on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Vztek u kojení

Dobrý den Jiřinko, děkuji předem za Vaše stránky. Malá se narodila před měsícem. Kojení už od počátku nebyla žádná legrace - v porodnici mi vnutili kloboučky a dokrm, protože prý kojit nebudu. Budu - hned doma jsme po kontrole u obvodní lékařky vysadily dokrm, kloboučky a malá se začala kojit relativně normálně. Zavolala jsem si laktační poradkyni (z Laktační ligy), která mne naučila boční polohu - fotbalistu. Ta na malou fungovala, hezky se přisávala a pila. Malá se narodila s váhou 2970, v porodnici zhubla na 2680, odcházeli jsme s váhou 2730 a nyní váží kolem 3600. Kontrolu v šesti týdnech máme za týden. Něco se však změnilo. Nevím, jestli je to tím, že malá začala aktivně pozorovat svět, ale u prsu přestala být pozorná a její technika se změnila. Příjde mi, že si ze mne začala dělat dudlík. Mléko ji dáví, hodně ho plive ven (jakoby nechtěla pít?). Bouchá mne pěstičkami, odtahuje se. Mléka si myslím, že mám dost. Prsy jsou nalité, při kojení z levého prsu mi z pravého prsu odtéká mléko a naopak. Nejlépe pije v noci, kdy nemá možnost moc koukat. To se i správně přisaje. Přes den je to však docela traumatické, kdy malá provádí vše uvedené výše. Počůraných plen má dost, ale přírůstek se zpomalil. Přivolala jsem si na pomoc laktační poradkyni z mamily, ale na mne to asi byla velká alternativa. Samopřisátí jsme s dcerou zkoušely i před její návštěvou, stejně tak tělo na tělo, tulíme se hodně často, spí s námi v posteli... Je to jen nějaké období? Nebo mám ve skutečnosti málo mléka? A malé to nestačí? (v noci toho vypije dost). Mám ji v noci budit častěji? Nyní se snažím max co 4 hodiny, přes den co tři...Sama si moc neříká. Až poslední dny (asi 4), si často žužlá ručičku, tak to beru jako signál hladu a okamžitě přikládám. Jenže takto mohu přikládat skoro dvě hodiny a žužlá stále a propadá hysterii, moc křičí. Prosím o radu, co by to mohlo být. Jsem zoufalá, ráda bych ji dopřála to nejlepší, co je, ale příjde mi, že kouká po všem možném, jen ne po mém prsu a přisávala by se ke všemu, co ani jako prs nevypadá, jen ji to zaujme. Přisává se k polštáři, je schopná se doplazit k čelu postele a žužlat čelo postele... Děkuji moc za radu. S pozdravem M.

Odpověd:

Hezký večer přeji, dcerka má zjevně silný sací reflex. :-) No a některé tyto děti naopak rozčiluje, když mléko teče. Ony si chcou jen sát a ne pít mléko. Tedy někdy ano, ale jindy ne. Chce to dcerku hodně pozorovat, co jí asi trápí. Vůbec neuvažujte o nedostatku mléka, nezasévejte semínko nedůvěry v sebe sama a své dítě. Dcerka prospívá moc hezky, mléka je dost. Jen je potřeba dát dítěti prostor k tomu, aby se mohlo dost napít.

Vyzkoušela bych jinou polohu. Při boční fotbalové poloze si nemůže dcerka tak dobře korigovat tok mléka. Věřím, že Vám poradkyně z Mamily ukázala správné asymetrické přisátí? Lze ho dosáhnout v různých polohách. Z Vašeho povídání mám pocit, že právě ta poloha dcerce nesedí. Zkuste tedy jinou, nemusí to být vyloženě vleže na zádech a dítě na břiše, ale třeba něco mezi, v polosedu, dítě v náručí, s tím, že si pohlídáte hlavičku - především zaboření bradičky, volný nosík, doširoka otevřenou pusinku. Musíte se cítit pohodlně Vy (aby mléko v pohodě teklo), i dítě. Když začne být dcerka neklidná, tak zkuste prs zmáčknout a zrychlit tím tok mléka - je možné opakově. Je možné při nespokojenosti několikrát prostřídat prsa. Je možné zkusit i bezplenkovou metodu, kdy můžete dítěti umožnit vyčůrat se či vykakat bez plenky. Je celkem dost dětí, kterým vadí vykonávat potřebu do plínek a jsou při tom velmi neklidné.

Na neklid pomáhá jen a jen Vaše náruč, mazlení, houpání, hlazení, kojení. :-) Zkusila bych kojit i častěji přes den. V noci bych to nechala na dcerce. Pokud spí s Váma v posteli, měla by si být schopna režim korigovat sama. Pokud budete mít příliš nalitá prsa, bolestivě, tak samozřejmě dítě přiložte. Příliš nalitá prsa jsou pro mozek signálem ke snižování laktace a to jistě nechcete.

Když Vám při kojení z jednoho prsu odkapává či odtéká mléko z druhého prsu, tak je to naprosto normální. Spouštěcí reflex se pouští najednou v obou prsou. Ze začátku to může téci docela dost, za pár týdnů či měsíců už nemusí odkapnout nic z toho druhého prsu. Ty první týdny mléka bývá více a snadněji se spouští.

Hlavně si věřte. Všechno je v pořádku, chce to jen více praxe a sebedůvěry. Tu pak přenesete i na děťátko. Užívejte si to, ať se daří. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
06. 09. 2016 01:38:23

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit