on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Omezení kojení pro těhotenství

Dobrý den, mám dceru 18m a stále kojim. Pokoušíme se o druhé dítě, ale nedostala jsem ještě menstruaci a nedaří se. Dr radila přestat kojit. Vím že je to možné i tak, ale asi málo pravděpodobné a bylo by to na dlouho. Ráda bych kojila alespoň večer. Nyní (poslední 2t) kojim večer, v noci (1-3x) a ráno (1-4x). Nevadí mi to, spíme spolu. Ráno bez prsa se jakoby nedospi,proto až 4x,přitom v noci při vzbuzeni ho vždy nepotřebuje. Přes den většinou nespí (ikdyz ji unavenou vozím v kočárku,usne jen někdy na kole či v autě) a někdy se na mě stále sápe, ale nedám jí. Když jsem jí řekla že není a mám bebe, dost plakala. Snažím se ji tedy zabavit, odvést pozornost. Zkouším to ještě omezit. Možná by bylo pro malou jednodušší pochopit že mléko není vůbec než jen někdy. Třeba i začne přes den spát. Četla jsem o paní co kojila 3t z 1 prsu, pak nabídla ten nekojeny a dcera se tím odstavila sama úplně. Možná by to omezení pouze 1 prs ulehčil. Bylo by méně mléka. Je to možné? Či střídání prsou ob 1/2 dny? Omezilo by to snad tvorbu,aby se mi obnovil cyklus? Nebo musím ukončit kojení? Snažím se nestresovat koncem kojenim,každé omezení je boj, psychická pohoda je pro početí taky důležitá

Autor
Michaela
Otěhotnění při kojení
25. 07. 2016 07:52:28
ID otázky: 33261

Odpověd:

Hezký den přeji, na Vaši otázku neexistuje žádná jasná odpověď. Každá žena je naprosto jiná. Některé ženy otěhotní i přes plné a časté kojení již po šestinedělí. Jiné ženy mají po porodu potíže s pravidelným cyklem a otěhotněním (i když třeba nikdy nekojily, tzn., že na kojení se to svézt nedá). Takže ani Vy, ani já, ani Váš lékař nemohou vědět, zda zrovna kojení brání otěhotnění. Vůbec to tak být nemusí a Vy se budete trápit omezováním kojení a budete trápit sebe i dcerku. Vy na to nejste připravena ani jedna. Ani na to omezování kojení ani na odstav. Vše chce svůj čas. Nechala bych tomu naprosto volný průběh. Až bude načase, ono si druhé dítě samo najde cestičku. Nejde to tak snadno nadiktovat. Kojení má kontracepční účinky, když se kojí velmi často a plně - bez příkrmů atd. 

Spíše bych jen hledala cestičku k určení nějakých pravidel, která by vyhovovala Vám i dcerce. Na úplný odstav opravdu nejste připravena ani Vy ani dcerka. Abyste mohla v noci nekojit, musela byste vystěhovat i dcerku z postele (nebo sebe). To jsou všechno dost stresující kroky. A bez toho, aniž budete vědět, zda to pomůže. Tím, jak byste zvyšovala svou snahu omezovat kojení a otěhotnět - to nejsou dobré podmínky pro otěhotnění. Jak se na něco moc tlačí, tak pak se to o to méně daří. Opravdu bych to nechala volně plynout a ono to přijde samo. :-) Omezit kojení můžete, spíše určete nějaká pravidla, kdy prso nabídnete a kdy ne. Ale vůbec bych se nebála dcerku nadále prsem utišovat, uspávat, kojit na žízeň atd. To se už dávno nedá srovnat s plným kojením. Tvorba prolaktinu je minimální a rovněž tak otěhotnění je blokováno již minimálně. 

Přeji hodně štěstí a hlavně radosti z Vaší dcerky. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
26. 07. 2016 15:42:58

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit