on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bolest dvorce při přisátí

Dobrý den, mám 3týdenní holčičku, rodila jsem přirozeně a malá se přisála už na sále. Zpočátku bylo kojení velmi bolestivé, ale postupně se stávalo snesitelnější. Po kontrole laktační poradkyně jsme měli dobré přisátí. Prodělala jsem si i zánět, bohužel s antibiotiky. Nyní mě na druhém prsu, než byl zánět, začala při přisátí ostrá bodavá bolest na dvorci. Mám tam takové dva kožní výstupky, ale ty tam byly vždy. Tak nevím, jestli to malá nějak podráždila, nebo čím to může být? Měním polohy, ale mám menší prsa, takže těch poloh moc není. Navíc malá u toho šíleně šermuje ručičkama, takže než najdeme vhodnou polohu chvíli to trvá. Plačící ji k prsu nepřikládám, vždy se ji snažím uklidnit. Přesto ten dvorec bolí jak čert, brečím u každého přisátí. Moc děkuji za radu.

Autor
Renata
ID otázky: 33009

Odpověd:

Hezký den, doporučuji znova kontrolu techniky laktační poradkyní. Ale tedy takovou, která záležitosti rozumí. Pokud máte takové bolesti a objevují se záněty (ty jsou v podstatě vždy zapříčiněny nevhodnout technikou, kdy se prsa nemohou správně vyprazdňovat, případně málo častým kojením), tak technika nemůže být v pořádku. Doporučuji některou z poradkyň proškolenou Mamilou - seznam najdete na www.mamila.sk - jsou tam i české poradkyně. Důležité je zkontrolovat i podjazykovou uzdičku. Protože pokud by byla krátká, tak se to bude projevovat právě takto - dítě prostě nemůže dostatečně vypláznout jazýček, aby chytilo dvorec zespod a řeže bradavku tím pohybem jazyka. Zkuste přejet čistým prstem dítěti pod jazykem. Měla byste být schopna bez jakéhokoliv odporu tento pohyb udělat. Pokud na narazíte na překážku, tak je uzdička příliš krátká a je vhodné ji nechat podstřihnout (je to vteřinový zákrok, čím menší dítě, tím je bezbolestnější a bez krve, čím je dítě starší, tím je uzdička větší a také více prokrvená). 

Dcerku kojte co nejčastěji a vždy z obou prsou - ať předejdete dalším zánětům. Záněty mohou být způsobeny také infekcí a ta se do prsu dostane právě různými rankami. Takže je potřeba opravdu co nejdříve odstranit příčinu těch potíží. A tou je v drtivé většině případů nevhodná technika sání dítěte. Ať už způsobena úchopem dítěte, či Vaši vzájemnou polohou nebo tou uzdičkou...chce to zkušenou poradkyni. Zatím doporučuji podívat se na www.mamila.sk na fotky a videa správné techniky. Přeji hodně štěstí!

 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
17. 11. 2015 23:25:32

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit