on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Krátké kojení+problém s kloboučkem

Dobrý den, prosím Vás o radu. Máme 2měsíčního chlapečka. V porodnici mě naučili kojit z levého prsu přes klobouček, pravé prso bez problému. Ze začátku nám to šlo moc dobře i váhový přírůstek byl dobrý. Ale tak v 1 měsíci se malý začal sám odtahovat cca po 5minutách a i přes opakované přikládání déle než 8min u jednoho prsa nebyl. A váhový přírůstek je maximálně 100g týdně i menší. Kojím vždy po 3h, sám se i budí, dřív jsem ho občas musela budit. Přes noc občas vydrží spát i 5h, ale potom občas kojím i po 2h. Ale teď je to asi 4dny, kdy mi trvá asi 5min než se mi přisaje k levému prsu s kloboučkem a je to boj. Dost se mi u kojení kroutí. U pravého prsa se zklidní, ale stejně po 5min ho vyplivne a už ho nechce. Zkouším teď to levé prso bez kloboučku, že si nejdřív trochu mléka odstříkám, abych změkčila dvorec a povytáhla bradavku, ale i tak se mi stále odtahuje a vydrží mi tam tak 3xposát a nic. A když dokojíme, tak je většinou pláč než si odříhne a kolikrát ho utiší až dudlík. Nevím jestli i ten pláč hned po kojení není z hladu nebo, dost nás trápí bolesti bříška, tak jsem k tomu i přikláněla tu neklidnost při i po kojení. K doktorce jdeme zase na kontrolu příští týden, tak se bojím, abychom měli dostatečný váhový přírůstek. Děkuji Vám za Vaší pomoc.

Odpověd:

Hezký den přeji, Váš problém je velmi komplexní a jednoznačně je vše spojeno s efektivitou sání dítěte a celkovým režímem kojení. Už od začátku se dítě nenaučilo správně sát a je škoda, že jste nenapsala dříve. Menší děti se totiž učí mnohem rychleji a hlavně ochotněji. Váš syn už bude mít nějaké stereotypy zažité. Nicméně i 2 měsíční dítě je schopné se ještě naučit hodně, takže doporučuji se do toho pustit.

Základem je kontaktovat některou šikovnou kolegyni - vyberte si některou ze seznamu poradkyň na www.mamila.sk (jsou tam i české poradkyně). Je potřeba, aby s Váma a chlapečkem někdo začal pracovat na úpravě techniky kojení. Ta je totiž probléme od začátku. Dítě je schopno sát i bez kloboučků a hlavně - ty přírůstky nejsou nijak slavné, tzn., že právě s technikou kojení není něco v pořádku. A věřte, že někdy stačí jen pouhá úprava polohy dítěte a zlepšení je až neuvěřitelné. Podívejte se na videa a fotky na www.mamila.sk - tak má vypadat správná technika a také se podívejte, jak to vypadá, když dítě saje efektivně a opravdu polyká mléko. Váš chlapeček si s tímto neví rady. Ještě není nic ztraceno a má smysl zabojovat. Poradkyně by také měla zkontrolovat podjazykovou uzdičku dítěte - zda není příliš krátká a nebrání dítětei v efektivním sání. Poradkyně Vám ukáže, jaké polohy zvolit při odstraňování kloboučku a jak pomoci dítěti získat co nejvíce mléka (mimo jiné metodou stlačování prsou, která je na jednom z videí také vidět a vřele ji doporučuji). Vhodné polohy ve Vaší situaci jsou hlavně ty, kdy je dítě položeno na prso zhora a má možnost si samo bradavku uchopit. Také svislá poloha, tzv. savčí, kdy si dítě dávate na sebe podobně jako opičí matky. Hodně využívat kontaktu kůže na kůži, spaní s dítětem (ty noční pauzy by neměly být tak dlouhé), co nejvíce kontaktu.

Co se týká režimu kojení, tak je potřeba kojit mnohem častěji než po 3h. Když syn méně prospívá, musí získat více mléka. A to získá častějším kojením a úpravou techniky sání. Kojení podle hodin vede dříve či později k problémům. Je potřeba nabízet kojení hodně často, střídat polohy i prsa a opravdu hlavně upravit tu techniku. Chlapeček je nespokojený, protože si neví rady, jak to mléko z prsu vydolovat, neteče mu tak, jak by si přál. Když bude sát správnou technikou, bude to pro něj jednodušší to mléko získat. A když mu pomůžete stlačováním prsu, tak bude ještě lépe. Rovněž bolení bříška může být způsobeno nevhodnou technikou, kdy místo mléka nasává hodně vzduchu. Vše je řešitelné, ale chce to šikovnou průvodkyni, která Vám vše ukáže a bude Vás podporovat. Já Vám více na dálku pomoci nemohu. Držím pěsti, hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
13. 01. 2016 15:07:46

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit