on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

kojeni a dokrm

Rada bych schrnula pulrocni obdobi meho kojeni a dokrmovani se kterym jsem se doposud nesmirila.Porodni vaha dcery byla 4000g,kojila jsem plne do 2,5m.pak me Dr.sdelil,ze mala pribira malo 11g/den a ja slepe zacala dokrmovat,tlak rodiny,ze je hubena byl velky.Celou dobu nas provazel silny reflux,ze mi po hospitaluzaci sdelili at prikladam po 3hod.takze dcera urcite trpela kolikrat hladem.Z UM byla sice spokojenejsi,ale ja nestastnejsi.Zacala jsem stridave kojit a dormovat.Dcera pote zacala bojkotovat kojeni,tak sem dojrmovala odstrikanym mlekem vzdy sem odsala 160z obou prsu tak po 6hod.Tak mi.laktacni poradkyne sdelila at jen odstrikavam.Tak mela 3davky mm a dve um.Ve 4,5m.zacala mit hleny ve stolici,koliky,zjistil se citobacter ve stolici a take podezreni na abkm.Vysadila jsem kojeni a krmila mlekem AC.Porad odsavala a mleko zamrazovala.Hleny se mirne upravily,nyni hleny stale a tacaly jsme v 5m.s dokrmem,dceru nakojim v noci a vydrzi do rana,pak ma um,k obedu odstrikane,pote zase um a nekdy se podari ze vecer jeste odstrikane.Boguzel v jednomprsu se mi tvori malo mleka a i.po cele noci odsaji 50.Dcera vypije 170 az 200ml,takze nasbirat je to fuska:-)Porad si myslim,ze jsem mohla do nyni 6m kojit plne,nikdo mi.vsak neporadil,nyni uz jsi nejsem jista,zda by pouze prikladani stacilo a jak dlouho laktaci udrzovat.Odsavani je narocne a dcera pres den pije max.5min.Dekuji za odpoved,mrzi me,ze jsem se neporadila v dobe pred prikrmem.Mozna by se predeslo i doposud nevyresenym hlenum,ktere me velice trapi.S uctou Andrea

Autor
Andy
ID otázky: 32820

Odpověd:

Hezký večer přeji, omlouvám se za pozdní odpověď, ale důvod víte, tak věřím, že mne chápete. Děkuji. 

Z Vašeho dotazu je mi smutno...i já si myslím, že jste mohla normálně plně kojit svou holčičku, kdyby se Vám dostalo těch správných rad. BOhužel jste neměla štěstí nejen na porodnici, ale ani později na laktační poradkyni, která by své práci rozuměla. Je to škoda, je to systémový problém. Ty rady byly doslova ode zdi ke zdi, žádná systematická práce s Vámi,která by měla nějaký směr, pouze a jen rady vytržené z kontextu. No, teď už těch 6 měsíců nevrátíme, nicméně bych rozhodně nevzdávala ty další měsíce a klidně i roky. 

Laktaci udržujete, což je dobře. Rezervy jsou značné, laktaci by bylo možné rozjet mnohem více. Určitě mnohem častějším kojením. Ve dne i v noci. Noční kojení je extrémně důležité pro dostatečnou tvorbu mléka. Ideální by bylo mít dcerku v posteli a ona by si o kojení řekla sama častěji. Nemusela byste to nijak hlídat a běhat za ní. Laktace jde velmi rychle dolů, pokud se v noci nekojí...to ostatně cítíte sama. Při častějším nočním kojení půjde naopak zase nahoru. 

Přes den kojení nabízet co nejčastěji a UM postupně nahradit příkrmy - zelenina, kaše, ovoce, prostě už začít s jídlem. Co nejrychlejist se zbavit všech lahví, pokud možno. Nepíšete, jak se dcerka chová, když ji přiložíte k prsu. Je ochotna sát? Pokud ano, tak pak by veškeré mléko mělo být podávané jen a pouze přímo u prsu a dokrm k prsu sveden hadičkou laktační pomůcky - http://www.poradkyneprikojeni.cz/cenik-sluzeb/pomucky-na-kojeni/

Než se vše stabilizuje a dcerka si zvykne, že mléko je pouze z prsu a u prsu, tak odsávání je nutné. A nevím, jak často odsáváte, ale mělo by to být co 3-4 hodiny (střídat obě prsa při každém odsávání, stále je střídat, aby se znova a znova inicioval spouštěcí reflex), aby to bylo nějak účinné. Vím, že to zní vše náročně, ale záleží, co dále očekáváte. Máte šanci kojit dcerku i dlouhodobě. Plně to už nebude, ale to nevadí, v tomto věku se již stejně jedná o částečné kojení, díky příkrmům, které byste už stejně začala podávat. Měla jsem mnoho podobných případů a řada dětí byly kojena i déle než 2 roky třeba. Prostě UM postupně vymizelo z jejich životů, zůstaly jen příkrmy a kojení (a další tekutiny). Zvažte to. Hodně jste už toho vybojovala, zkusila bych tomu dát ještě šanci. :-) 

Přeji hodně štěstí, držte se!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
04. 04. 2015 03:03:27

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit