on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Budit dceru na kojení

Dobrý den, máme 11. denní holčičku. Porodní váha 3490g (pak 3190g). Nyní má 3800g. Na kojení se přes den budí sama co 3 hodiny, někdy déle, méně často co 2h. V noci ji buď probudím, ale pak nemůže usnout, případně spí 5 i 6 hodin. Když ji nebudím jsme na 6-7 kojeních/den - což je prý málo. Dcera ale přibírá nadstandardně. Dalším problém je říhání (po 20-30 min. kojení usíná), zkoušíme pak odříhnout - pozici na ramenou, tygříka i na nohou, ale dcerka si ne a ne odříhnout, naopak začne pak plakat a je k neutišení. Utiší se zase až na prsu, kde zase usne. Prdíky ji však tak 2x až 3x denně trápí - svíjí nožičky a křičí. DĚKUJI za radu!

Autor
Irena
ID otázky: 33093

Odpověd:

Hezký den, dcerka přibývá krásně, to je pravda. Nicméně po porodu je nadbytek mléka, z kterého dítě profituje celkem běžný. Nesmíte ale usnout na vavřínech, protože po cca 6 týdnech už nebude ta hormonální podpora taková a bude to hlavně na dítěti. Je tedy potřeba od začátku kojit správnou technikou (koukněte na fotky a videa na www.mamila.sk) a kojit často, aby byla laktace dost stimulována. Nespoléhat jen na to, že nyní to jde krásně a samo. Dítě musí u prsu aktivně pracovat, aby i po tom 6. týdnu vědělo, jak na to.

Takže ano, kojit častěji. Přes den to klidně nechat na dítěti zatím, když bude chtít později častěji, tak jí dopřejte. V noci je ideální mít dítě u sebe (nebo velmi blízko u sebe, abyste ani Vy nepřehlédla někdy jen velmi slaboučké signály chuti ke kojení), pak se bude samo aktivně budit, když Vás ucítí. Jinak určitě kojit min. 2-3x v noci (stačí přikládat v polospánku, není potřeba dítě extra budit). Noční kojení je pro dostatečnou tvorbu velmi důležité. V noci se tvoří nejvíce hormonu prolaktinu.

Nezapomeńte při každém kojení prsa obě vystřídat - klidně i vícekrát.

A co se týká říhání. Není u kojeného dítěte nutné. Pokud dcerka pije v klidu, neodpojuje se stále od prsu, tak v sobě nemá bubliny, které by bylo potřeba odstranit. V lahvi vždy vzduchová bublina je. V prsu žádná není a pokud je dítě krásně přisáté, tak říhání nemusí být potřeba. Jen lehce dítě zvedněte, chvilku zkoušejte a když to nepůjde, tak neřešit. Když bude plakat, tak jí zase můžet krátce zvednout. Prdíků se nejlépe zbavíte, když si děťátko opřete zády o své břicho a chytíte ho pod kolínky a přitisknete je k jeho bříšku. Prostě pozice, ve které držíte malou holčičkou, když jí chcete dát vyčůrat do trávy. :-)

Přeji Vám, ať dcerka nadále takto krásně prospívá (klidně i mnohem méně, protože 600 g za týden je až dost :-) a dělá Vám jen radost.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
02. 02. 2016 21:01:24

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit