on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bolest po zmizení retence

Dobrý den, mám doma tříměsíčního chlapečka a po 4 týdnech jsem prodělala první zánět přeléčený antibiotiky. Bradavky byly dlouho nezhojené a bolest, která při kojení přetrvávala, jsem přičítala jim. To se postupně zlepšilo a nyní mám již jen malý stroupek na levém prsu. Nově se mi tento týden udělala retence ve stejném prsu, která se mi naštěstí podařila po dvou dnech odstranit masážemi, chlazením tvarohem a nahříváním před kojením. Podařilo se mi zbavit zatvrdlého místa i červeného fleku. Prs je na omak měkký, bez zatvrdlin. Kojení však stále bolí, pálí. Množství mléka je asi poloviční oproti původnímu stavu. Mám stále pokračovat v masážích, chlazení a nahřívání? Jak dlouho je normální, že prs stále bolí? Malý prs neodmítá, ale do 5 minut si řekne o ten druhý (vždy kojím z obou prsů při každém kojení). Co mám udělat pro obnovení laktace? Děkuji mockrát za odpověď, Jana

Autor
Jana
Bulky v prsou, retence, záněty
10. 12. 2015 17:22:06
ID otázky: 33032

Odpověd:

Hezký večer Jani, postupujete správně. Pokud už není prs zatvrdlý, tak není nutné prs nahřívat ani masírovat. Jemně chladit můžete, pokud by Vás bolelo prso. Ale Vás bolí samotné kojení. Pálení může být známkou kvasinkové infekce. I to, že minule tak dlouho bolest přetrvávala a hojily se dlouho bradavky - to vše může být známkou kvasinek někde v těle. Můžete sice zkusit na prsa (bradavky) použít antimykotické mastičky jako Fungicidin, Canesten apod., ale myslím si, že by to chtělo spíše celkovou léčbu tabletami. To by se Vám muselo podařit přesvědčit některého lékaře, ať Vám je napíše. 

Co se týká množství mléka, tak je zcela normální, že po retenci dojde k dočasnému snížení laktace. Ale postupuje správně - nabízejte obě prsa (a vystřídat je můžete i více než každé jedenkrát) a kojte obecně co nejčastěji. To je ta nejlepší cesta k obnovení původního množství mléka. 

A ještě k dotazu - prs po retence by neměl bolet déle než dva až tři dny. Pokud to trvá denně, je tam ještě jiný problém. 

Přeji hodně štěstí, ať všechny potíže brzy pominou!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
10. 12. 2015 22:44:51

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit