on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení při zaměstnání

Dobrý den paní Mrázková, opět Vás žádám o radu. Mám půlročního chlapečka (7.3.). Chodím od půlky srpna do práce. Od té doby začal syn jíst příkrm, nyní je na plné dávce masozeleninového příkrmu k obědu. Baští krásně, tak 200g, přibírá cca 150g týdně. Jeho jídlo nyní vypadá takto ráno 6-7 nakojím, pak ho manžel přivede na kojení 9-10, pak má oběd, okolo 15 opět kojení, pak večerní kojení, a 1-2x v noci. Můj dotaz zní jak bych měla dále postupovat. S ohledem na laktaci abych nepřišla o mlíčko a aby měl syn dostatek jídla tekutin. V práci si odsávám v době oběda (cca 100ml), které zamražuji a pak z něj budu dělat kaši, bohužel syn odmítá láhev. Tudiz nemá ani nic jiného k pití. Odsávat musím bolí mě pak prsa. Chci zavést dopolední ovocnou svačinku, ale to už by byl syn 2x bez mlíčka. Bude stačit kojit 3-4x za den, a jak mám postupovat já s odsáváním? A další dotaz je, prý není vhodné posilování v době kojení, je to pravda? :-) Děkuji moc za radu

Autor
Lenka
ID otázky: 33298

Odpověd:

Hezký večer, klidně posilujte. :-) Pokud to nebude přehánět s intenzitou, tak není problém dělat nic. Kojící žena není nemocná. :-)

Kojení a zaměstnání. Myslím, že to krásně kloubíte dohromady, jen tak dále. Nespěchala bych. Pro synka je to velká změna, že chodíte do zaměstnání, nechala bych to ještě měsíc na tom jednom příkrmu a pak zkusit pozvolna další. Kojit dle Vašich možností, co nejčastěji, když jste doma, před odchodem, po příchodu, v noci. Tak, jak to děláte, jen bych se pokusila o větší frekvenci, ať se Vám ta prsa tolik nenalévají, ať je co nejvíce uvolníte. I proto, že nyní se zjevně Vaše laktace potřebuje stabilizovat nedoporučuji zavádění dalšího příkrmu. Příliš rychlý postup, příliš mnoho změn, stres s nimi spojený - to vše může vést k problémům s laktací a také retencím. Takže v klidu, nespěchat, jde Vám to dobře. Je super, že Vám manžel ho manžel na kojení vozí. :-) V práci odstříkávejte dle pocitu, co 3-4 h minimálně, tzn., že v běžné pracovní době by to mělo 3x kojení/odstříkávání. Postupně může být méně, ale 1-2x by to mělo být do toho roku min. vždy. Až se situace za ten měsíc zcela stabilizuje, tak bude manžel dávat postupně ochutnávat synkovi ovocný příkrm. Cílem by ale nemělo být zrušení toho jednoho kojení u Vás v práci, to spíše Vy můžete pozvolna začít odsávat méně a méně, abyste mohla třeba do 10. měsíce věku dítěte fungovat na režimu - jedno kojení, jedno odsávání. Sama pak poznáte, až se budete cítit na to, abyste si synka nenechala vozit. I ze zákona na to máte ale nárok do 15 měsíců jeho věku. ;-)

Odmítání lahve není bohužel, ale bohudík. :-) Syn má rozum a ví, co je pro něj dobré. Samozřejmě, že potřebuje v době Vaší nepřítomnosti jiné tekutiny, ale má již půl roku, takže vyzkoušejte různé hrnečky, pítka, sportovní lahve, lahve s brčky atd. a nabídněte vodu, ředěnou ovocnou šťávu, někdy ředěnou minerálku či čaj. To je už na manželovi, jak se chlapi domluví a co jim oběma bude vyhovovat. Lahev v tomto věku by byla krokem zpět.

Tak ať se daří!

 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
06. 09. 2016 20:59:56

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit