on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odbourání dokrmu

Dobrý den, mám 3 a půl měsíční dceru. Porodní váha 3450, při propouštění 3200. V porodnici byla přikrmována stříkačkou po prstě nutrilonem, mléko se mi vytvářelo až třetí den. Po propuštění jsem kojila častěji a už nedokrmovala, poté co 3 hodiny. Kojila jsem ji v peřince a zavinovačce a v 6 týdnech vážila 4260. Bohužel 2 týdny poté přibrala jen 180 g, tak mi doktorka doporučila dokrmovat nutrilonem (při kontrolním vážení vypila jen 30, ale nechali mi ji nakojit jen 10 min a bez peřinky). Koupila jsem si váhu, kojila už bez peřinky klasicky v sedě a za den vypila kolem 700 ml, kojila z obou prsů delší dobu, asi 30 min, co 2 až 3 hodiny. Nedokrmovala jsem a za týden přibrala 200 g. Předtím jsem používala dudlík, snažila se dodržovat 3 hodinové intervaly, nabízela jen jeden prs a kojila asi 15 min a v noci vleže, kdy jsem často usla a nevěděla tak, jestli dobře pila. Bohužel jsem stále vážila před a po kojení a stresovala jsem se, když vypila méně a navíc podnikla cestu autem za rodinou na 3 dny na druhý konec republiky. Tam začala hůř sát, kdy většinou prs dudlala a sála jen chvíli. Proto jsem ji začala dokrmovat stříkačkou, 3x denně 30 až 60 ml, podle toho, kolik vypila. V tom týdnu přírustek 150 g. Navíc z pravého prsu se ji nechtělo moc sát. Pořídila jsem si el. odsávačku Medela swing a odsávala pravý prs, abych nepřišla o mléko. Pozvala jsem si laktační poradkyni, k technice kojení neměla výhrady, že mám málo mléka, tak mám kojit častěji, jen z jednoho prsu, ať se dostane k zadnímu mléku, odsávat z obou prsou a zkusit nedokrmovat. Ochota dcerky k sání ještě víc klesla, a v tom týdnu shodila 80 g. Přestala jsem vážit, znovu z obou prsou, kojit co hodinu až 1,5 hod a dokrmovat podomácku vyrobeným suplementorem 5x denně 60 ml odsátým MM – přírustek 150 g. Začala sát ochotněji, tak jsem snížila dokrm na 30-40 ml- přírustek 130 g/týden. Nyní tak má 5180 g. Přes den kojím 40min co 2 hod od začátku předešlého kojení , pak odsaji obě prsa, ale max 40 ml. V noci se budí 2x, co 4 až 5 hod, z toho jednou odsávám. Ale většinou pije pár minut a už nechce. Nevím, jestli to není tím, že je moc unavená, protože přes den spí už max hodinu a půl. Poslední týden užívám tablety benediktu a pískavice, kojím ji několikrát denně nahou, používám kompresi prsou. V noci spí v postýlce vedle postele, bojím se, že ji zalehnu. Pozvala jsem si také jinou laktační poradkyni. Řekla mi, že je drobnější, ale nevidí u nás žádný problém. Pila zrovna moc hezky. Nevím, kde může být problém. Jeden den pije celý den krásně a další si párkrát lokne a pak u prsu usíná. Je frustrujcí, že musím stále dokrmovat, když před měsícem pila normálně. Myslíte, že mám kojit méně často, ať má větší hlad? O krmení si neříká. Je stále hodná a spokojená. Myslíte, že se to časem upraví a budu už jen plně kojit? Mám pocit, že jen kojím a odsávám. Předem děkuji za odpověď.

Autor
Adéla
Jak zrušit dokrm UM
12. 06. 2015 23:58:56
ID otázky: 32861

Odpověd:

Hezký večer přeji, myslím si, že nyní jste na té správné cestě k úspěchu. :-) Ta první kolegyně opravdu nerozdávala dobré rady. Já nevidím také nějaký velký problém. Dcerka prospívá slušně. To, že jsou výkyvy nahoru, dolů v přírůstcích je celkem normální. Ve Vašem případě je to hodně ovlivněno Vaší psychikou. Pokud si nejste jista sama sebou, stresujete se, vážíte atd., tak dítěti mléko teče prostě hůře. A začarovaný kruh se pak ještě více utahuje, protože když mléko hůře teče, dítě je neklidnější, nespokojenější a Vy taky. Myslím, že ta situace opravdu není tak zlá, laktace je nastartována slušně, ale potřebujete se uvolnit a věřit si. DOkrm klidně dávat můžete, stanovte si teď dokrm na třeba 4-5x 40 ml a každý týden bych ubrala 10 ml, případně jedno celé dokrmování. Chce to postupně ten dokrm ubírat. Uvědomte si, že již třeba po 5. měsíci můžete začít s příkrmy a tím pádem se dokrm bude moci zcela odbourat. Již jste ušla velký kus náročné cesty a bylo by škoda ji teď přerušit. Máte nastartováno klidně dlouhodobé kojení, ale opravdu to chce větší klid. Zůstaňte u častého kojení z obou prsou, zatím zlehka dokrm u prsu, pomáhejte dcerce získat více mléka kompresí prsu. A kojení v kontaktu kůže na kůži je také v pořádku.

A v noci se nebojte, že byste dcerku zalehla. Mateřský instikt to nedovolí, to pouze v případě, že byste měla ovlivněno vědomí třeba alkoholem. Jinak ne. Příroda není hloupá, matky v minulosti s dětmi spávaly zcela běžně a přírodní národy takto s dětma stále spí. Naopak je to pro dítě bezpečnější, když jste mu tak těsně na blízku.

Přeji hodně štěstí a dost síly do dalších bojů. Já věřím, že budou úspěšné a že si budete brzy užívat plné kojení bez stresů.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
14. 06. 2015 00:35:30

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit