on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Obnovení mléka po odstříkání

Dobrý den, Náš 9 týdenní syn zhruba poslední týden špatně pije. Pije pouze krátce, pak se třeba ještě přisaje, ale hned se pustí. U kojení s ním šijou všichni čerti, pořád se vrtí a mrská. Někdy se s hysterickým pláčem úplně odmítá přisát. A někdy naopak pije hezky (včera v jedné dávce vypil 135ml). Začala jsem odsávat, abych mu podpořila tvorbu a tok mléka, teď jsem s elektrickou odsavačkou Medela odsála během 15 minut 100ml, malý předtím vypil 60ml. Nedokrmuju ho po každé, aby si nezvykl, že vždy dostane bez "námahy", ale dám mu, když už po několikáté za sebou pije špatně (dokrmuju přes stříkačku). Syn váží 5,1 kg, na kontrole před 14 dny měl 57cm (jeho tehdejší váha byla 4,5 kg). I při včerejším kontrolním vážení doma přibral 80g za 5 dní. Takže pořád prospívá, pleny má pomočené, stolice tak 3-4 denně, někdy má ale stoličku nazelenalou. Doufám, že se s tímto stavem brzo popereme a malý začne zase normálně pít, protože je to pro mě poměrně náročné a to hlavně úsilí udržet se v pohodě a nenervovat se. Dost mě ale stresuje jedna věc a tím se konečně dostávám ke svému dotazu. Za jak dlouho se obnoví mléko po odsátí? Mám strach, že doodsaju a mimi si vzpomene třeba půl hodiny poté, že by tedy zrovna pil, ale z prsou nic nepoteče nebo poteče málo, čímž ho utvrdím v tom, že to jeho nepití je oprávněné a tím se dostanu do spirály, kdy on nepije, protože nemá dost mléka a kvůli tomu musím odsávat a tím mu to mléko zase "vezmu". Děkuji za odpověď. Martina

Autor
Martina
ID otázky: 33047

Odpověd:

Hezký večer přeji, hlavně se nestresovat. To se přenásí na synka a i to, že nejste v pohodě může stačit k chování, které teď syn u prsu předvádí. Mléka máte dost, syn přibral za 14 dnů 600 g. To je dostatečný přírůstek i pro celý měsíc. Myslím, že není potřeba vůbec se obávat. Odsávat sice můžete, ale není potřeba tolik, kolik odsáváte, stačí jen něco. Mléko se tvoří v průběhu kojení - neustále. Když odsajete těsně před nakojením, tak dítěti tak lehce mléko nepoteče, odsajete to mléko, které je připraveno ihned, to, které dítěti nejsnadněji teče ze začátku. To neznamená, že by mléko v prsu nebude. Bude, jen se musí dítě snažit. Můžete mu pomoci stlačováním prsu toho mléka získat více a snadněji. 

Určitě dítě vůbec nedokrmujte. Nepomáhejte mu. Jednak to nepotřebuje - prospívá dostatečně a jednak i pár dokrmů dokáže dítě svézt na scestí a může zlenivět. Mléko odsávat občas můžete, ale opravdu synka nedokrmujte. Mléka máte dost, stačí, když se uklidníte. Tyto různé krize, kdy je dítě neklidné u prsu se dají řešit jen tak, že budete trpělivá, uvolněná, že se prostě nenecháte vyvézt z míry. Ať synkovi mléko dobře teče. Jakýkoliv stres se přenáší na dítě a taky ovlivňuje negativně spouštění mléka. Prostě zachovejte klid, střídejte prsa i polohy, klidně nekolikrát během kojení. A když syn chtít nebude, tak nebude. Můžete nějaké mléko odsát, ale určitě nedokrmujte. Nekažte si tu citlivě nastavenou harmonii funkčního kojení. Hlavu vzhůru a věřte si! Opravdu se u Vás neděje nic, co by nebylo normální. Takové výkyvy jsou běžné a není potřeba žádných opatření, kromě zachování nahledu.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
04. 01. 2016 23:37:06

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit