů. 1.Jak často bych měla ty 4 dny odsávat, abych mléko neztratila. 2. Je lepší ponechat teď zrušené noční kojení, aby tatínkovi v noci neplakala a nedožadovala se mlíčka? 3. Operace je 150 km od bydliště a bude to naše první odloučení. Co bude pro dcerku lepší? Aby jeli s tatínkem se mnou a každý den mě chvíli viděli a nebo aby tatínek hlídal u prarodičů a dcerka tak měla kolem sebe víc lidí a neuvědomila si tolik, že vlastně chybím? Děkuji Vám.

Odpověd:

Krásný večer přeji, tak prvně chci doporučit zkrátit co nejvíce ten pobyt v nemocnici. Sama mám za sebou několik operací a je kupříkladu zbytečné být tam už den předem nebo zůstávat déle, než je nutné. Většinou jsem podepsala reverz a přišla až ráno v den operace (půst člověk zvládne držet i bez doktorů a nějaký prášek v 6h ráno taky zvládnete sama). No a většinou zase v den operace, večer nebo maximálně druhý den (u plánovaných operací vždy, u akutní operace žlučníku jsem pobyla týden) opět reverz a šla jsem domů. Pak jen jezdila na kontroly nebo v případě potíží. Takže to je první opatření, které doporučuji - zkrátit pobyt.

Pokud byste se rozhodla jinak nebo byly komplikace, tak je nesmysl, aby za Vámi jezdila rodina s dítětem tak daleko. Bude to pro ně zbytečně náročné. Oni to zvládnou, to se nebojte. A dcerka bez kojení taky. Pro udržení laktace doporučuji odsávat 3-4x denně, z toho 1x v noci (třeba před spaním). Normálně bych Vám řekla, ať odsáváte tak často jako kojíte, ale protože již kojíte jen 1x denně a ten pokles laktace a zájmu o prso je zřejmý, tak pro případný návrat ke kojení bych hlasovala pro větší stimulaci laktace. A i po návratu bych se přimlouvala za kojení častěji než 1x denně. Zima se blíží, MM je obrovsky benefitní z pohledu toho, jak skvělý zdroj vitamínů a obranných látek to je. A byla by škoda nechat to kojení vyšumět do ztracena a o kojení příjít. Ještě je určitě prostor zabojovat, kojit častěji a vydržet s kojením i přes zimu. Zvažte to. ;-)

Jinak v noci může manžel dát k pití čajík, vodu, v hrníčku, v pítku (lahev bych už v tomto věku vůbec nezmiňovala jako relevantní možnost).

Tak hodně štěstí, dejte vědět, jak jste dopadla. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
08. 09. 2016 21:21:58

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit