on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

večerní kaše jako 2. příkrm - buzení v noci

Dobrý den, paní Mrázková, chci Vám moc poděkovat za Vaši předešlou pomoc (dotazy 32830-1 a 32848) při odbourávání příkrmů. Nyní již asi dva měsíce plně kojím , synovi je 6 měsíců a půl týdne. Tentokrát prosím o radu ohledně příkrmu v podobě kaše v souvislosti s častým nočním buzením. Dva týdny se pokoušíme zavést zeleninové příkrmy, moc mu nejedou, zatím snědl nejvíc 4 lžičky. Před odbouráním posledních zbytků příkrmu UM se nám počet kojení snížil asi na 6 x denně a v noci vydržel malý spát cca 5 hodin. Asi deset dnů po jejich odbourání se malý v noci začal budit častěji, asi 3 – 5 x. V noci kojím většinou v posteli, a přestože přes den střídám při kojení obě prsa (vyměním 1x), v noci jsme se tak „sžili“, že při kojení usínáme oba dva a někdy nakojím jen z jednoho. Na pro mě častější kojení v noci jsem si musela zvykat, teď mi psychicky nevadí, ale myslím, že může přispívat k mé únavě a menší trpělivosti přes den. Proto bych ráda zkusila zavést také kaši navečer. Je možné podle Vás zavést kaši jako druhý příkrm asi tři týdny po zavedení prvního zeleninového (i když malý sní jen trošku) a případně ho odbourat, pokud by se malý budil v noci stále často a „neprahl“ po něm? Pak bych se chtěla zeptat, zda „nevadí“ kojení z 1 prsu v noci (při jednom kojení, při dalším případně kojím z dalšího). Pro úplnost píši, že přes den kojím cca 5 x, a čas kojení se z 30 – 60 minut zkrátil na cca 25 – 40 (po odbourání UM). Děkuji. Marcela

Autor
M. R.
Podávání kaší
04. 08. 2015 08:52:31
ID otázky: 32897

Odpověd:

Marcelko, hezký den, to mám ale opravdu radost, to jsou krásné zprávy. Vidíte, jak jste oba šikovní, paráda! Gratuluji k plnému kojení. Co se týká příkrmů, tak to moc nevidím, že byste udělala nějaký pokrok v tomto směru. Syn je zcela zjevně naladěn na přirozenou kojící vlnu, krásně jste se sžili, takto to mělo vypadat už od začátku. Takže byť se Vám zdá, že je časté kojení v noci a nechuť do příkrmů v tomto věku něčí špatným nebo krokem zpět apod., tak to není pravda. Užívejte si tohle intenzivní spojení se synkem. Příkrmy bych ještě odložila, syn na ně zjevně ještě není připraven a také si vychutnává plné kojení. :-) Co se týče kaše, tak bych se vůbec nenamáhala....věřte, že syn se nebudí v noci hladem, ale má naprosto přirozený režim, kdy chce být s Váma. S Váma se cítí bezpečně a to, že jste si začala věřit a podařilo se Vám na synka takto napojit je skvělé a to, že on se také začal chovat přirozeněji a více se na Vás navázal je jen výsledkem toho všeho. A není to vůbec špatně, ba naopak. Věřte, že děti, které mohou věřit své mámě budou v budoucnu naopak sebevědomější, samostatnější a snadněji se budou potýkat se vším novým. Takže kaši bych odložila na později, není potřeba a nepomůže. Syn se bude budit stejně často. On se možná budil i předtím, protože i my se takto v noci budíme. Jen se ale otočíme a spíme dále. Syn se nyní potřebuje častěji ujištovat, že je svět bezpečný, že tam stále jste. A tak je to správně. Lidská mláďata jsou velmi zranitelná, bydlet někde v Africe, tak děti spíci samy by mohly být odneseny nějakou šelmou. A jako lidská rasa máme ten genofond hodně podobný. Zkuste tomu nechat přirozený průběh, když už se Vám takto krásně podařilo rozkojit. Užívejte si to. Hodně štěstí!

Jo, ještě to kojení z jednoho prsu - nevadí. ;-) Ale zkuste se nad synka jen naklonit s druhým prsem, není potřeba přehazovat dítě na druhou stranu. Pak je možné nakojit v pohodě z obou. Ale pokud Vám to oběma vyhovuje, tak klidně kojte jen z jednoho v noci. Kdyby laktace poklesla, tak toto bude první věc, na které zapracujete - kojení z obou prsou ve dne, i v noci.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
04. 08. 2015 18:11:41

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit