on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Je možné zrušit UM podávané 2x denně a plně kojit?

Dobrý den, mám 3,5 měsíční holčičku. Porodní váha 2550g a 48cm, při propuštění z nemocnice po 14 dnech 2680g a 49cm. V 6 týdnech 3510g a 55cm, ve 3 měsících 4950g a 61cm. Narodila se jako hraničně donošená se známkami dechové tísně a proto byla umístěna do inkubátoru. Nejdříve byla krmená jen odsátým MM, asi po týdnu jsem začínala s kojením. Ze začátku to moc nešlo a z nemocnice jsme odcházely s tím, že máme zkoušet kojit dle únavy a dokrmovat odsátým MM + minimálně 2x denně dávat UM pro nedenošené děti (Pre Beba Dischare) a to až do cca 3-3,5 měsíců (dokrm a UM podáván stříkačkou přes prst). Po 3 týdnech doma už jsme přešly jen na kojení + 2x denně UM (většinou 1x dopoledne a 1x odpoledne). V době kdy dávám UM odsávám manuální odsávačkou. Kojím nebo dávám UM zhruba po 3 hodinách přes den (někdy po dvou a jindy zas po čtyřech hodinách, když dcerka spí – vždy váhám, zda ji budit nebo ne), večer i častěji, protože ji trápí bříško a nic jiného ji neutiší. Než ji večer uspíme, tak to trvá i několik hodin, ale poslední měsíc, jakmile pak usne, tak už se sama nebudí. V noci ji kojím 1x nebo 2x, podle toho, kdy usne, tak aby nebyla pauza delší než 6 hodin. Většinou nám pauzy vychází 6 a 4, nebo 5 a 5. Je to dostačující nebo by bylo vhodné kojit častěji? Na začátku prosince jsme asi 5x měli pauzu 7 nebo 8 hodin, když dcerka z ničeho nic začala takto dlouho spát a nebo když jsem byla tak unavená, že mě ani budík neprobudil, teď si to víc hlídám. UM Pre Beba Dischare už nyní dávat nemusíme, tak jsem se domnívala, že plně přejdeme na kojení. Paní doktorka mi ale řekla, že to máme nahradit jiným UM, že MM pravděpodobně nebude stačit. Je to opravdu tak, že když od začátku dávám 2x UM že už není možné plně kojit? A jak dlouho je nutné dodržovat pauzu max. 6 hodin? Platí to po celou dobu kojení? Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Autor
Jana
ID otázky: 33053

Odpověd:

Hezký večer přeji, musím přiznat, že Váš dotaz mne opravdu zvedl ze židle. Tedy ne Vy, ale to doporučení ohledně UM! Vaše dítě NIKDY UM nepotřebovalo! Absolutně nerozumím tomu, proč...nechápu, opravdu nechápu. Kojení má vždy přednost a pro nedonošené děti je ještě mnohem důležitější než pro děti donošené. Jen u opravdu hodně nedonošených dětí je někdy potřeba dávat fortifikaci. Ale UM není potřeba NIKDY, pokud je možné dítě kojit. A Vaše dcerka v podstatě nedonošená není, 2,5 kg je váha dobrá. Je to velká škoda, že jste se neozvala dříve. A hlavně je neskutečné, že lékaři mohou stále dávat takto poškozující opatření. Je velké štěstí, že stále ještě kojíte, že díky nevhodnému doporučení dítě nezačalo kojení odmítat. To, že by kojení bylo pro dítě unavující není pravda. Dítě je naprosto připraveno na proces kojení. Je to pro něj přirozené a není to únavné. Únavnější je sát z lahve nebo jiným způsobem. To bylo mnohokrát prokázáno i výzkumy, že dítě je nejvíce relaxované a nejméně namáhané tím, co je pro něj nejpřirozenější - kojení. Je moc smutné, že lékaři toto neví, nebo ví, ale doporučují nesmysly. Vždyť to je úplně na hlavu, že Vy místo toho, abyste strčila dítěti do pusinky prso s tou nejlepší stravou, co může dostat, tak vezmete odsávačku, mléko odsajete a jdete připravit UM pro dítě. To je prostě k neuvěření. :-(

Samozřejmě, že nemusíte dávat žádné UM! To, že lékařka má asi nějaké příspěvky od výrobců UM nebo nevím, jakou jinou motivaci, proč cpe UM matce, která je schopná dítě kojit....to je prostě nepochopitelné. MM je pro dítě to nejlepší, co mu můžete dát. Jen kojte (okamžitě prostě UM zrušte, není potřeba postupně apod.), není potřeba nic jiného a ani nikdy nebylo. Určitě ale kojte častěji, kojte co nejčastěji, nabízejte vždy obě prsa při jednom kojení. Pomáhejte dcerce získat co nejvíce mléka stlačováním prsou při kojení. Kojte opravdu často, vůbec nepřemýšlejte o ničem jiném. Dcerka nic jiného nepotřebuje. Prospívá pěkně. V noci nejdéle ty 5h pauzy. Ideálně spát s dítětem nebo v jeho těsné blízkosti, aby se dítě budilo samo a nezaspávalo své potřeby. Noční kojení je velice důležité pro dostatečnou tvorbu mléka a dlouhé přestávky či absence nočního kojení se celkem brzy projeví negativně na množství mléka. 

A Vy se uvolněte, uklidně a užívejte si to. Odsávačku zahoďte, UM zahoďte. Jen kojte, nic více není potřeba. Určitě ušetříte dost času zrušením odsáváním a krmení dítěte. Brrr, stále nevěřím tomu, že někdo dokáže radit takové nesmysly. Rozhodně to patří k tomu nejhoršímu doporučení, které jsem za svou kariéru slyšela.

Přeji hodně radosti s Vaší dcerkou!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
07. 01. 2016 22:15:13

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit