on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

slabé břišní svaly, nepřibývání na váze

Dobrý den, předem Vám děkuji za tuto poradnu a za Váš čas věnovaný mým dvěma dotazům. Mám 7 měsíční dcerku. Už nějakou dobu sleduji, že má problém s druhým vzpřímením. Opírá se sice o patky dlaní, ale také o celý hrudníček a jen výjimečně se zvedne výš. Když studuji různé tabulky, docela mě to znepokojuje. Také se stále bez pomoci neotočí ze zad na bříško. Dnes jsem už zavolala i na ortopedii, v pondělí jdeme na konzultaci. Také je důležité připomenout, že na bříšku nevydrží moc dlouho, po chvíli se vzteká a brečí. Jinak je ale moc šikovná, má velmi rozvinutou jemnou motoriku a krásně s námi komunikuje. Na zádech stále "běhá". Když ji nosím v pozici klokánka, také stále šermuje nohama. Pokud pololeží na někom, zvedá se sama až do sedu. Je velice pohodová a často se směje. Jak bych ji mohla motivovat k obratům na bříško a posilování břišních a zádových svalů? Můj druhý dotaz souvisí s váhou. Do konce šestého měsíce jsem dceru plně kojila. V polovině 6. měsíce se začala častěji budit v noci na kojení (dříve vydržela i osm hodin v kuse spát), zavolala jsem tedy paní doktorce a šly jsme na převážení, dcerka měla 6.4 kg,na šestiměsíční kontrole měla 6,63 kg a 14 dní poté na očkování 6,705 kg, přibrala pouhých 75 gramů. Od ukončeného šestého měsíce jsem zavedla příkrmy, zatím jedla zeleninu a večer jí dávám rýžovou kaši s mateřským mlékem, ale sní maximálně 15 lžiček a pak už jídlo odmítá a chce prso. Samozřejmě ji po každém jídle ještě nakojím. Co bych ještě měla udělat, aby začala lépe přibývat? Nerada bych přešla k umělému mléku, ráda bych ji ještě dál kojila, pro její imunitu je to určitě nejlepší. Ještě jednou Vám děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne Janis

Autor
Janis
ID otázky: 32871

Odpověd:

Hezký večer přeji, s tou hrubou motorikou Vám neporadím. Příčinou bude slabé svalové napětí a to bude chtít rehabilitovat pod odborným dohledem, který přesně doporučí cviky, které pomohou dcerce svalíky posílit. Jinak vypadá vývoj v pořádku, ale v té hrubé motorice to už opravdu zaslouží více pozornosti a to odborné pozornosti. Je dobře, že to už řešíte. 

Co se týká prospívání, tak bych to neviděla nějak dramaticky. V tomto věku jsou stagnace váhy normální. Dcerka je hodně aktivní, takže té energie hodně vydá. Je dobře, že začala častěji vyžadovat noční kojení. To je velice důležité pro dostatečnou tvorbu mléka a také pro prospívání. Doporučuji často (a vždy z obou prsou) kojit i v průběhu dne. No a jinak pomalu dále pokračovat s těmi příkrmy. Na dcerku netlačte, dejte ji prostor, ať sama rozhoduje, kolik toho chce sníst. O UM se nemá smysl bavit, pro děti starší půl roku, které už dostávají příkrmy je to naprostý nesmysl. Dá se to ošéfovat kojením, mléčnými výrobky, běžnou stravou a tekutinami. UM netřeba. A u Vás k tomu nevidím žádný důvod. Prostě často kojte a pomalu zvyšujte množství příkrmů a množství jednotlivých dávek příkrmů. Po půl roce věku už je prostě spousta možností, jak si poradit, když už dítě není závislé pouze na zdrojích z Vašeho těla. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
26. 06. 2015 23:18:08

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit