on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Pomalé přibírání, dokrm UM

Dobrý den, prosím Vás o radu. Syn se narodil s váhou 3490g a 50cm (28.10.2015). Neproběhl bonding, syn špatně dýchal. Přiložen po 5h a krásně se chytil. Při odchodu z porodnice (2.den) měl 3200g. Kojení probíhalo bez problému, po měsíci měl 4200g. Po 6ti týdnech jsem dostala menstruaci a týden na to jsme bojovali s bojkotem. Překonali jsme, prsa se opět nalila, jen se změnila poloha a čas kojení. Syn u kojení chtěl polosedět v náručí a pil 5min. Trápil nás jen spouštěcí reflex, cca 3-5min, někdy už syn plakal, přehazovala jsem prsa, nahřívala a pak se mléko spustilo. I během kojení jsem musela cca 5x prostřídat prsa, jinak syn nevydržel. Po těch 5min syn prso pouští, směje se a víc nechce. Kojím každé 2h i v noci. Po kojení odstříkám třeba jen 10ml z jednoho. Takto děláme doposud, ale syn pomalu přibírá. Nyní mu jsou 3 měsíce a má 4990g a 61cm. Váha před 14 dny byla 4850g. Přibírá tedy jen 70g týdně. Paní doktorka přikázala ukončit kojení a přejít na UM. Zatím kombinuji. Pokud ale nakojím a chci dokrmit, vezme si syn pouze 20-40ml, víc nechce. Vypadá, že má dost, občas i hodně ublinkne. Je pravda, že je nyní o dost klidnější, předtím často plakal, zřejmě hlady. Už se s tím pereme od toho bojkotu 6týdnů a nyní tohle, přestávám mít chuť a energii na kojeni. Myslíte si, že tedy syn opravdu váhově strádá a je potřeba dokrmu? Napadá Vás, proč po mém mlíčku tak málo roste? Může za to změna hormonů vlivem menstruace? Dává tělo najevo, že mám přestat s kojením? Bohužel u prsa syna déle jak 5min neudržím a dřív jak po 2h nechce. Včera jsem vynechala 3 kojení a teprve poté byla prsa trochu napnutá. Snažím se hodně pít, dbát na stravu, ale mlíčka už asi není tolik co na začátku. Už jsem dost vyčerpaná a příkloněná k té UM, jen bych chtěla vědět, zda je v našem případě podávání Nutrilonu opodstatněné? Mám občas pocit, že na UM budeme oba spokojenější, nechci se ale unáhlit. Velice děkuji za Vaši radu :)

Odpověd:

Dobrý večer přeji, ne, určitě není podávání UM opodstatněné. U Vás je klasický smutný příběh, jeden z mnoha. Vaše problémy souvisí s neefektivní technikou sání dítěte. Opravdu je to naprosto typické. První týdny dítě pěkně prospívá, mléka je nadbytek, teče snadno a tak dítě prospívá, i když nesaje nic extra. Až přestanou působit poporodní hormony, které laktaci i spouštění mléka podporují, tak se tato situace rychle projeví. Mimo jiné třeba i brzkým nástupem laktace. Vaše situace je zaviněná tím, že v málokteré porodnici naučí ženu opravdu správné technice kojení, jak může svému dítěti pomoci získat více mléka. A pokud se přidá takový dětský lékař, jako máte Vy, tak je to učiněná katastrofa. Lékař nemá co přikazovat. Lékař by Vám měl poradit, jak kojení zachránit a ne strkat UM a snižovat Vaše mateřské kompetence tím, že Vás přesvědčí, že nejste schopna své dítě uživit. Je to obrovská škoda a lékaři a jejich rady jsou bohužel nejčastější příčinou konce kojení. Pro mne je to bolestný boj s větrnými mlýny. :-(

Samozřejmě, že můžete kojení zachránit, ale musela byste najít tu správnou podporu a neposlouchat doporučení lékařky, která Vás naprosto shazuje. Tvorba mléka u Vás funguje správně, ten první měsíc syn přibýval moc pěkně, tzn., že jste schopna tvořit dostatek mléka. Jen se to musí správně podpořit a to nejlépe úpravou techniky kojení. Protože to množství vypitého mléka (a tím pádem ta míra, kterou dítě podporuje tvorbu mléka) může být při správné technice klidně i trojnásobné. Je velký rozdíl, jestli dítě jen tak neefektivně žmoulá bradavku nebo aktivně vytlačuje mléko z prsou. Syn má 3 měsíce, takže ještě není nic ztraceno. 

V první řadě (pokud tedy mi věříte a máte zájem ještě zabojovat) je potřeba kontaktovat kvalitní poradkyni, která se na Vás osobně podívá a poradí Vám, upraví techniku. Doporučuji některou z kolegyň z www.mamila.sk , které mají právě ohledně technice kojení výborné znalosti. Na těchto stránkách také najdete fotky a videa správné techniky kojení. Dále režim častého kojení je správný, v tom pokračujte. Dokrm UM dávat v takovém malém množství můžete (dala bych max. těch 150 ml denně, rozdělit do 4-5 menších dávek), to pro začátek. Jakmile se upraví technika a dítě dokáže z prsu vypít více mléka, tak to nebude potřeba. Určitě ale nepodávat lahvičkou ani jiným způsobem mimo prso. Jedině krmení u prsu může dítě motivovat ke kojení. Jednoduchý způsob dokrmu u prsu je pomocí laktační pomůcky - http://www.poradkyneprikojeni.cz/cenik-sluzeb/pomucky-na-kojeni/

Místo UM můžete podat i odstříkané MM. Píšete, že máte potíže se spouštěním mléka. V drtivé většině případů je to způsobeno psychikou ženy, která je snadno ovlivnitelná kdečím. Někdy stačí jen pochyby, které ve Vás probudila dětská lékařka. A už jen tato nejistota a nedůvěra ve vlastní schopnosti dokáže pěkně zablokovat spouštění mléka. A pak se kojení párkrát nepodaří a už se Vám to rojí v hlavě vždy...a už jste v bludném kruhu. 

Nic není ztraceno, nebojte se. Upravte techniku, kojte často, z obou prsou, pomáhejte dítěti získat co nejvíce mléka stlačováním prsou (v jednom videu na www.mamila.sk je tato technika vidět) a hlavně si věřte. Já absolutně nepochybuji o tom, že jste schopna své dítě nadále kojit. Situace ještě není tak vážná, laktaci udržujete, UM nedáváte zatím velké množství, takže by mělo stačit zapracovat na technice kojení a hlavně na Vaší psychice. Věřte, že 80% úspěchu je ve Vaší pohodě a klidu. Jen tak pustíte dítěti dost mléka. A určitě nedělejte pokusné dlouhé pauzy v kojení. Prsa se pochopitelně po takové době nalijou, ale zároveň je to pro mozek jasný signál ke snížení laktace. Určitě nedoporučuji.

Držím pěsti, přeji hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
22. 01. 2016 19:36:27

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit