Půlroční dítě málo přibírá
Dobrý den Jiřinko, posílám dotaz ohledně mé dcery - mé první dítě. Nyní šestiměsíční. Narozena v 37. týdnu sekcí pro padající ozvy. Byla hypotrofická - nevyživující placenta. Porodní váha 1990g, 45cm. Byla několik dní v inkubátoru a poté na vyhřívané podložce. Neudržela si teplotu a hladinu glukózy, měla novorozeneckou žloutenku. Na JIPce byla celkem 11 dní. Pouštěly nás po 2,5 týdnech s váhou 2260g. V šesti týdnech 2940g 48,5cm, 2měs. 3320g, 3měs 4170g a 54cm, 4měs 4700g, 5měs 4860g. V pátém měsíci jsme byli u Dr. z mé iniciativy. Měla jsem pocit, že málo jí. Často po i při kojení křičela. Stolice byla zhruba jednou týdně a na den mi skoro stačily i 3 pleny (1 přes noc a 2 přes den). Kojím s obou prsou, prostřídávám dokud není malá spokojená, i když ke konci kojení už jen žužlá. Z porodnice jsme odcházely s kloboučky, teď už je nemáme. Kojím přes den každé 2,5 až 3h a přes noc dvakrát. Vychází mi to na 7 až 8 kojení za den. Když jsem malé nabízela kojení častěji, vždy si jen cucla, obvykle usnula, pak se vzbudila a zase řvala. Teď ji vždy nakojím, pak si hraje, jde spát, a až po té dostává mlíčko, aby mi u kojení nespala. Dr. mi u posledního vážení doporučila nahradit každé druhé kojení 100ml UM, což se mi nezdá a ještě jsem to nezkoušela. Zkouším dávat UM jako dokrm po kojení, ale úplně to odmítá. I na lžičce i z lahvičky. Jednou jsem si zkoušela odsát a ani toto po dalším kojení nechtěla. S čajíčkem je to také špatné, i když před kojení si obvykle pár lžiček dá. Když jí dám z lahvičky, tak tahá, ale jakmile zjistí, že je tam čaj, tak přestává. Dr. mi dále doporučila zařazení 1 příkrmu. Dávám zeleninku na oběd. A tu papá jak divá. Zatím jsme zkoušeli mrkev, brambor, brokolici a cuketu. Jí okolo 150g. Za 14dní jdeme na kontrolu, tak po té plánuju zařazení masa. Nevím, jsem občas bezradná, protože jsou dny, kdy maličká jí mlíčko bezvadně a dny kdy je to horší (občas má po kojení těžkou plínu a občas to není ani na výměnu). Myslím však, že řešení je jediné, a to kojení a postupné zavádění příkrmů. Ohledně psychomotorického vývoje se malá umí otočit ze zad na bříško (jednou stranou), ale nedělá to, protože se jí na bříšku nelíbí a vydrží tam vždy jen chviličku. Zkouší se otáčet i z bříška na záda, ale to jí nejde. Budu na půlroční prohlídce žádat o vyšetření na rehabilitaci. A na závěr asi to nejdůležitější. Je dost možné, že za vším stojí má psychika. Vím, že bych měla být v klidu, ale stejně pořád po něčem pátrám. A když nemám zrovna hrůzu z toho, že malá špatně jí, tak mám zase strach, že je to špatné s tím pohybem atd... Prosím tedy o radu jak dále postupovat s kojením a příkrmy. A je možné dávat zeleninku častěji než jednou denně a v jakém množství, a pak vždy dokojit?(Po zelenině má znatelně těžší plenu) Mám vyzkoušet i jiný druh UM? Zatím jsem zkoušela Bebu. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
Odpověd:
Dobrý den přeji, UM bych určitě nedávala. V 6 měsících je to naprosto zbytečné. Obzvlášť, když je dcerka ochotná tak pěkně baštit. Klidně můžete dát zeleninu i 2-3x denně. Samozřejmě vždy dokojovat, ve Vašem případě bych kojila i před příkrmem. Jinak nechápu, kde lékaři chodí na radu "nahradit každé druhé kojení UM". Oni musí mít asi velké provize z prodeje UM, protože toto je jednoznačně nejlepší cesta, jak s kojením rychle skončit. Jednak podávání UM a jednak razantní snížení počtu kojení - to vše by vedlo k velmi rychlému poklesu laktace.
U Vás je prakticky od počátku patrné, že dcerka nikdy nesála příliš efektivně. Škoda, že se to neřešilo už dávno, protože u 6 měsíčního dítěte je možnost korekce techniky kojení mnohem náročnější. Dítě už má zažité své stereotypy a těžko se tyto mění. Nicméně, vždy je vhodné se o to alespoň pokusit. Doporučuji, aby se na Vás někdo zkušený podíval a zkusili jste tu techniku upravit ještě. Na www.mamila.sk najdete jednak fotky a videa správné techniky, tak také seznam poradkyň, které jsou zkušené a věřím, že by Vám pomohly. A samozřejmě, že psychika má velký vliv na úspěšnost kojení...jakákoliv nepohoda může snadno způsobit blokádu spouštěcího reflexu a mléka se dostane k dítěti méně. A může to být klidně i dlouhodobý stav.
Jinak jak jsem psala výše - UM ne, stejně ho dítě nechce (má rozum), příkrmy klidně častěji. Ale počet kojení nesnižovat, naopak bych se snažila nějaké přidat. Když dítě nesaje efektivně, tak je potřeba to nahnat množstvím kojení. Hlavně noční kojení bývá efektivnější než kojení přes den. Dále doporučuji střídat prsa v průběhu kojení několikrát a hodně může pomoci k získání většího množství mléka stlačování prsu v průběhu kojení. Je to vlastně takový způsob dokrmu vlastním mlékem - nastříkání do pusinky dítěte.
Psychomotoricky se mi nezdá, že by byl významný problém. Kolem toho půlroku je teprve hranice, do kdy by se mělo dítě otáčet na bříško. Ale protože to dělá jen na jednu stranu, tak rozhodně nic nezkazíte tím, když si vyžádáte konzultaci s odborníkem.
Přeji hodně štěstí a spoustu krásných chvilek s dcerkou!