on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Příkrm u čtyřměsíčního kojeného dítěte

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příkrm u čtyřměsíční holčičky. Porodní váhu měla 3720 kg, teď ve čtyřech měsících vážila 6170. Ze začátku jsme trochu bojovaly s kojením, nepřibírala, ale pak se to srovnalo. Teď za poslední měsíc přibírala v průměru 200g za týden. Kojím z obou prsou, celkem max. 15 min, přestože mi doktorka doporučovala kojit z jednoho a další kojení z druhého. Přišlo mi ale, že se mi tím snížila laktace a malá se stejně po 10 min. pouštěla a přisávala a tak pořád dokola a pofňukávala. Usoudila jsem tedy, že už tam mléko není a přiložila k druhému. Je možné, aby v prsu mléko nebylo? Myslela jsem, že se tvoří zároveň jak dítě saje…nebo je jen líná tahat? Při poslední čtyřměsíční kontrole u doktorky jsem se zmínila, že se malá přes den hlásí o jídlo po hodině a půl, někdy po dvou, ale to už je před tím půl hodiny protivná a pokňourává. Odpoledne spí asi od 12:30 do 15:30, někdy se budí na krmení někdy ne. Také jsem doktorce říkala, ze někdy večer pláče i po kojení, tak jsem jí přidělávala 60 ml UM. Párkrát po kojení plakala i odpoledne. Není to ale pravidlem. Poslední kojení před spaním je okolo 22.hodiny, pak se budí okolo jedné a okolo páté. Doktorka mi doporučila dávat večer kaši. Dostala nemléčnou a jen z 30 ml UM - lžičkou. Plnou dávku (z 200 ml) by asi nesnědla a chtěla jsem začínat i menším množstvím a postupně navyšovat, aby si i bříško zvyklo a neměla větry. Zatím jí měla jen 3x. Kolik by té kaše ve 4 měsících měla sníst, když jí pak ještě dokojím? A je možné tyto kaše, které jsou od 4 měsíců podávat i později? Nakoupila jsem si v akci asi 5 krabic, tak jestli je využiji i třeba v 6 měsících, když od 6. měsíce jsou už kaše jiné. Chtěla jsem se Vás zeptat, zda je tedy potřeba kaši dávat, když takhle přibírá a zároveň, proč teda když přibírá, tak po kojení někdy pláče (spíš večer) a během dne se hlásí o jídlo co hodinu a půl max. dvě hodiny. Zajímá mě také Váš názor na zavádění lepku, vařeného žloutku a dalších alergenů mezi 4. a 6. měsícem. Četla jsem, že podle nových průzkumů se to nyní doporučuje. A je lepší začínat spíše kaší večer nebo zeleninou v poledne? Co se týká kupovaných zeleninových příkrmů od 4. měsíce, četla jsem na Vašich stránkách, že jsou pro kojené děti vhodné až od 6. měsíce…Mohu tedy případně dítěti připravovat zeleninový příkrm doma? Je kupovaná zelenina teď v zimě vhodná pro 4. měsíční kojené dítě?

Autor
Katka
Příkrmy - kdy a jak začít
28. 01. 2016 09:52:02
ID otázky: 33084

Odpověd:

Hezký večer přeji, dcerka prospívá pěkně a i jinak se chová zcela jako normální kojené dítě. Je NAPROSTO v pořádku, že má o kojení zájem často. To je prostě fyziologická potřeba. Když byste pozorovala děti přírodních kmenů, které se chovají instinktivně a jejich matky na jejich potřeby také instinktivně reagují, tak byste zjistila, že se na kojení hlásí klidně několikrát do hodiny. A není to nic k řešení, je to normální. Takže klidně dcerku kojte i každou hodinu, klidně častěji. Rozhodně to není důvod k dokrmu UM ani k tomu, abyste začínala s příkrmy. Na vše je brzy. Kojte tedy naprosto dle potřeby dcerky, věřte jí, ona ví, proč to dělá. Vždy nabízejte obě prsa, klidně je prostřídejte několikrát. Pomáhejte dcerce získat více mléka stlačováním prsou v průběhu kojení. A ano, prsa jsou v podstatě bezedná, ale dcerka musí makat. :-) Musí se snažit to mléko z prsu prostě vysát. :-) Když se prsa při kojení střídají, tak se mléko vždy znova a znova spouští a to je to, co dítěti vyhovuje. :-) Takže střídejte.

Co se týká příkrmů, tak opravdu to zatím stopněte, je to brzy a psala jsem to zde již mnohokrát, opravdu. Přečtěte si článek od kolegyň ze Slovenska, kde vysvětlují, jak lékaři špatně interpretují nová doporučení - http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kedy-prikrmy/ . Vše zvolna zavádějte až kolem toho 6. měsíce. Není potřeba nějakých výrazných omezení, ať zbytečně nezvyšujete citlivost dítěte. Nabízejte postupně vše (nějaký návod najdete vlevo na stránce v sekci Zavádění příkrmů). Lepek není nutné zavádět nyní, opět stačí až okolo 6. měsíce. Nespěchat, nenarušovat si zbytečně kojení, byla by to škoda. A začít můžete domácí stravou nebo skleničkami od nejmenšího věku. Rovněž ty kaše můžete použít pro ty nejmladší nebo si udělat domácí kaše. Ten doporučený věk není potřeba až tak řešit. I 10 leté dítě může dostat skleničky určené pro děti od 4. měsíců. I Vy si je klidně dejte. :-) Není potřeba nic striktně řešit.

No a protože s příkrmy začnete vlastně až na jaře, tak nemá smysl řešit, zda je zelenina v zimě pro děti vhodná. :-) Lepší je bio zelenina nebo třeba bio mražená zelenina, ale jinak stačí vybírat pěkné, zdravé kusy a nic nezkazíte. No a začít v těch 6 měsících můžete čímkoliv, podle chuti dítěte a Vaší nálady. Obvykle se začíná nějakou zeleninou, ale např. v USA klasicky mléčnou kaší, která je chuťově MM blíže než třeba mrkev. :-)

Mějte se krásně a ať Vám dcerka dělá jen radost. :-)

 

 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
28. 01. 2016 21:13:16

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit