on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Prosba o pomoc

Dobrý den, 3.5. se mi narodila holčička po celkem náročném 22hod porodu. Již od začátku jsme měli problém s přisátím. Malá vážila při narození 3,1kg a já mám v celku velké bradavky, takže jí dělalo obtíže se přisát. V nemocnici se nám to nepodařilo, sestry přikládali malou k prsu způsobem, že mi totálně zmáčkli celou bradavku (dvorec) a vysloveně jí ho narvaly do její malé pusinky načež se ona nepřisála, plakala a nic nevypila (vždy jsme vážili). Vše dopadlo, tak že i když sestry tvrdily, že technika je správná, mě kompletně popraskaly obě bradavky. Vždy jsem měla kompletně zakrvácené prsní polštářky a kojení pro mě začalo být traumatickým zážitkem. Před každým kojením jsem brečela, že to budu muset zase podstupovat. Nakonec se to vyřešilo tím, že mi bylo sděleno: Chyba je v miminku, krmte stříkačkou. To jsem praktikovala asi první dva týdny. Po čase, kdy již malá vypila i 60ml, jsem nebyla schopná jí krmit přes stříkačkou, protože jedno krmení trvalo i hodinu a půl a na konci jsem mohla začínat znova. Šílela jsem z toho, tak jsem se rozhodla, i když pro někoho asi špatně, že jí budu krmit z flašky. Možná jí to kazí, ale já se aspoň vyspím a na co by pak miminku byla napoužitelná maminka. Navíc má malá reflux, takže se jí musí tak půl hodiny po krmení nosit, jinak vše i když si odříhla vyblije. Po zahojení (asi bylo jen částečné) jsem jí zkoušela dávat zase prso, přes to, že je krmená 2 týdny flaškou, se mi až doma jí podařilo přisát, dokonce si i myslím, že pije i když občas se mi zdá, že jen žužla ke konci. Přes to mám téměř po každém kojení poraněnou bradavku a to většinou její horní část. Snažím se dávat pozor při přisátí, ale malá má má malou pusinku a celý dvorec do pusy prostě nedá. Už nevím, co mám dělat 2x jí nakojím a pak jí zase můžu odstavovat, protože mi popraská a krvácí bradavka. Před každým krmením se mi chce brečet a někdy mám chuť se na to vykašlat. Zjišťuju, že když jí nekojím, ale dostává z flasky, tak odstříkám více mlíka, tak nevím, jestli u mě už nefungujou nervy. Mohla byste mi prosím poradit, co dělat, jestli to zkoušet dál a doufat, že se bradavky ochodí, ale já to asi nezvládnu. Nebo je malá opravdu špatně přisátá (vždy fotbalová poloha)? Jsem z Třince, uvítala bych osobní konzultaci, pokud jí neprovozujete vy, mohla byste mi někoho z okolí doporučit? Chci tomu dát ještě jednu šanci. Děkuji. Eva K.

Autor
Eva K
ID otázky: 33214

Odpověd:

Hezký večer Evi, velmi oceňuji to, že v sobě máte ještě touhu bojovat. Jistě, že to má u Vás význam. Vina není ani ve Vás ani v miminku. Vy jste typickým příkladem, smutným případem naprosto špatné péče v porodnici. Tohle opravdu není podpora kojení....to je přesný opak. :-(( Mrzí mne to, ale nejste sama, kdo si tímto prošel. Takových žen je bohužel opravdu hodně. Je to smutná vizitka mnohých porodnic. Přitom nic z toho není nutné, opravdu 99% žen je schopno při správné podpoře bez problémů kojit. Ani u Vás ještě není nic ztraceno, nebojte se. Stále jste relativně brzy po porodu a tedy šance na to, že se Vy i dcerka můžete kojení naučit je stále dost velká. Dcerka je stále vybavena novorozeneckými reflexy, které ji budou pomáhat, aby se naučila přisát. A Vy si udržujete laktaci odstříkáváním, takže není důvod, proč to nezkusit. Samozřejmě chápu Vaše obavy z bolesti a dalšího neúspěchu, ta frustrace musí být velká. Ale chyba opravdu není na Vaše straně, tak se tím netrapte. 

Jste z Třinecka, tzn. že to nemáte tak daleko do Havířova. Tam Vám mohu doporučit Aničku Kohutovou z http://www.mamacentrum.com/ . Ta je velmi empatická a podporující a má skvělé praktické dovednosti a spoustu zkušeností. Naučí Vás, jak dcerku přikládat, jak ji pomoci získávat mléko. Naučí Vás správné technice kojení, která nebude pro Vaše prsa pohromou - jde to, věřte mi. Také zkontroluje pusinku dítěte, hlavně podjazykovou uzdičku, která může být jednou z přičin trhlin na bradavkách. Vysvětlí Vám, jak dcerku dokrmovat přímo u prsu, než se naučí sát jen z prsu. S lahvičkou to nepůjde, pokud se rozhodnete opravdu o kojení zabojovat. Jsou ale jiné možnosti, jak dítě nakrmit. Chcete-li kojit, tak pak jedině kojením a kojením se to naučíte. Hlavu vzhůru, držím pěsti a věřím, že konečně se potkáte s někým, kdo opravdu rozumím kojení, fyziologickým potřebám dítěte a celému tomu přirozenému a krásnému procesu kojení. Hodně štěstí. 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
30. 05. 2016 23:48:58

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit