on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

zavádění příkrmů

Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o radu ohledně zavádění příkrmů.Máme 4m chlapečka,růstově i vývojově jde rychle napřed-má teď 68cm a 6,3kg.Krásně pase koníčky,přetáčí se na bříško,sám si bere hračky a dává si je do pusinky...taky mu už začínají růst zoubky.S tím podle mě souvisí náš problém.Je teď hodně plačtivý,chce se víc mazlit,nevydrží sám,vše kouše,strká si ručičky do pusinky,sliní,v noci špatně spí a ani moc nechce kojit.Vždycky pil hodně horlivě a kojení si vyžadoval,nyní ho musím spíš nutit a dá si jen málo.Často se po kojení poblinká,ale vypadá spokojeně.Kojím z obou prsou,nyní jen z jednoho a z druhého trošku.Jde vidět,že saje pomaleji,jakoby odevzdaně,ne s takovou chutí jako dříve.Možná to špatně připisuju tomu,že ho bolí zoubky.Paní dr.má jiný názor a vzhledem k tomu,že od 30.12. přibral jen 300g,tlačí mě do příkrmů.Možná je zkusím zavádět.jestli bude sám chtít a jíst s chutí.Bojím se ale,abych úplně nepřišla o mlíko,původně jsem chtěla kojit min.do toho půl roku a teprve potom začít s příkrmy.Také doteď nebyl problém a váhově rychle rostl,tak bych se po jednom nezdaru nerada unáhlila.Ještě mi paní doktorka říkala o nějakém tolerančním okénku mezi 4.a 6.měsícem kvůli alergiím.Vzhledem k tomu,že jsem sama alergik a astmatik,neměla bych opravdu s příkrmy začít už nyní?Moc děkuji za radu a přeji hezký den,Eva

Autor
Eva
Příkrmy - kdy a jak začít
21. 01. 2016 09:50:38
ID otázky: 33074

Odpověd:

Dobrý večer, rozhodně s příkrmy nezačínejte. Je to příliš brzy a není pro to žádný důvod. Lékařka, jako mnoho jiných lékařů, špatně chápe, kdy se mají příkrmy zavádět. To, co říkáte platí možná pro děti na UM. Pro kojené děti platí, že je vhodné, aby příkrmy byly zaváděny v době, kdy je dítě kojeno. Předpokládám, že s kojením nechcete za týden skončit, že byste musela honem teď zavádět příkrmy...Něco o tom nesmyslném imunologickém okně si můžete přečíst zde: http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmy-a-imunologicke-okn o/

Váš syn prospívá slušně. Prospívání není jen o váhových přírůstcích, ale o celkovém vývoji dítěte po psychomotorické stránce. A Váš syn je na tom z tohoto pohledu velmi dobře, takže opravdu netřeba paniky. To, že je nespokojený je pochopitelné. Také nemáte chuť do jídla, když Vás bolí zuby. Situace, která u Vás je, naopak vyžaduje, aby Váš syn a kojení byly podpořeny, ne nabourány předčasným a zbytečným zaváděním příkrmů. To je rada lékaře, který si neví rady, co poradit. Ještě mohla poradit UM. :-) 

Kojte tedy co nejčastěji, nabízejte prsa při každé příležitosti. A vždy obě, klidně vystřídat i vícekrát. Využijte metodu stlačování prsu (stisknout prs, jemně a držet, dokud dítě bude aktviněji sát. Poté stisk na chvíli uvolnit a znova zmáčknout), která pomůže synkovi získat více mléka - zrychlí se tak tok mléka. Tato technika může být velmi účinná, když je prováděna správně. 

Hlavně se ale nenechte rozhodit. Vy sama přeci vidíte, že synkovi se daří dobře, že se dobře vyvíjí a má dost energie. Instinkt Vám musí jasně napovídat, že je vše v pořádku, jen je vhodné trochu pomoci stabilizaci kojení. Určitě to neřešit zaváděním příkrmů, které by mohlo menší kojící krizi mnohem zhoršit. Věřím, že situaci brzy dobře zvládnete a užijete si posledních pár týdnů plného  kojení. Tak ať se daří! :-)

 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
22. 01. 2016 00:40:09

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit