Dotaz k původní otázce - "Málo mléka v levém prsu a noční spánek 8týdenního miminka"
Dobrý den paní Jiřinko, před pár dny jsem Vám psala dotaz "Málo mléka v levém prsu a noční spánek 8týdenního miminka". Bohužel teď nevím jak najet přímo k mému dotazu, abych mohla přímo na Vaši odpověď reagovat, tak píšu takto. Moc Vám děkuji za zodpovězení otázek. Určitě se hned s některou proškolených laktačních poradkyň spojim. Ještě jsem se zapomněla do minulého dotazu zmínit, že jsem vypila za den i 4-5litrů tekutitn, což jsem se někde ve vaší odpovědi v databázi otázek dočetla, že příliš tekutin může zpomalit tok mléka. Takže jsem to snížila tak na 2-3l za den. Je při kojení jedno co žena pije? Stačí jen voda, šťávy a caro. Nebo je lepší zapojit i mléko, kefíry? Mléko v levém prsu už je lepší, malému jde sát lépe a také se i dříve spouší, ale stále je znát (já cítím), že je oproti pravému asi méně nalité (míň těžší :-) ) Je možné, že malej všechno mléko v pravém prsu nevypije? A pokud ano, nevadí to, nemůže po nějaké době začít třeba zánět? Také bych se chtěla ještě zeptat, psala jste mě, že tvorbu mléka v levém prsu mohu podpořit odstříkáváním. Mám tedy po každém kojení odstříkat jen prso, ve kterém je snížená laktace a jak dlouho? Také mě píšete, že mám kojit s obou prsou, ale malý se mě někdy už druhého prsa nechce ani chytit, myslím si, že mu z toho jednoho stačí. Nevím jestli ho nenechávám vždy u jednoho prsa tedy dlouho. Jestli ho mám nechat pít z jednoho míň, aby se mě potom chytil toho druhého. Jenže když ho odpojím dřív než on chce, tak se začne zlobit :-) Během jednoho kojení se mě nedaří prsa víckrát vystřídat, on prostě pak už nechce a když ho k prsu přikládám ještě víc, tak se zlobí a nechci, aby si vytvořil nějakou nechuť ke kojení a pak aby neodmítal úplně. Stačí tedy když dám při jednom kojení každné prso jednou? Jiřinko, hraje nějakou roli jak dlouho se prsa odstříkávají nebo je důležité prsa aspoň stimulovat? Také když malého nakojím večer před spinkáním cca v 19 - 20hod. a on mě spí v kuse do 1 nebo 2 hod. a neprobudí se (občas teď v létě posedíme venku a mám malého na chůvičce a opravdu není slyšet) mám si z obou prsou třeba ve 23hod. odstříkat abych ho nemusela budit? A jak dlouho mám z každého prsa odstříkávat? Jak dlouho mám odstříkávat po kojení z prsa, kde je méně mléka? Občas se mě stane, že když malého kojím v noci, tak chce pouze také jen jedno prso a usne a k druhému ho už nemůžu probudit. Mám to druhé tedy odstříkat? A když si malý prso jenom roztahá, trošku, ale opravdu trošku cucne a pak už nechce. Přestaneme tedy kojit a další kojení mám dát tedy to prso které jenom roztahal,že?Občas si dávala před kojení formovače bradavek od medely a když jsem začala kojit, tak se automaticky spustilo mléko i z druhého prsa a mléko nateklo do formovače. Je potřeba i po tomto odstříkat nebo stačí, když mléko takto samovolně vyteče, ale nedráždí se tím ta bradavka, že? Předem děkuji Jiřinko za odpovědi.
Odpověd:
Hezký večer přeji, zkuste tolik nepočítat a nebrat vše tak strašně přesně. Takto to s kojením nikdy fungovat nebude, ba naopak dojdete k tomu, že se vystresujete. Chce to mnohem více přirozenosti a já tam naopak čím dál více cítím, že prostě to moc řešíte. Není důležité, jak dlouho se odtříkává, po jaké době se kojí, ale abyste Vy dobře cítila, že laktace je nevyrovnaná (a zcela přirozeně byste měla být schopna to vyřešit) a že třeba ty pauzy byly dlouhé.
Určitě je vhodné prsa při kojení střídat a obzvlášť v situaci, kdy laktace v obou prsou není vyrovnaná. Pokud víte, že syn nechce obě prsa, tak si musíte o to více hlídat vyrovnanost nabízení obou prsou (tzn., že samozřejmě pokračovat tam, kde jste při předchozím kojení skončila - prostě přirozeně). A ano, případně podpořit laktaci ve slabším prsu odstříkáváním. Stačí několikrát denně, po kojení. Délka není důležitá, sama poznáte, kdy to už nemá význam. Když už žádné mléko nepoteče, tak bych ho nehmoždila. Odkapání mléka do formovačů nahradí odstříkávání jen částečně.
V noci se dá kojit z obou prsou snadno, stačí se s tím horním psem nad dítě naklonit, není potřeba nějak extra se přetáčet na druhý bok a dítě přehazovat. Pokud dítě nespí s Vámi v posteli, tak určitě není možné říci, že se přirozeně budí. Nebudí. Mnohé děti dokáží svou potřebu kojení v klidu zaspat. Je potřeba, aby Vás dítě cítilo - buď přímo s Vámi v posteli nebo někde velmi blízko u Vaší postele. Chůvička Vás nenahradí. :-) Lépe než mléko odstříkávat ve 23 h je nabídnout prsa dítěti. Prostě ho zkusit přiložit v polospánku, položit si dítě k sobě a ono většinou brzy nasaje vůni mléka. :-)
Tekutiny - naprosto postačí i voda. A ano 2-3 litry stačí. Čaje, kefíry apod., to vše jsou jen berličky - základem pro tvorbu mléka je dostatečný odběr mléka. A po x-té se budu opakovat, že prsa se opravdu nemusí nalévat, mléko se tvoří přímo v průběhu sání dítěte. Zkuste mi věřit. :-) Nalévající se prsa jsou naopak pro mozek signálem, aby laktaci snižovalo. Protože jsou dlouhé přestávky v kojení a kojení z jednoho prsa tak nevhodné - prsa se pak mohou nalévat a pro mozek je to rozkaz ke snížení laktace.
Zkuste vše méně řešit a více si to užívat. :-)