on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Dcera 8M málo přibírá-nepřibírá

Dobrý den Jiři, máme osmiměsíční dceru. Por.hm3485,9 týdnů 5130,3M-5880, 4M 6555, 5 M 6795 - od té doby ji dr. nevážila ani nijak více neprohlížela. Byla jsem s ní jen naočkovat, to nebyl čas ji zvážit a ted jdeme zase na očkování. Vážím si ji sama. 6 M -7200, 7M 7400 a dnešní vážení v 8M 7400. Zdá se mi poslední dobou, že vytáhla, ale neumím ji změřit. Také se mi bohužel zdá, že tedy pohubla, vůbec už nemá kulaté bříško, ani faldíčky. Nepůsobí nijak špatně, ale prostě už to není to kulatoučké miminko. Náš jídelníček : 6,00 - kojení, 9,00 ovoce + kousíček toustu nebo 2-3 piškoty, 10,30 kojení, 13,00 masozelenina, 15.30 kojení, 18,30 kaše + ovoce, 20,00 kojení, + 1 noční kojení. Problém je, že všeho sní strašně málo, ovoce dopoledne tak 120g, masozelenina ( jak kdy, nic moc jí nechutná) průměr tak 120 g ( někdy i méně, když chutná tak i 200 g), kaši večer sní taky tak maximálně 80-100g. Kolik vytáhne kojením, to netuším. Pití z hrnečku i lžičkou nic moc, tak 50 ml denně. Není to zkrátka jedlík. Poslední měsíc nepřibrala nic. K dr. jdeme za týden. Dnes jsem ji dala dopoledne k ovoci ještě kaši, ale to snědla sotva 80-100 g. Pak začne natahovat na pláč, odvrací hlavičku. Často ji jídlo také dráždí ke zvracení. Poslední týden se v noci budí každou chvilku, přisaje se, ale většinou se mlíko ani nespustí a zase usne nebo párkát lokne. Myslím si, jestli to není hlady. Moc ráda bych jí více krmila, ale ona prostě nechce. Máte pro nás nějakou radu? Je vážné, když miminko takhle nepřibere třeba měsíc nebo i dva? Jinak si povídá, dělá paci paci, pivotuje, hraje si, chce být pořád se mnou, zatím neleze.První dcera teda byla kojená jen 3 měsíce, ale pak jedla, pila i spinkala ukázkově. Druhá dcerka je úplný opak. Já nevím, jestli to je ještě v normě.Ještě jsem ted zvážila polední kojení a vypila jen 60-70 ml, pak hned usnula. Je to asi málo :-( Asi má i málo tekutin.

Autor
Adéla S.
ID otázky: 33024

Odpověd:

Hezký večer přeji, myslím si, že se opravdu zbytečně stresujete. Dcerka jí velmi pěkně. Jsou děti, které jí mnohem hůře nebo prostě nejí ještě vůbec žádné příkrmy. Vaše dcerka toho sní dost, na její věk až, až. Vůbec bych na ní nespěchala ve směru příkrmů. POmalu nabízet, nic nenutit, zkoušet nabízet jídlo z Vašeho talíře atd. Prostě dítě zaujmout, určitě ne stresovat. Nenuťte jí, nedovolte, aby měla nepříjemné pocity, aby plakala nebo jí natahovalo na zvracení. Opravdu není potřeba nějak tlačit.

Váhová stagnace je v tomto věku celkem běžný jev. Dítě se bouřlivě vyvíjí v psychomotorické oblasti a a to bere energii. Co ale doporučuji určitě je častější kojení. Tam máte velké rezervy, pokud po příkrmech nedokojujete. Příkrmy během těch prvních měsíců nemají kojení nahrazovat, ale doplňovat. Takže určitě bych přidala kojení po všech příkrmech a klidně i jedno noční kojení. Noční kojení je stále významným zdrojem energie pro dítě a také má pozitivní vliv na tvorbu mléka. 

Z té váhové stagnace si vážně nedělejte hlavu, dcerka Vám prospívá celkově velmi dobře. Takže ještě jednou, s příkrmy pomalu, pozvolna, nenutit, nabízet, zkoušet nabízet dospělácké kousky jídla z Vašich talířů, prostě vytvářet dobrý vztah k jídlu u dítěte. To je hlavní úkol při zavádění příkrmů. A hodně kojit, v MM je spousta energie a je potřeba v tomto směru využívat jeho potenciál. A hlavně dítě nevažte před a po kojení. Prostě nabízejte kojení častěji. Když se budete stresovat, tak mléko poteče mnohem hůře.

Tak hodně štěstí a užívejte dcerky!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
03. 12. 2015 21:24:47

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit