on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Problémy s přisáváním

Dobrý den, prosím o radu s 2 měs. dcerou, porodní hmotn. 3500g, domů 3240g a v 6týdnech 4400g, nyní atakuje 5kg. Trpí na prdíky, nemohla se vykadit, strašný řev. Všechny opatření jsme zkoušeli, nic efektivního. Začali jsme dávat Coliprev, kapky s laktázou a také vakcínu Colinfant newborn. Nyní se sama vyprázdní tak 4x denně a pak už většinou potřebuje rekt. rourku, protože hystericky řve, asi to nezvládne vytlačit. Stolice je velmi řídká, s hleny, bez krve.Míchaná vajíčka neměla nikdy. Dětská dr. stolici neřeší, prý to může být. Při rourkování z ní jde místy i pěna a stolice je jako sirup. Při kojení z kraje pije dobře, asi to teče dobře, potom se ale za pár minut začne odpojovat hned hledat prso pořád dokola a propínat nohy. Tím pádem se dobře nenají. Začla jsem střídat prsa, aby aspoň něco pila. V noci to je lepší,kojím jen z jednoho prsa, ale také se někdy odpojuje a připojuje. Zkoušela jsem nahřívat a masírovat prsa, nicméně bez efektu. Zkoušela jsem ji také přiložit po vyprázdnění /to má nyní za chvilku po kojení/ ale také bez efektu. Ještě také mám velmi velká prsa a i dvorce, bradavka ale je vystouplá méně. Dcera se hlásí po dvou hodinách a to většinou i v noci. Dále musí nosit Frejkovu peřinku na kyčle a sundavat jen při koupání. Já sundavám i po kojení aby mohla na bříško. Děkuji moc za zhodnocení situace, tráp mne především to odpojování a připojování a pak už i pláč.

Autor
RK
ID otázky: 33272

Odpověd:

Hezký večer, především zkuste zachovat klid. Především ty první tři až čtyři měsíce života dítěte jsou dost náročné. Vy se adaptujete na novou mateřskou roli a dítě to má ještě těžší - musí se adaptovat na celý náš svět. V děloze nebyly jeho trávící orgány tak zatěžovány jako nyní, měl tam relativní volnost pohybu (nyní ho otravuje Frejkova peřinka), trápí ho různé bolístky. Není se co divit, že nemusí být dobře naladěn. Při kojení se dá trávící soustava do pohybu a některé děti to vnímají negativně, jsou velmi citlivé na různé bolení. Vy musíte především zachovat klid, abyste tento klid přenesla na dcerku. Vím, že to není jednoduché zůstat v této situaci v klidu, ale opravdu klid, pohoda, relaxační prostředí jsou pro úspěch kojení velmi důležité.

Určitě je vhodné zapracovat na správné technice kojení. Opakuji to tady velmi často, ale je to opravdu mimořádně důležité a má to velký vliv i třeba na bolení bříška. Pokud si dítě neví u prsu rady, jak efektivně sát, v klidu a v pohodě si korigovat tok mléka, tak pak je dítě neklidné, různě nasává vzduch a z toho pak je další bolení. Takže základem - kontrola techniky kojení, koukněte na videa a fotky na www.mamila.sk , rovněž tam najdete seznam poradkyň, které Vám mohou osobně poradit (doporučuji nějakou tu korunu investovat, vyplatí se to). 

Při kojení samozřejmě prsa střídejte, ve dne i v noci, klidně i vícekrát při jednom kojení. To je standard - laktace je více stimulována, dítě vypije více mléka, prsa se lépe vyprazdňují (což je pro mozek signálem právě k tvorbě mléka). Takže toho se nebojte. A v průběhu kojení pomáhejte holčičce získat více mléka stlačováním prsu (rovněž na jednom z videí jde dobře vidět). Je to výborná metoda - takové stříkání mléka přímo do pukSamozřejmostí by mělo být kojení v kontaktu kůže na kůži (dítě jen v plence a tedy ve Vašem případě ještě peřince, matka nahá do půl těla). Tento tělesný kontakt dítě i Vás uklidňuje, uvolňuje, což má blahodárný vliv na kojení i na dítě. 

Za mne tedy žádná hrůza, nic, co by nešlo doladit. Ještě k tomu kadění. Ano, takový vzhled stoličky klidně být může. Vykadění nejlépe pomůže zvednout dítě nad umyvadlo či WC, pěkně zády k sobě, do klubíčka, zvednout nožky a lehce zmáčknout bříško. Tato metoda vyměšování je vlemi přirozená (i Vy zaujímáte obdobnou pozici, když se jdete vyprázdnit) a s úspěchem se např. využívá při tzv. bezplenkové komunikační metodě (koukněte na net, určitě budou někde vidět fotky). 

Chce to tedy hodně trpělivosti s malým prckem, nespěchat na něj, dopřát mu na vše čas a sobě klid. Ať si to můžete užívat. Našlápnuto máte velmi hezky, dcerka prospívá moc pěkně. Takže obavy za hlavu. :-) Ať se daří!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
04. 08. 2016 01:14:42

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit