on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odmítání zeleniny

Dobrý den, mam sedmiměsiční miminko, chlapečka. ( porodni váha 2500g 47cm, nyni váha 6650g a 63 cm). Plně kojen. Příkrmy jsem začala dávat od páteho měsíce. Začla jsem zeleninou, pěkne papal. Rozjedl se až na porce 150g. Poté jsem přidala večerní kaši. Ji ryžovokukuřičnou bez příchutě. Pak po pulroku jsem přidala přesnidáky jako dopolední svačinku. Problém je, že už tak poslední tři týdny po zavedení ovoce mi odmítá zeleninu. Jedl už i zeleninu s masem, ale to teď úplně odmítá. Sní mi max pět lžiček a to ještě pouze kupované dýně ve skleničce nebo zeleninovou směs. Nevím či to je, zda tím ovocem? Zoubky zatím nerostou a nezda se mi, že by to odmítal kvůli tomu. To by odmítal i kaši nebo ovoce? Do přesnidávky dávam piškotek. A do kaši davam par lžiček krupicove kaše. Chtěla jsem se zeptat zda už mohu přidat jogurt, nebo nějaké rýžové křupky a čerstvé ovoce? Jako banán? Taky jsem chtěla zavest už i odpolední svačinku ...ale tím, že mi teď odmítá zeleninu, tak nevím jak dál. Mám přestat dávat přesnídavku? Nemohla byjste mi poradit? Kojím ráno, dopoledne svačinka přesnidavka, oběd zelenina ( teď skoro nic), odpolední svačinka kojeni, večeře kaše a před spaním kojím. Vím, že jste zastánce kojení,ale ja už to pomalu chtěla odbourávat. Chtěla bych kojit tak do roka. ( samozřejmě podle situace). Přesnídavku i kaši jí s chutí, sní porce okolo 150ml. K tomu dávam pití čistou převařenou vodu po lžičkách.

Autor
M.
Odmítání příkrmů
02. 09. 2016 13:19:06
ID otázky: 33293

Odpověd:

Hezký den přeji, ano, jsem zastáncem kojení. To laktační poradce být musí. :-) Zároveň ale respektuji ženu v jejich rozhodnutích. Nicméně Vám ráda řeknu svůj názor na Vaši situaci a na Vás je, zda nějak přehodnotíte to kojení do roku nebo ne. ;-)

Příčina odmítání zeleniny je jasná. Na dítě je toho prostě strašně moc. 7 měsíčnímu dítěti stačí bohatě 1 příkrm, Vy dáváte již 3 a uvažujete ještě o dalších. Je to veliký spěch a pro dítě velká zátěž a velké změny. Může se stát, že začne odmítat veškeré příkrmy. Nyní odmítá jen zeleninu a nechává si chutné sladké, které jsou nejvíce chuťově podobné sladkému mateřskému mléku. Mé doporučení tedy je hodně zacouvat, přestat na dítě tlačit, nespěchat. Kojení je velmi upozaděné, do měsíce či dvou by tímto spěchem při zavádění příkrmů mohlo být taky po něm. Přijde mi to velká škoda. Dítě prospívá pěkně. Za chvíli bude zima a imunologický přínos MM je nesporný. Byla by škoda o něj dítě ochudit. Zkuste své rozhodnutí promyslet...co Vás k němu vede? Většinou je to názor okolí. Nebudu Vám zde vypisovat přednášku na téma výhod kojení a dlouhodobého kojení. To už je na Vás.

Mé doporučení je, kojit mnohem více a s příkrmy přestat spěchat. Tlak na dítě, spěch, dříve či později vyvolají protiakci. A ta u Vás už nastala odmítáním zeleniny. Děťátko není prostě připraveno, je moc brzy, přirozené pro něj je, aby 90% jeho stravy tvořilo mateřské mléko. A s další svačinkou počkat...do 10 měsíců minimálně. Už nyní je těch příkrmů požehnaně. Zrušila bych nyní všechny a nechala jen jeden. Může to být klidně kaše nebo třeba polévka. Večer nemusí dítě dostávat jen kaši, klidně může mít zeleninový příkrm či tu polévku (a i do kaše se dá nějaká zelenina přimíchat). Tak hodně štěstí. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
04. 09. 2016 04:34:28

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit