on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Noční kojení, naučení na lahev

Dobrý den Jiřinko, obracím se na vás s prosbou o radu ohledně nočního kojení. Syn se narodil 9.5. ve 41+4 tt.těhotenství jako přenášený s porodní váhou 3120 g a 50 cm, za 24 hodin jsme byli propuštěni domů a syn vážil 2990 g + novorozenecká žloutenka. Na kojení jsem ho budila vzhledem ke spavosti. Během šestinedělí jsem ho měla na prsu neustále - kojení trvalo třeba hodinu, hodina pauza a opět a tak stále dokola, ale defacto již od narození měl vytvořený nějaký noční režim, kdy max.do půl deváté usnul a v noci se budil v intervalu cca. dvou tří hodin.Nicméně i teď ve třech měsících trvá noční kojení často i po dvou hodinách. Není dlouhé, syn se je schopný najíst i už i za pár minut, ale takto často. Spí střídavě s námi v posteli a svojí postýlce (zde usíná). Váhové přírůstky - 17.5. - 3,2 kg,16.6. (6 týdnů) - 4710 g / 58 cm, 8.7. - 5600 g - neměřen,8.8. (3 měsíce) - 6810 g / 65 cm dnes cca. 7,5 kg První dva měsíce jsem kojila opravdu dost často a vyslechla si řeči o hladovém a málo tučném mléce, nyní zase poslouchám, že syn je velký. Chtěla bych vás poprosit o radu jestli jsou váhové přírůstky takto v pořádku nebo mám syna nějak omezit třeba podáváním čaje. A jestli je v pořádku kojit i v noci častěji. Během podzimu bych potřebovala pár dnů v měsíci pracovat. Mám v plánu odstříkat a chlapečka krmit odstříkaným mlíčkem. Nemáte nějaký tip jak ho přivyknout na lahev? Když mu do pusy stříkáme čaj nebo mlíčko, tak polyká, ale jak má v puse gumu, tak se začne dávit a dudlík jazykem vystrkávat. Dudlík nepoužíváme. Děkuji za odpovědi. S pozdravem Michaela

Autor
Michaela
Noční kojení či krmení
29. 08. 2016 09:11:44
ID otázky: 33285

Odpověd:

Krásný večer přeji, všechno je u Vás v nejlepším pořádku a vůbec nic bych neměnila. Syn Vám nádherně prospívá a určitě ho NIJAK neomezujte! Je zajímavé, jak snadno ženy podlehnou nevhodným řečem a doporučením lékařů a okolí, když přeci samy musí velmi dobře cítit, že dítěti kojení v přesně takové podobě více než svědčí. Každé dítě má své tempo přibývání, každá žena má jiné mléko. Synek prospívá moc hezky a přírůstky nejsou nadmérné, je to v pořádku. Jsou děti, které přibývají i více. To noční kojení je naprosto v pořádku taky, je to zcela fyziologický, zdravý jev a je moc dobře, že to synkovi umožníte. Ostatně skvělý výsledek sama vidíte. Mléka spousta, skvěle prospívající syn. Pokud budete mít synka u sebe v posteli, nemělo by o být nijak vyčerpávající. Ono až tak nejde o kojení, ale dítě se prostě co 2 hodiny budí, stejně jako Vy (Vy už si ale umíte poradit, otočíte se a usnete sama, syn je maličký a potřebuje s tím prostě pomoci). Kojení je ten nejrychlejší nástroj (sama píšete, že pár minut), jak dítě zase rychle uspat. Užívejte si to, opravdu, děti rostou ukrutně rychle...Úplně bude stačit, když budete dělat to, co dosud - kojit naprosto dle potřeby synka, on ví nejlépe, co potřebuje. 

Píšete, že na pár dnů v měsíci chcete jít pracovat. Nepíšete, zda budete pryč celý den, zda máte možnost, aby někdo chlapečka vozil (máte i ze zákona právo na kojící přestávky a také je to nejjednodušší, protože se nemusí řešit, jak dítě nakrmit a Vy se vyhnete odstříkávání). Ideální by bylo počkat do 5.-6. měsíce, kdy bude syn už dobře spolupracovat při krmení lžičkou. Lžičkou je pak možné podávat už třeba i řidší kaši nebo i to mléko (existují i lahve se lžičkou). Klasickou lahev bych vůbec dítěti nedávala. Po tom 6. měsíci to již bude jednodušší, budou přibývat příkrmy (zvolna), bude možné dítěti podat i jiné tekutiny (různými typy hrníčků či po lžičkách, brčkem atd.). Bude-li to párkrát do měsíce, tak bych si z toho nedělala velkou hlavu (ale preferujte nakojení přímo Vámi, je-li to jen trochu možné).

Tak užívejte svého synka. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
29. 08. 2016 22:27:33

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit