on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Malé, neprospívající dítě, příkrm Nutrilonem?

Dobrý den, obracím se na Vás kvůli mé dceři, 4 měsíce. Porodní váha 2,69kg, 1.měsíc 3,28, 2.měsíc 4,2, 3.měsíc 4,58 a 4.měsíc 4,98.Dcera je od narození drobnější, plně kojená. Na včerejší prohlídce u dětského lékaře jsme ovšem dostaly Nutrilon, kvůli tomu že neprospívá. Kojím pravidelně každé 3 hodiny, v noci 2x. Dcera jí ráda, ale poslední dobou se u kojení i více vzteká a zajímá o dění kolem. Domnívám se že je to tím, že produkce mléka už není tak velká, proto jsem začala střídat prsa. Dříve jsme také nekojili v noci, protože celou noc spala. Poslední měsíc se však pravidelně budí hlady. Krmím ji kdykoliv si řekne a přesto přibírá pouze minimálně. Myslíte, že je rozumné zahájit příkrmy Nutrilonem, tak jak navrhuje lékařka a nebo mohu ještě něco udělat jinak, aby se produkce mléka zvýšila? Zároveň také částečně pracuji, takže 1.-2. týdně zůstává půl dne doma s tatínkem a je krmená z láhve odstříkaným mlékem. Je možné, že tím ta produkce také klesá? Děkuji

Autor
Markéta
ID otázky: 32849

Odpověd:

Hezký den, u Vás je více důvodů, proč jsou s produkcí mléka potíže. Jednak je to řízené kojení, které je málo časté. Navíc chybělo noční kojení a kojení pouze z 1 prsu. To může ovlivnit laktaci opravdu velice hodně. Ty přírůstky jsou na spodní hranici normy, ale na UM to určitě není. Chce to zapracovat na kojení, kde jsou značné rezervy. Určitě kojit mnohem častěji - co 3 hodiny je málo, velmi málo ve Vaší situaci. Kojit vždy z obou prsou - rázem může dcerka vypít o desítky procent více mléka. Noční kojení je opravdu velmi důležité, takže 2-3x je základ. Při sání dcerce pomozte získat více mléka stlačováním prsu. Ten neklid u prsu vyjadřuje dcerky nespokojenost s tokem mléka. Můžete jí pomoci právě tím, že budete prs stlačovat a tím tok mléka zrychlíte, v podstatě mléko dcerce do pusinky nastříkáte. Věřím, že když zapracujete na těch rezervách v kojení, tak můžete kojit ještě dlouho. Po 5.měsíci pak můžete začít s příkrmy (kaše, zelenina atd.), UM ve Vašem případě není rozhodně nutné.

A ještě k tomu krmení ve Vaší nepřítomnosti. Je dobře, že si mléko odstříkáváte - tím pádem by s produkcí poroblém být neměl. Ale to krmení lahvičkou může dost narušovat kojení a ve Vašem případě, kdy dcerka dává najevo u prsu nespokojenost je to velké riziko. Raději hrníček, kádinku, cévka po prsu, lžička, lahev se lžičkou, soft cup, možností je celá řada. Nejlépe kojit v práci, nechat si tam dcerku vozit - máte na to ze zákona nárok. To je ideální stav. Později pak místo mléka podat příkrmy. Hodně nakojit před odchodem a pak po příchodu z práce. Kojení a práce matky jsou docela dobře kompatibilní, je to jen o organizaci. :-)

Takže hlavu vzhůru a kojte - jde Vám to pěkně, stačí jen doladit trošku. A samozřejmě - vždy je vhodné zkontrolovat techniku sání dítěte, tam jsou většinou velké rezervy a zrovna technika sání značně ovlivnňuje efektivitu sání dítěte - kolik toho dítě z prsu dokáže vysát. Podívejte se na www.mamila.sk - tam najdete jednak fotky a videa správné techniky sání a jednak seznam laktačních poradkyň, které by měly být schopné i v tomto věku dítěte s úpravou techniky pomoci. Už to není tak jednoduché u těch větších dětí, protože jsou hodně zvědavé, ale není to nemožné. Přeji hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
21. 04. 2015 10:42:52

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit