on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak se rozkojit, když se stále nedaří?

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak se znovu rozkojit, když se stále nedaří (zkouším to už přes tři týdny a stále nic). Začalo to naprosto stejně jako se synem - malá se začala odtrhávat od prsa zhruba mezi 2. a 3. týdnem (doslova z hodiny na hodinu). Bylo jasné, že jí opět moc neteče a má hlad. Malého jsem i přesto dokázala "nějak" kojit do 3,5 měsíce a do 5. měsíce dokrmovat UM a trošku ještě kojit. Ale myslím, že docela trpěl (ke konci už byl hodně neklidný po každém kojení), protože po nasazení příkrmů v tom 3,5 měsíci začal rapidně přibírat (předtím přibýval průměrně). Co se týče malé - udělala jsem pro rozkojení v průběhu 3 týdnů, co nás nedostatek mléka trápí (nyní má 6 týdnů a 3 dny) naprosto vše, co se doporučuje a nic (čaje, byliny, homeopatika, odstříkávání po každém kojení, noční odstříkávání, časté střídání prs v rámci jednoho kojení, stlačování prs při kojení apod.). Pár dní po návštěvě laktační poradkyně se zdálo, že se to zlepšilo, dokonce jsem snad jeden den už kojila opět jen z jednoho prsu během jednoho kojení, ale pak přišla noc, kdy jsem spala jen dvě hodiny, k tomu ne úplně dobrý psychický stav, nenalila se mi prsa a další den byl radikání úbytek mléka. A od té doby ať dělám, co dělám, se nemohu rozkojit. Malá vysaje max 60 ml z obou prsů (pokud mi tedy dobře váží váha), asi 20-30 ml odstříkám (dokrmím lahvičkou) a tím to hasne. Pije co 2-3 hodiny, spíše 2 hodiny, v noci pak cca co 3 hodiny. Když někdy po 3 hodinách pouze z obou prsů odsávám a dokmím ji lahvičkou (aniž by sála z prsů), tak odsaji cca 70-90 ml. Nevím, kde se stala chyba a proč se nemohu stále rozkojit, ať dělám co dělám? Myslím, že technikou sání to není (vyloučila l.poradkyně), ani líným dítetěm (saje pěkně a poctivě, i když pak dostane lahvičku s odstříkaným mlékem...saje celkem asi 5 minut a pak se začíná odtrhávat a brečet, protože jí asi neteče). Ještě musím podotknout, že výjimečně 1-2 denně dokrmím, když vidím, že má opravdu velký hlad, UM (ale nepoznám, kdy má dost, přijde mi, že nemá "stopku"). Dále, pokud je to důležité zmínit, často po kojení ublinkává a cca jednou za dva dny vyzvrátí z ničeho nic celý obsah žaludku (je toho fakt požahneně). No a ještě zmíním, že jsem zkoušela kojit i na přání (kdykoliv se probudila nebo byla neklidná), ale o to méně mléka vysála (asi se mi nedotvořilo?) a o to méně jsem také odsála. Přijde mi to zkrátka jako začarovaný kruh a jediné, co mě napadá je to, že prostě buď nemám dáno, nebo je to stresem a tím, že na ni nemám tolik času, kolik bych chtěla (mám děti poměrně brzy po sobě). Opravdu ráda bych se však i přesto rozkojila, tedy dostala do stavu, kdy jí bude stačit jen jeden prs a bude u něj po cca 10-15 minutách sání spokojeně usínat tak, jako tomu bylo dříve... Předem moc děkuji za odpověď.

Autor
Magdalena
Jak zrušit dokrm UM
09. 03. 2015 14:06:40
ID otázky: 32801

Odpověd:

Dobrý den přeji, ano, u Vás to je velký začarovaný kruh. Ale hlavně pochybností. Nevěříte sobě ani dcerce. Snažíte se opravdu hodně a to je právě ten problém řekla bych. Psychika je naprostým základem úspěchu. Stále tam u Vás je hodně těch umělých zásahů. Ale hlavně ta nedůvěra v sebe. To dokáže zcela zablokovat spouštění mléka. Taky nereálná očekávání. Každé dítě je jiné a navíc jeho potřeby se neustále vyvíjí. Proto je normální (a také pro laktaci zdravé), že vyžaduje kojení z obou prsou a že nyní třeba u kojení neusíná. Čím bude starší, tím naopak více bude vnímat vše okolo a tím více jí bude vadit Vaše psychická nepohoda. Kolotoč vážení, odstříkávání a dokrmování lahví to vše ještě zhoršuje. Tohle jsou vše zásahy do přirozeného procesu, které v konečném důsledku (a Vaší konkrétní situaci, kdy jste bojovala už u prvního dítěte) vedou k tomu, že mléko hůře teče a dítě je u prsu neklidné, protože cítí i Váš neklid. Je to velká škoda, protože já u Vás cítím, že fyziologický problém žádný není - toto je psychická záležitost především.

Nepíšete, jak dcerka prospívá, takže si tedy jen mohu domýšlet, že snad dobře. Chce se to vrátit k úplným základům - prostě se hodně uvolnit, uklidnit. A kojit - velmi často, pořád, mít dcerku třeba u sebe v šátku, abyste se mohla věnovat i staršímu dítěti. Nepřemýšlet o tom, jestli se mléko stihne dotvořit. No jistěže ano, mléko se tvoří přímo v průběhu sání dítěte, takže prs je v podstatě bezedným zdrojem mléka. Vůbec o tom nepochybujte. Častá stimulace sáním dítětem prostě zvýší tvorbu mléka, to je zákon poptávky a nabídky. Kojení z obou prsou je více než vhodné vždy - na to máme ta prsa dvě - dítě získá více mléka a také se ho bude více tvořit. Dokonce můžete střídat i vícekrát při jednom kojení. Stlačováním prsu můžete dcerce pomáha více mléka, to je správné.

Hodně využívejte kontaktu kůže na kůži - to je mnohem lepší pro spouštění a lepší tvorbu mléka než nějaké odstříkávání. Můžete odstříkávat, to ano, ale jen tak párkrát denně třeba. Není vhodné náhle se vším přestat, ale cílem by mělo být jen kojení. Určitě zrušit vážení, určitě zcela zrušit dokrm lahví - ta je VŽDY, dříve či později, cestou ke konci kojení. Už nyní je jasné z chování dcerky patrno, že se nechce snažit u prsu - a jedním z důvodů může být používání lahviček a dudlíků. Pokud už dokrm, tak přímo u prsu (http://www.poradkyneprikojeni.cz/cenik-sluzeb/pomucky-na-kojeni/). Ale já nevím, zda je u Vás nutný....nemám jak to poznat, když nevím, dcerka prospívá. 

Rovněž doporučuji zkusit jinou laktační poradkyni. Nejsem si totiž jista, zda jste narazila na tu správnou, když výsledkem je šílený kolotoč umělých zásahů.....podívejte se na www.mamila.sk - tam najdete seznam šikovných poradkyň, už i v rámci ČR.

V noci je důležité, abyste si odpočinula - nelítat za dítěte, nechte si ho u sebe v posteli nebo poblíž Vás, ať se nevyčerpáváte aktivitami při přesouvání dítěte sem a tam. 

Potřebujete podporu opravdu někoho, kdo bude věřit ve Vaše schopnosti a schopnosti Vaší dcerky a bude Vás dokázát opravdu podpořit. Já NAPROSTO věřím, že jste schopna svou dcerku plně a bezproblémově kojit...jen se to chce zbavit všech těch šíleností - vážení, odstříkávání, dokrmů, lahviček atd. a prostě vydat se cestou toho, co je pro dítě přirozené. Věřte, že kdybyste žila v pralese, tak byste vůbec o tom, zda budete schopna krmit své dítě nepřemýšlela - prostě byste ho kojila a byla byste spokojená. Třeba by nepřibíralo kilo za měsíc, ale jistě by hlady neumřelo. Nezapomeňte na to, že spokojená máma dělá spokojené dítě. Zkuste si věřit, máte proč! Přeji hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
09. 03. 2015 14:56:51

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit