on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Neprospívající dítě 9. měsíc

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně jídelníčku mé dcerky, 9. měsíců. Narozená 29.4.2015, váha 3490, 49cm, naroz.39.tt. váha ve 3.m.5210 62cm,6.m 6080 64cm, 9.m 6500 74cm. Plně kojena do 6.měsíců,poté 3.týdny odmítala příkrmy, nyní 6.00 kojení, 7.30 70g plnot.jogurtu, 9.30 100g přesnídávky, někdy dokojena,12.30 90 g masozel.příkrm a kojení, 15.30 90 g masozel.příkrm -zbytek, někdy kojení, večer kaše a kojení. Kojení v noci jednou, stačí ji dudlík, poté hned usíná.Prosím o radu, jak vylepšit jídelníček, aby malá začala lépe prospívat. Absolvovali jsme dva odběry krve a moč, vše v pořádku. Malá je aktivní, povídá, sedne si z polosedu, stoupá na 4 a houpá se, zatím neleze,jen se posouvá. Děkuji

Autor
Lenka H
ID otázky: 33063

Odpověd:

Hezký večer přeji, Vaše dcerka má prakticky od začátku potíže s efektivním sáním z prsu. Je to velmi dobře patrné na typické křivce prospívání, kdy dítě první cca 2 měsíce prospívá dobře, protože hormonální podpora, kterou nás Příroda po porodu obdařila to dítěti usnadňuje. Mléka se tvoří více, snadno teče. Během těchto cca 2 měsíců by se dítě mělo naučit správně sát. Bohužel díky špatné podpoře v porodnicích a jen naprosto raritní správné podpoře kojení v nich, kdy by někdo opravdu ukázal, jak správně kojit a pomoci dítěte získat více mléka je výsledkem přesně Váš případ. A takových případů je opravdu hodně. Bohužel. Je to škoda, protože dítě je v raném věku velmi tvárné a snadno se nechá přeučit k tomu, aby z prsu pořádně sálo.

Dcerka se to nikdy nenaučila a mléka z prsu vypije prostě málo. V 9 měsících je prakticky nemožné naučit dcerku sát správně, to už má velmi silně zafixované své způsoby. Nicméně i v této situaci se stále dá s kojením pracovat. Tedy s jeho kvantitou. Je potřeba kojit mnohem častěji, nabízet prso před i po každém příkrmu, mnohokrát v průběhu dne a častěji i v noci. Dudlík je něco, co dítě od prsu odvádí a pokud ho používáte už dlouho, tak je jedním z viníků Vaší situace. Kromě toho, že velmi kazí techniku kojení, tak opravdu omezuje chuť dítěte k sání z prsu a dítě si toho mléka tolik nevezme. Viz. noc. Noční  kojení je pro dostatečnou tvorbu a prospívání dítěte velice důležité. Takže bych určitě přidala počet kojení přes den (střídat při kojení prsa i vícekrát) a v noci taky. Jedno je velmi málo. Mateřské mléko je výživnější než příkrmy, takže když zvýšíte frekvenci kojení, je velká šance, že dítě tohoto výživného mléka více vypije. 

Co se týká příkrmů, tak 5x za den je až, až. V tomto věku stačí. Spíše pracujte s pomalým zvýšením množství jednotlivých příkrmů. Ale určitě nic dítěti nenutit. S příkrmy pracovat zvolna. Dítě v 9 měsících ještě potřebuje, aby převažovalo mléko ve stravě. V tomto věku už určitě neuvažovat o UM, to je zbytečné. Obzvlášť, když jsou zcela zjevné velké rezervy právě s kojením. POmáhejte dcerce získat více mléka stlačovánm prsou v průběhu kojení.

Jinak celkově dcerka prospívá. Prospívání není jen o váhových přírůstcích, ale i o psychomotorickém vývoji. A ten je zcela v pořádku a dcerka má dost energie být aktivní. Takže žádná hrůza se neděje. :-) Nebojte se už více nabízet kouskovitou stravu - hlavně ochutnávka z Vašich talířů. Děti se snadno a rády učí nápodobou. :-) Tak jen do toho. 

Mějte se krásně!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
15. 01. 2016 19:41:21

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit