on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

10.měsíční holčička málo přibírá

Hezký den, paní Mrázková, už podruhé Vás chci požádat o radu. Moje dcerka má v 10 měsících hraniční váhu, konkrétně 6970g, měří 72cm. Je stále kojena (nejspíš nemáme správnou techniku sání, ale drží se a já jsem ráda) a to jak přes den, tak v noci (kdy si tak čtyřikrát cucne, ujistí se, že jsem tu a pak spokojeně usne). S příkrmy jsem začala na radu lékařky v 5.měsíci. Po celou dobu se řídím jídelníčkem, který máte uvedený na svých stránkách a vyhovuje nám. Nikdy nebyla žádný velký jedlík, ale ještě před měsícem dokázala sníst (tedy spíše výjimečně) i 150g oběda, nebo večeře, (běžně kolem 130g) ale pak prodělala šestou nemoc a od té doby je spíš "ochutnávačka",než jedlík. V současné době jsem ráda, pokud sní 100g. Zajímavé je, že i po nemoci ještě s chutí jedla polévky, maso i zeleninu, dávky ale už nízké a poslední týden tohle všechno spíš odmítá. Chutná jí hlavně ovoce a nejlépe, pokud je pro ní zajímavé podávání. Pokud si může sama brát maliny, nebo kousat banán ze slupky, kousat jablíčko, které jím i já... Zkrátka lžičkou z talířku je to nuda, to pak nabírá rukama, hází kolem sebe..vzteká se... Je hodně aktivní, pořád jí někde honím, je zvědavá a myslím, že psychomotoricky naprosto v pořádku. Mám ale strach z toho, že při jejím současném apetitu a výdeji, bude ještě hubnout a to už by bylo vážně moc. Už teď nás lékařka posílá na krev a moč, aby vyloučila možné alergie a další onemocnění. Snažím se jí stolování udělat zajímavé, zkouším všechno možné, jíme společně...No. Narodila se přirozeně, 3030g, 49cm, v 6.týdnu 4020g, 55cm, ve 4.měsíci 5190g, 62cm, v 5.měsici 5870g, 66 cm, v 8.měsíci 6680g, 69cm. Neměla byste pro mně nějakou radu, jak v ní znovu probudit větší chuť k jídlu? Lékařka mi radí vykrmovat sušenkami, rohlíky, piškoty...což nejspíš nebude úplně to, co by potřebovala, když pak odmítá maso, zeleninu, nebo kaši, pokud není sladká. Už jsem byla zoufalá a napadlo mně, jestli jí nepřidat nějaké UM...zkrátka budu vděčná za jakoukoliv radu.

Autor
Blanka
ID otázky: 33245

Odpověd:

Hezký den přeji, já myslím, že na to jdete výborně, stačí v tom jen pokračovat. Dcerka je sice drobnější, to je pravda, ale tak někdo musí být i na té opačné straně křivky. :-) Nemohou být všichni velcí. Vy moc možností nemáte. Nemůžete dcerku do něčeho nutit, tlačit do ní jídlo. To by vedlo k opačnému efektu a začala by se jídlu ještě více bránit. Chápu, že to není jednoduché u těchto drobných dětí a že z toho má člověk až depresi, že dítě nechce jíst. Ale nesmíte to dát najevo a je potřeba zachovat laskavý a nekonečně trpělivý přístup. Dcerka se vyvíjí dobře, sama píšete, že je velmi živá, aktivní a to je moc dobře. :-) Pokračujte v tom, jak to děláte, jděte dcerce příkladem, dělejte jí jídlo zajímavé, ať ji to baví. Dříve či později to výsledek přinese. Kdyby dcerka byla stále velmi drobná nebo nepřibírala a nedařilo se Vám do ní rozumné množství kalorií dostat (nemyslím si že vycpávání sušenkami či oplatky je ta správná cesta), tak může lékařka předepsat třeba následující přípravek: 

http://www.nutriciamedical.cz/nase-pripravky/detska-enteralni-vyziva/nabidka-pripravku/fortini-drive-nutrinidrink-pro-deti-s-vklakninou.html

Ale věřím, že se vše normálně upraví a dcerka bude zase v pohodě baštit. Přes léto je chuť k jídlu obecně menší. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
28. 06. 2016 16:15:05

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit