on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak ukončit kojení co nejlépe

Dobrý den,dcera má za 2 týdny 2 roky,kojíme ještě na uspávaní po obědě.Nikdy jsem ji nevnímala jako "závisláka",jako miminko jsem ji dokonce na kojení musela budit,kojení v noci se nám kolem 1 roku podařilo bez problémů "vyhladit"(asi dvě noci jsem dceru při probuzení jen pohladila,do chvilky bez potíží usnula).Uspávání na noc kojením tedy už taky neděláme.Teď zbylo tedy jedno kojení po obědě,na které je ale velice vázané spaní.Ráda bych kojit přestala úplně,protože mi to už často není příjemné,mléka je asi málo a dcera prso dost tiskne rty a zuby,když usne,ještě dlouho mě "reflexem" nechce pustit a často se vzbudí, když ho vytahuju a je po spaní.Když je teď nemocná nebo v náročnějším režimu(např.na dovolené),vyžaduje kojení s pláčem několikrát denně a já už to cítím tak,že opravdu nechci.Je to pro mě teď jediný škraloup na našem krásném vztahu,přes počáteční velké boje s přisátím a rozbitými bradavkami jsme si kojení spolu užívaly dlouho a s radostí.Tak je mi zároveň líto,že už nechci,ale cítím,že jsem na dceru i podrážděná,když se uspávání nepovede a zároveň prsa moc tiskne nebo když kojení poptává víc. Ráda bych zachovala odpolední spaní,zatím to vypadá spíš nemožně(aby se vlk nažral a koza zůstala celá:-))-když nabízím hlazení,tulení,pohádky,zpěv,cokoliv místo prsa,dcera nespí vůbec a usíná až večer.Poradila byste jak s láskou,šetřně a bez pocitu zrady k malému střídmému pijákovi ukončit naše kojení?Děkuju za případné postřehy a přeju pěkné podzimní dny.BP

Autor
BP
Odstavení
11. 09. 2015 13:58:13
ID otázky: 32935

Odpověd:

Krásný večer přeji,

Vy to máte velmi dobře promyšlené, já Vám v podstatě nemám co radit. Vy máte dost jasno.Kojení by mělo vyhovovat oběma stranám. A pokud Vám už prostě není příjemné a jste z toho mrzutá i na dcerku, tak je to kontraproduktivní. Nemusíte mít kvůli tomu žádné výčitky. Prostě už nastal Váš čas. :-) Vy to sice víte, ale zatím tam ještě není pevné rozhodnutí z Vaší strany. A pochybnosti Vám to stěžují. 

Dejte si nějaký termín, od kterého už kojit nebudete. A prostě nekojte. VY kojíte jednou za den, tak tam nemá smysl se bavit o nějakém postupu. Prostě dcerce vysvětlujte stále dokola, že mlíčko už není. Vím, že bude křičet a nebude vnímat, ale postupně to ustane. Když ucítí, že jste si jista, tak pak to celé bude i snažší. Hlavně pro Vás. Opravdu si nic nevyčítejte. Je potřeba se v životě posunout zase dále. 

Jinak čím to odpolední kojení nahradit? To těžko nahradíte, ostatně na to jste už přišla taky. Zkuste vymyslet náhradní způsob, jak dcerku uspat. Jdete určitě správnou cestou, ale vytrvejte. Myslím, že čtení pohádek je dobrá cesta. Zkuste si s ní třeba lehnout a klidně s ní pár dní spěte. Ale ten rituál s tou pohádkou např., na tom bych trvala. Je ale pravda, že u některých dětí se může denní spánek lámat už kolem 2. roku. Ale myslím, že dcerka není ten případ, že jenom to kojení, respektive nekojení ji v tom brání. Ale až se s tím smíří, tak nějaké náhradní řešení přijme. 

Mějte se krásně a přeji mnoho radosti s dcerkou!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
12. 09. 2015 00:05:42

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit