on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Extrémně přibírá z kojení

Dobrý den, moc vás prosím o radu. Mám první dítě, synkovi je přesně 10 měsíců, od začátku jsem ho kojila na požádání. I po zavedení příkrmů (v 6 měsících), které jí pěkně (má masozeleninový oběd, jednu ovocnou svačinku, jednu svačinku s bílým jogurtem, kaše máme zakázané, sem tam křupku atd.) se syn chce pořád přes den mezi jídly hodně kojit. Někdy prso vytáhnu i dvacetkrát. O noci ani nemluvím, když si ho necháme u nás v posteli, tak cucá snad každou hodinu. Bohužel to dospělo k tomu, že z docela normální porodní váhy 3300g (52cm), jsme se v jeho 10 měsících dostali až na čtyřnásobek, tedy na váhu 12800g při 75 cm!! Což tedy normální rozhodně není, syn vysoko překračuje všechny tabulky. Bohužel mám asi příliš tučné mléko, už jsem si ověřila, že nejvíc přibírá právě z něho. Paní doktorka nám při kontrole už několikrát říkala, že ho budeme muset omezit, že pokud má normálně celý příkrm a ještě i kojení, že dostává dvojnásobnou porci a kalorickou bombu, no a omezovat mi radí bohužel právě v tom kojení, ale já vůbec nevím, jak to mám udělat, syn je na kojení doslova závislý. Postupné odstavování přes den se mi zatím vůbec nedaří a úplně přestat ze dne na den třeba v tom roce, to mu prostě nemohu udělat. Co teď s tím, setkala jste se s něčím podobným?

Autor
ZRO
Dítě příbírá hodně
11. 12. 2015 09:32:15
ID otázky: 33033

Odpověd:

Krásný den, setkala jsem se s tím mockrát. Váš syn nepřibírá extrémně, váhy kolem 12-13 kg jsou v roce běžné. Měla jsem v péči maminku, jejíž dítě tuto váhu mělo ve 3 měsících. Ano, tam už to byl extrém. Ale 13 kg na 10 měsících není žádná hrůza a věřte, že syn to postupně vyběhá a ty přírůstky prostě budou menší. Kojení je naopak ochranou před obezitou do budoucna, protože tak nenamnožuje tukové buňky. Buďte naprosto bez obav, naopak buďte ráda, že synkovi kojení svědčí. Abyste se uklidnila, tak se podívejte na tuto diskuzi - https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=893586087380888&id=123305271075644&comment_id=894956437243853 a vůbec zde - http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/pribera-malo-vela/ - jsou tam různé informace a dole řada uklidňujících odpovědí pro Vás. Takže opravdu se nestresujte a to, že lékařka nemá správné informace o fyziologii kojení je bohužel smutné. Nenechte se jí ovlivňovat a uživejte si s děťátkem. Kojení mu nabízejte naprosto dle jeho chuti. Nenarušujte si ho. Obzvlášť takto před zimou, kdy vliv kojení na imunitní systém je prostě skvělý. 

Jinak co se týká příkrmů a kojení, tak opět neomezovat. Příkrmy budou postupně kojení omezovat, dítě přirozeně bude pít méně a méně, tak to prostě je. Není potřeba vůbec nijak zasahovat do přirozených dějů. Neomezujte ho, on dobře ví, proč to chce tak, jak chce a Příroda dobře ví, proč zrovna Vaše mléko je třeba tučnější. Věřte svým instinktům, ne něčemu, co dr. našel v tabulkách. Věřím, že po přečtení výše uvedených odkazů už budete v klidu. Krásný adventní čas přeji!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
11. 12. 2015 12:37:26

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit