on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Hubnutí při kojení

Dobrý den paní Jiřinko, již po několikáté se na Vás obracím s prosbou o rady. Nejdříve bych Vám ale ráda poděkovala, díky Vám svou dcerku (1,5 roku) ještě stále kojím. Teď tedy k mým otázkám: 1) vždy jsem byla velmi drobná, váha před těhotenstvím 50kg. V těhotenství jsem přibrala 16kg. Nyní jsem ale spadla 47kg a to už nevypadá dobře. Chci se zeptat-může za to kojení? Kojím cca 3-4 denně a 1-2 v noci. Jinak malá prospívá dobře 10,5 kg, hezky jí vše. Já jím stejně jako před těhotenstvím, víc do sebe nedostanu, nerada se přejídám. Můj obvyklý jídelníček: ráno 1 chléb se sýrem, v poledne oběd maso a příloha, svačina cereálie mléko, večeře 2 chleby a šunka. Je to málo při kojení? 2) cca půl roku po porodu mi dost výrazně padaly vlasy, po pár měsících se to částečně upravilo, pak jsem ale prodělala operaci a během 2 měsíců jsem byla 3x v narkoze. Vlasy opět dost padají. Lékařka mi řekla, že se to stává a ať se připravím po ukončení kojení, že začnou znovu padat. Už se toho děsím. Je můj strach oprávněný? A jak dlouho ty vlasy pak padají? 3) je nutné stále ještě kojit i v noci kvůli zachování tvorby mléka? dcerka se na něj nebudí-kojim ji ve spánku. Ráda bych již kojila jen ráno a pak na uspání odpoledne a večer. Nepřijdu tím o mléko? Ráda bych kojila co nejdéle, s dcerkou máme krásný vztah a velmi si to užíváme. Mám ale obavy, zda to pro mne už není příliš vyčerpávající. Předem Vám moc děkuji za skvělé rady a přeji pěkný den.

Autor
Petra
ID otázky: 32944

Odpověd:

Hezký den přeji, kojení samozřejmě částečně ovlivňuje energetický výdej - je zvýšený. A Váš jídelníček opravdu není dostatečný, to se není co divit, že hubnete. Nevidím tam ovoce a zeleninu - ty bych přidala k večeři a snídani a dopolední svačinu by to taky chtělo. Protože opravdu ten jídelníček, který popisujete nemůže pro udržení váhy stačit. :-)

Co se týká padání vlasů, tak to souvisí s hormonálními změnami především v průběhu těhotenství a porodu. Kojení takto starého dítěte už není hormony téměř vůbec ovlivňováno, je to hlavně otázka nabídky a poptávky. Jak moc to konkrétně u Vás ovlivňuje padání vlasů to fakt netuším. Každá žena to má jinak.

Noční kojení už není tak nezbytné a pokud se dcerka aktivně nebudí, tak spěte i Vy.Nicméně vliv na tvorbu mléka si musíte vysledovat sama. Kdyby to mělo výrazný vliv, tak jedno kojení zařadíte zase zpět. Jinak ale několik kojení v průběhu dne by mělo v pohodě stačit na udržení dostatečného množství mléka. Ale věřte, že opravdu VY znáte dcerku i sebe sama nejlépe a když budete mít pocit, že je potřeba něco přidat/ubrat, tak jste ta nejkompetentnější osoba,která o tom může rozhodnout. Mějte se krásně a užívejte!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
20. 09. 2015 00:33:49

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit