on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

příliš časté a nepravidelné kojení

Dobrý den, synovi je měsíc a pár dní. Z porodnice jsme šli v pořádku, porodní váha 2,91 Kg, s tou samou váhou jsme šli i domů. Kojící technika (vleže) zkontrolovaná dle videí a myslím že vše v pořádku. Dítě saje a mléka je dost. Ze začátku byl syn spokojené miminko, ale asi to byla jen únava od žloutenky. Jak trochu pominula, začal vyžadovat velmi časté kojení. Před 3.týdnem jsem si myslela že se dostáváme do růstového sprutu - asi to tak bylo, protože to jsem se z postele opravdu nehla. Nyní se každý den potýkáme s tím samým problémem. V noci se budí každé 2-3 hodiny, to je v pořádku ale tak cca od 8 do 15 h by nejraději pořád sál, poté má své 2 hodinky a pak zase kolotoč od cca 17 h až do půlnoci kdy se střídá pláč a krmení. Bradavky to nestíhají, ale stále ještě se to dá vydržet. Horší je moje psychika, vůbec nic jiného nestihnu a bohužel po šestinedělí se vracím částečně do práce. I kdyby ale ne, necítím se spokojeně a to asi působí i na syna. Nyní prospívá dobře, neznám přesné váhové přírůstky, protože ho nevážím. U doktorky po 14 dnech měl + 300 g. Přijde mi že na takto malé miminko skoro nespí (počítám tak součtem max 10 h/den). Chtěla bych vytrvat hlavně s kojením, ale občas by mi pomohlo se trochu prospat a něco doma stihnout. Jistě bych se tím také uklidnila. Myslíte, že příkrmem v podobě UM něco pokazím? A případně jak byste postupovala? Chtěla bych rytmus kojení upravit a pokud možno dokrmovat po každém kojení minimálně. Nebo je lepší postup jednou nakojit a jednou UM? Jak dokrmovat? Mám Calma systém od Medely, bude to v pořádku? Děkuji předem.

Autor
VJ
ID otázky: 33252

Odpověd:

Dobrý večer přeji, samozřejmě, že dokrmem UM se "něco" pokazí. To něco je kojení. Vašemu dotazu nerozumím, není jasné, na co se vlastně ptáte. Jen tak letmo se zmiňujete, že se bude částečně vracet do práce. Ale není jasné, na jak dlouho, jestli můžete pracovat z domu nebo zda můžete s sebou mít dítě. Pokud můžete mít chlapečka s sebou, tak pak samozřejmě žádné UM, žádnou lahev (ani Calmu) a žádné dokrmy a méně časté kojení. Naopak bych doporučila nosit synka v šátku a tím pádem uspokojit jeho potřebu být neustále s Vámi a u prsu. On se dožaduje opravdu jen toho, co je přirozené a když budete bránit uspokojování těchto potřeb, tak bude syn frustrovaný a uplakaný a Vy také nebudete šťastná. Jediná správná cesta péče o takto malinké dítě je přizpůsobit se jeho potřebám a uspokojovat ho. Nepřemýšlejte o tom, jak upravit režim apod. Kojené dítě si režim upravuje naprosto samo a je normální, že se kojí třeba i velmi často, i několikrát za hodinu. Obzvlášť nyní v létě je to naprosto normální. Odpočívejte s dítětem. Na toto nemá žádné kojení vliv. Péče o malé dítě je náročná a děti na UM - to zase je spoustu času potřeba věnovat přípravě UM atd., běhání v noci a připravování lahví. S prsy je to jednoduché v tomto směru. :-) Je potřeba zapojit rodinu, babičky, partnera, aby šli s dítětem třeba na procházku, abyste si mohla odpočinout. Tak nějak to funguje všude. A jak jsem psala - dělat něco s dítětem, ano, proč ne, ale lépe mít dítě v šátku a pak můžete dělat vše. Péče o dítě a kojení musí mít ale první měsíce života prioritu před naklizenou domácností. :-)

Pokud potřebujete do práce, tak přesto by Vám takto malinké dítě mělo být normálně na kojení nošeno (i ze zákona na to máte nárok, pokud žijete tedy v ČR). U takto malého dítěte bude problematické kombinovat kojení a lahev, aniž by to mělo negativní vliv na kojení. Vy ale nepíšete, co to znamená "částečně pracovat". Zda z domu nebo budete někam dojíždět, jak často, na jak dlouho. V tuto chvíli nedokážu více poradit bez znalosti dalších podrobností. 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
05. 07. 2016 12:58:03

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit