on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení s dokrmem u 7 týdenního dítěte, pláč před kojením

Dobrý den, ráda bych požádala o Vaši radu - 7 týdenní dceru s por.váhou 3,29, při propuštění 3040g, v 6týdnech před 9 dny u dr. 3850g, nyní okolo 4kg (vážíme jen kvůli kojení a dokrmu v oblečení, tedy nevím přesně) kojím a od 3.týdne dokrmuji Nutrilonem z důvodu špatného přibírání, měla jsem a stále mám málo mléka. Dokrmujeme po kojení stříkačkou přes prst, nyní dcera asi 3. den před kojením hodně pláče (kromě noci a rána, kdy je mléka dost), podobně jako když má "kolikový záchvat", utěšení trvá někdy dlouho a teprve poté se přisaje. Bojím se, že se vzteká, že mléko tolik neteče jako ze stříkačky (i když jí ho vstříkávám do pusy pomalu a po 1ml). Kojím v noci a ráno bez dokrmu, poté už MM nestačí (nakojíme mezi 50-75 ml, dokrm do cca 90-100 ml celkem), ráno někdy nakojím i 115ml, někdy jen 90, v noci nevážím. Kojíme 6-7x denně přes den po cca 2-3 hod., večer naposled okolo 20-21h, poté dceru budím mezi 2-3h, nevím jak dlouho by spala..a poté se vzbudí mezi 5-6h ráno. Přisávala se od začátku dobře.. Její pláč před kojením mě znepokojuje, nerada bych o kojení přišla, poradila byste, co dělám špatně? Mám stále dokrmovat stříkačkou (ráda bych i bez dokrmu, ale na to už to bohužel nevypadá)? Pokud bychom nevážili (máme zatím váhu z půjčovny), jak připravit dokrm, podle pocitu, hladu dcery (vím, že to se někdy těžko pozná)? Moc děkuji za radu, přeji hezký den. Veronika

Autor
Veronika
ID otázky: 33224

Odpověd:

Hezký večer přeji, no, já nějak nevidím důvod pro dokrm...a rozhodně si nemyslím, že máte málo mléka. Dcerka umí vypít dost mléka, když chce nebo má možnost. Vidím tam dva problémy - jiné než Vy. :-) Dokrm mimo prso je vždy problém. Dítě si čím dál více zvyká na to, že mléko lze získat i odjinud a jednodušeji. Stříkačka není pro dlouhodobé dokrmy vhodná - stejně jako lahev. A další problém je Vaše vlastní nedůvěra - nedůvěra ve vlastní schopnosti. Já to rozhodně nevidím tak černě a myslím, že by stačila pořádná edukace ze strany šikovné laktační poradkyně, která by Vám ukázala, jak co nejlépe zdokonalit techniku kojení tak, aby si dcerka mohla "vytáhnout" co nejvíce mléka. Protože tam bych viděla možná malý zádrhel. CHce to upravit techniku kojení. V druhé řadě kojit určitě častěji, ať má dcerka co nejvíce příležitostí, prostřídat obě prsa při každém kojení několikrát, využívat metodu stlačování prsu. Určitě ale žádný dokrm. Už vůbec ne mimo prso. Protože dcerka už si na to začíná zvykat a to není dobře. Ona sát umí, když chce. Dokrm bych nedávala žádný, kojte častěji a efektivněji. A hlavně nevažte před a po kojení. Je to zbytečně stresující faktor, kdy se ujišťujete, že mléka není dost. Ale ono je ho dost. Mléko se stále dotváří v průběhu sání dítěte. Jakákoliv nejistota ale blokuje spouštěcí reflex a to opravdu hodně. Takže po nějaké době může mléko opravdu špatně téci. Což jistě nechcete. 

Když dokrm nebudete dávat žádný, tak dcerka si zvykne, že mléko je prostě jen u prsu. Vy se bát nemusíte, že byste nepoznala, zda má dost mléka. Budete sledovat počůrané plenky a třeba 1x za týden ji převážíte. Ale opravdu to u Vás vidím velmi pozitivně, to chce jen doladit, upravit a hlavně zvednout sebevědomí. Jsem přesvědčená, že VY můžete plně kojit již zítra. Tak ať se daří!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
12. 06. 2016 03:53:20

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit