on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Špatný spouštěcí reflex

Dobrý den. Již jsem vám jednou psala ohledně mého problému s kojením. Mám teď druhé dítě, skoro šestiměsíční a od druhého měsíce bojuju se spouštěním mléka. Ano, je to stresem a taky hormony.Mám druhé dítě jen rok a pět měsíců po prvním dítěti a je to velmi náročné. Tento problém jsem měla i s prvním synem, ale když mu bylo osm měsíců, opět jsem otěhotněla a kojení se jako zázrakem spravilo a syna jsem kojila ještě dalších sedm měsíců těhotná a bez problémů. Takže u mě kojení také ovlivňují hormony a před menstruací se mi mléko opravdu strašně špatně spouští a syn nevydrží tak dlouho tahat. Takže...poslední dva měsíce to dělám tak, že před kojením použiju odsávačku, mléko spustím a pak jdu kojit. Je to šílené, ale je to mnohem menší stres, než když jsem šla kojit a syn se vůbec nenapil, plakal a plakal, do toho se musím starat o druhé dítě, které je taky ještě velmi malé...Mockrát jsem synovi nabídla flašku (vím, že je to špatně při kojení, ale jinak to nešlo), syn ji ale nechce, napije se jen v polospánku, nebo když je zcela vyhladovělý a dvě hodiny brečí hlady, když se před tím nenakojil. Situace začíná být opravdu neúnosná. Moje sestra měla ten samý problém, ale měla všechny tři děti naučené, že se bez problémů napily z flašky, když nenakojila a všechny děti kojila velmi dlouho. To, že se mi kojení nějak spraví je asi bez šance. Já si nemám opravdu kdy odpočinout a klid na kojení mám jen málo, prvnímu synovi pouštím pohádky, jinak by mi skákal při kojení na klíně a to je konec. Je malý a nepochopí, že si má jít hrát a nechat mě v klidu. I když mám na kojení relativně klid, už jsem na tom tak, že také nenakojím, protože si prostě nevěřím a zablokuju oxytocin a syn se nenapije. Nevím, jak dál. Buď to ještě vydržet, syna začínám pomalu přikrmovat, jde to špatně, ale už pomalu vynechává jedno kojení. Nebo ho nechat vyhladovět a dát mu flašku, mé odstříkané mléko nebo sunar a kojit v noci. Mléka mám dostatek a syn bez problémů prospívá celou dobu. A je to díky tomu, že tady "šaškuji" s odsávačkou. Kojit samozřejmě chci, jinak bych tak dlouho nebojovala. Je, prosím, nějaká šance, že syn si ode mě vezme jak flašku, tak prso? Máte spoustu zkušeností s kojením, příběhy, které vám zaslaly ostatní matky. Také se teď samozřejmě stává, že si spustím mléko odsávačkou a syn nechce, brečí kvůli něčemu jinému než je hlad a já si mléko musím opět spustit za další chvilku, aby se napil. Kdyby mi někdo vyprávěl, že tohle všechno dělá, aby kojil, opravdu bych tomu nevěřila, poradila bych té matce se uklidnit, uvolnit mysl a prostě NAKOJIT, vždyť o nic nejde, jen o kojení...ale bohužel to nejde. Podporu u manžela mám jen málo, představuje si, že budu kojit v kavárně nebo kdekoliv na výletě, když bude třeba. Já ale tohle neumím a ani mi to nikdy nevyhovovalo, potřebuji klid, kojení je pro mě intimní věc. Děkuji předem za odpověď a mějte krásné léto.

Autor
Linda
ID otázky: 33242

Odpověd:

Hezký večer přeji, takové dotazy jako je ten Váš jsou ty nejtěžší. Je velmi těžké Vám něco poradit. Vy moc dobře víte, kde je pes zakopán...je to ohromná škoda, protože je zřejmé, že ten problém si vytváříte sama, respektive Vaše mysl. Je obdivuhodné, že už s tím bojujete tak dlouho. Opravdu 6 měsíců plného kojení a dobře prospívajícího dítěte, to opradu klobouk dolů. Je mi to celé velmi líto. Tolika trápení. Psychika je ta největší překážka k překonání. Ale jiný problém u Vás opravdu není. Kojení jako takové funguje perfektně. Spouštěcí reflex a následná nazlobená reakce dítěte na situace, že mléko neteče Vás zamotávají dále do bludného kruhu. Vůbec ale není pravda, že byste nebyla schopna své dítě plně a bez problémů kojit. Jen to chce opravdu najít to, co Vás dokáže odpoutat a uvolnit. Většina matek má druhé dítě a i přesto kojí bez potíží. Chápu, že je to s dvěma dětma náročné, znám to dobře. Zkuste přemýšlet o tom, jak to asi dělají ženy třeba v Africe. Mají dětí kopec, o kojení prostě nepřemýšlejí. Používají jen ten "starý" mozek, tu část, která je řízena pudy a instinkty. A kojení je velmi stará a instinktivní záležitost. Není potřeba o něm absolutně nijak přemýšlet ani kolem něj dělat mraky činností. Netočí se kolem něj svět, funguje tak nějak samo.

Vaše situace je absurdní. Kojení nemá být takové...má to být něco, na co se oba těšíte a na co budete Vy s láskou vzpomínat. Vy se ale dlouhé měsíce trápíte. Proč vlastně? Protože by dítě mělo být kojeno a je to pro něj nejlepší? Otázka je, jestli jste na tom opravdu psychicky tak špatně, že z kojení se stává stresující středobod vesmíru, kdy sotva jedno zakončíte, už přemýšlíte, za jak dlouho proboha znova...tak to moc význam nemá. Ano, výživová hodnota MM je stále skvělá, rovněž to, že skvěle podporuje imunitu dítěte. Ale co ta část sociální? Ta u Vás hodně kulhá...je to fakt škoda. Nejsem schopna Vám dát radu. 6 měsíčnímu dítěti nemá vůbec smysl dávat lahev. Pokračujte s příkrmy a když kojení samo nepůjde, tak můžete už vždy dát po lžičkách cokoliv, prakticky cokoliv a stále více a více. Už jen toto, že syn je ve věku, kdy není 100% závislý na MM by Vám mělo pomoci se uvolnit a prostě si to začít užívat. Nedělejte to, co Vás deptá. Nebo si dejte nějaký časový limit. Šest měsíců kojení je skvělých. Pro Vás to ale byla a je tortura. Stojí to pak za to? Na to si musíte odpovědět Vy. Normálně bych řekla, ať to zkusíte udržet alespoň do roka a postupně přidáváte příkrmy a tím pádem by rostlo Vaše zázemí, jistota jiné možné výživy dítěte. Ale Vaše situace je natolik vážná, že jen Vy sama si musíte odpovědět, jak dále...možná by to chtělo i odbornou pomoc (psychologa), není normální, abyste z tak přirozené a pohodové záležitosti vytvořila (respektive Váš mozek) toto. A to jen díky psychice zablokované.

Měla byste zahodit všechny odsávačky či další pomůcky a jak jste sama psala - opravdu jen a jen kojit. Neřešit to, nepřemýšlet o tom. Prakticky každá žena je schopna kojit i když jsou kolem ní rušivé vlivy. Jde to, opravdu ano. Ale nesmí se o tom vůbec přemýšlet. Je to ta nejpřirozenější věc nabídnout svému dítěti bezděky prso...Příroda to má dobře vymyšlené, to my, moderní ženy, jí to komplikujeme. Zbytečně. A to, že nevěříte, že by se mohla situace zlepšit...to je velká škoda. U Vás reálný problém není žádný. Kojíte, mléka je spousta. Stačí se jen zbavit toho brouka v hlavě a zapomenout na všehny pomocníky, odsávačky, lahvičky apod. Držím pěsti a přeji Vám prostě a jen KLID.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
24. 06. 2016 21:30:19

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit