on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bolestivá bradavka

Syna (1 měsíc) plně kojím. Asi před dvěma dny jsem začala cítit pravou bradavku - bolí, pálí, je trochu oteklá a je citlivá na dotek. Když se malý přisaje, pomalu mi tečou slzy, jak to bolí. A dneska už jsem kojení z pravého prsu nedala. Snažím se bradavky větrat a taky je mažu Bepanthenem. Co mám ještě udělat, aby se mi to zlepšilo? A jak je to s kojením? Můžu kojit jen z levého prsa a z toho bolavého mám třeba odstříkávat?

Autor
-
ID otázky: 33215

Odpověd:

Hezký večer přeji, řešením bolavých bradavek není přestat kojit, ale co nejdříve najít příčinu vzniklé situace. Nejdříve je vždy nutné zacílit na techniku kojení, protože i kdyby se jednalo o kvasinkovou infekci, tak i ta musela někudy do prsu vniknout - nejčastěji přes mechanicky poškozenou bradavku. Podle popisu je v podstatě jisté, že bradavka je zanícená - otok, citlivost na dotek. Takže doporučuji v první řadě kvalitní poradkyni, která se na Vás podívá, pomůže Vám upravit techniku kojení tak, aby se Vám ulevilo. Dítě by se správně při sání nemělo bradavky v podstatě dotýkat. Buď je tedy nevhodná technika a dítě bradavku nějakým způsobem zraňuje nebo může mít třeba krátkou podjazykovou uzdičku a pak poškozuje bradavku jazykem, který není schopno tolik vypláznout, aby ležel pod bradavkou (ale řeže bradavku). 

Jako první pomoc změňte zcela polohu při kojení - pokud jste kojila v klasické poloze, zkuste polohu boční fotbalovou. Větrání je správné. Bepanthen spíše s otazníkem. Pokud nevíme, jaký typ infekce v bradavce je - zda je to spíše na antibiotickou mast nebo antimykotickou - těžko říci. Určitě nic nezkazíte např. vývarem z šalvěje. Nepíšete, zda je na bradavce patrné nějaké mechanické poškození. Pokud ano, tak pak je vhodné použít např. i hydrogelové polštářky na pár dnů. 

Jak jsem psala - základem je ale odstranit příčinu - pravděpodobně ta technika kojení. Tak ať jste brzy bez bolesti!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
31. 05. 2016 19:21:18

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit