on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kvasinky, ragády, bulka v prsu

Dobrý den, v souvislosti s kojením mě trápí hned několik problémů. Mám šestitýdenního chlapečka, kterého plně kojím. Chvíli mi trvalo, než jsem se rozkojila, malý se neuměl přisát, v porodnici jsem dokrmovala z kádinky. Doma se to již upravilo. Ale kvůli různým problémům si kojení stále neužívám. Před zhruba 14 dny mě začala bolet vnitřní strana prsu, po důkladném odstříkání bolest zmizela, ale v místě jsem si nahmatala malou bulku. Masírovala jsem, dávala tvaroh, odsávala a po několika dnech se mi zdálo, že bulka zmizela. Zhruba před týdnem jsme zápasili s moučnivkou, malý měl na jazyku hustý bílý povlak. Pediatrička předepsala nějakou tinkturu, kterou připravili v lékárně. Tou jsem si potírala bradavky a malému vytírala pusinku. Zhruba po pěti dnech bílý povlak zmizel. Asi ve stejnou dobu mě kojení začalo velmi bolet, zejména krátce po přisátí, než se malý rozpil. Na bradavkách se mi objevily trhlinky, na levé bradavce mám trhlinu jakoby po jejím obvodu, a když jsem odsávala, vytékala z ní krev. Chtěla bych se zeptat, zda může krev v mléce nějak miminku uškodit? Koupila jsem si Purelan a hydrogelové prsní vložky, ale zatím velké zlepšení nevidím. Kromě toho pociťuji pálivou bolest na vnitřní straně prsu u hrudní kosti. Bolest se objeví, chvíli trvá a pak zmizí. Taky se mi znovu objevila ona boulička, zhruba velikosti hrášku. Když je prs nalitý, velmi dobře ji nahmatám. Jakmile se prs vyprázdní, přijde mi, že se zmenší, někdy ji skoro nenahmatám. Ovšem po nalití se objeví znovu, rozmasírovat nejde. Upřímně se velmi bojím, aby to nebylo něco vážného, a zvažuji, zda se mám objednat na sonografii prsu? Byla bych Vám vděčná za jakoukoli radu ohledně mých problémů - ragády, krev v mléce, pálivá bolest, bulka? Na koho se mám případně obrátit při problémech s prsy, na gynekologa, pediatra či obvodního lékaře? Za odpověď velmi děkuji.

Autor
Jitka V.
Bulky v prsou, retence, záněty
27. 05. 2016 08:40:55
ID otázky: 33209

Odpověd:

Hezký večer přeji, prsa má v prvé řadě na starost gynekolog. Ten Vás může v případě potřeby odeslat ke specialistovi - mamologovi. Ten může provést i mamografické sonografické vyšetření. Já si ovšem nemyslím, že by u Vás šlo o něco jiného než retenci v prsu + kvasinkovou infekci. Takové různé bulky se u některých žen tvoří docela často v průběhu kojení. Jistě by stálo za to, abyste si nechala techniku kojení zkontrolovat. Aby Vám také někdo ukázal ty různé možnosti poloh při kojení. U různých bulek a zatvrdlin je potřeba najít takovou pozici (většinou pomůže bradička k postiženému místu), ve které se prs bude dobře vyprazdňovat - se zvláštním zřetelem na postižené místo. 

Ty potíže, co dále popisujete - vypadá to na kvasinkovou infekci. Díky poškozeným bradavkám tato infekce proniká do těla rychleji. Nevím, zda bude stačit už jen lokální léčba antifugicidními mastmi (např. ta, kterou používáte). Dost možná bude potřeba i přeléčení celkovými protiplísňovými léky. To by mohlo dobře zabrat (potíž je s tím, že málokterý lékař Vám je bude chtít předepsal).

Trocha krve v mléku dítěti nijak neblíží. Krev je nestravitelná a tak ji dítě můze vyzvracet nebo vykakat. 

Opravdu se zaměřte na kontrolu té techniky. Tam bych viděla úplně prvopočátky problému. Tak ať je brzy lépe!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
27. 05. 2016 23:56:03

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit