on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Méně mléka při nemoci?

Dobrý den, mám 9ti-měsíční dcerku a stále ji hodně kojím, i když příkrmy jí také chutnají, nicméně nemá problém příkrm nahradit kojením. Před pár dny mi najednou večer vyskočily teploty 39 a druhý den ráno mi doktorka diagnostikovala hnisavou angínu a dala mi penicilin. To by bylo všechno OK, už jsem jednou tuto situaci zažila. Ale problém je v tom, že mi přijde, že mám najednou méně mléka. Malá nesaje už tak dlouho, nepolyká při každém potáhnutí celkově mi prsa přijdou prázdná i po delší odmlce mezi jedn. kojeními. Doktorka mi dělala ještě stěry, abych neměla streptokoka a řekla mi, že bych pak nemohla kojit. Raději jsem zašla ještě hned ke gynekologovi, který mi toto vyvrátil, že kojit budu moci i tak. Streptokok se nepotvrdil. Nicméně nevím, co teď mám dělat. Malá je taková mrzutá, mlíčko má moc ráda, je takový závisláček a neumí pít UM z flašky (občas zkusím), trochu se napije jen vody. Mléčnou kaši sní, ale také ne moc. Jak poznám, že jí moje mlíčko už nestačí? A je možné že se po ATB vše vrátí do normálu? Zatím odstavovat malou nechci. Mohu udělat něco já v současné situaci? Jím normálně a tekutin také přijímám dost. Užívám i protiotika. Předem moc děkuji za Vaší reakci.

Autor
Renata
ID otázky: 33277

Odpověd:

Hezký den přeji, to, že dojde k poklesu množství mléka při nemoci matky je naprosto normální a fyziologické. Váš organismus se musel soustředit jiným směrem než na tvorbu a primárně se staral o to, abyste byla v pořádku (jinak Váš gynekolog má pravdu, kojit můžete prakticky při každé nemoci a rovněž tak je možné normálně je léčit, naprostou drtivou většinu léků je možné při kojení brát! Řada lékařů ale nesmyslně doporučuje kojení přerušit či dokonce dítě odstavit). Pokles laktace je dočasný jev. Potíž bývá s druhotným efektem tohoto snížení. Obzvlášť starší děti jsou netrpělivé a chtěly by mít své obvyklé množství mléka. Pak se může stát, že při poklesu laktace poklesne i jejich zájem o kojení a hlavně jejich aktivita u prsu. Pak se může z dočasného poklesu laktace stát trvalý pokles - prostě když není poptávka, nebude ani nabídka (tvorba). Dá se tomu ale zabránit, chce to opravdu kojit a kojit a kojit, omezit nyní příkrmy a věnovat pár dní jen tomu, že budete mít dcerku u prsa, můžete pomoci i odstříkáváním či odsáváním (stačí párkrát za den). Opravdu se toho nebojte, hlavně to nevzdávejte, žádná rezignace! Když se s touto situací dobře zapracuje, tak můžete kojit další 2 roky. :-)

A na UM ani nemyslete, u 9 měsíčního dítěte je to nesmysl, tomu už stačí i jen normální strava - příkrmy a běžné tekutiny. Ale jak jsem psala - neházet flintu do žita, procházítě zcela běžnou situací, která se upraví. Držím pěsti!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
14. 08. 2016 12:18:21

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit