on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Zavést či nezavést UM?

Dobrý den Jiřinko, obracím se na Vás kvůli zavádění UM. Mám osmiměsíční dceru Lilinku, která váží 7 kg. Od narození nejsou její přírůstky valné, ale přikládám to i tomu, že jsme s manželem oba drobnější postavy. Plně kojena byla do pěti měsíců – v tuto dobu jsme začaly s příkrmy. Nejdříve k obědu zelenina, poté k zelenině maso a nakonec jsme zavedly ovoce k odpolední svačině. V šesti měsících jsem k večeři začala podávat kaši (lékařka nám na prohlídce řekla, že je to vhodné vzhledem k tomu, že již spotřebuje svým pohybem více energie). Momentálně vypadá náš jídelníček takto: kolem šesté hodiny se budí, takže ji nakojím, poté kojím kolem osmé a kolem deváté hodiny už je unavená a jde si zase schrupnout. Po probuzení (většinou po jedenácté hodině) jí dávám napít čaje a masozeleninový příkrm k obědu. Podle toho, kolik množství sní, ji buď ještě dokojím, nebo ne (pokud ne, tak podám na zapití čaj). Kolem druhé hodiny ji zase nakojím a jde spát. Po probuzení dávám ovocnou přesnídávku a na žužlání kousek rohlíku. O půl šesté dávám kaši a o půl osmé kojím na noc. Lilinka se potom budí kolem jedné ráno – to jí dám napít čaje a zase usne. Potom se budí kolem třetí, kdy nakojím, a poté kolem té šesté, kdy už vstává a zase ji nakojím. Jde mi o to, že jsme dnes byly na osmiměsíční kontrole a lékařka nám řekla, že už s kojením klidně můžeme přestat, že vzhledem k tomu, že už leze, tak jí energeticky MM nebude stačit. Vyznělo mi to tak, že je to již zbytečné. Myslíte si, že bych tedy měla třeba ranní či večerní kojení nahradit UM? Přijde mi to líto, ale zase na druhou stranu mám strach, abych malé podávala dostatek živin pro její psychomotorický vývoj. Přijde mi, že se celkem rychle unaví, tak zda to není tím. Předem děkuji za rady. Vaše stránky jsou opravdu moc užitečné.

Autor
Žaneta
ID otázky: 32952

Odpověd:

Dobrý den přeji, doporučuji vyměnit lékařku. Lékař, který má takové základní neznalosti o MM a kojení vůbec by měl vrátit lékařský diplom. :-( To jsou opravdu nesmysly! Samozřejmě, že MM je ta nejhodnotnější tekutina, která vůbec je pro lidské mládě dostupná! Neustále se svým složením přizpůsobuje potřebám dítěte. Takto před zimou, kdy velmi významně bude pomáhat zvyšovat imunitu, omezovat kojení je holý nesmysl. Naopak - pro starší děti je MM neustále dostupným tekutým lékem, zdrojem tekutin i cenných živin a také je silným poutem mezi matkou a dítětem. Mé doporučení je zcela opačné. KOjení bych přidala. Kojila bych častěji. Jistě, ten čaj klidně taky dávejte, ale můžete dokojovat po každém příkrmu, místo nočního čaje je mnohem vhodnější kojení. Obzvlášť, když píšete, že dcerka je aktivní a přírůstky byly vždy tak nějak akorát. Pak není důvod kojení omezovat.

UM v tomto věku začít dávat je doslova hřích. Je to náhražka, je to umělé mléko, není to nic, co by potřebovalo dítě, které má k dispozici mléko lidské, ušité přímo jemu na míru!  Srovnávat výživovou hodnotu UM a MM prostě není vůbec možné....

Dcerka se unaví, protože prochází bouřlivým vývojem - poznává svět i možnosti svého těla, učí se. Je to naprosto normální a správné. Cpaní UM není řešení. V době, kdy už má dítě příkrmy se to řeší příkrmy, tekutinami a pokračováním v kojení. 

Je mi opravdu velmi smutno z podobných dotazů...velmi smutno z toho, kolik lékařů svými zcela nevhodnými doporučeními zničí kojení.....zcela zbytečně. :-(

Je na Vás jak se rozhodnete. Nyní máte dvě protipolná doporučení....Ať se rozhodnete jakkoliv, přeji Vám, aby Vám dcerka dělala jen radost!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
25. 09. 2015 14:59:18

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit