on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Dítě málo váží

Dobrý den, má dcera, nar. 25. 5. 2014 (2,7kg, 47cm) váží pouze 6,9kg a měří 71cm. Je neuvěřitelně akční, nevydrží chvíli v klidu, leze po čtyřech, u překážek si stoupá a dělá kolem nich kroky, stále něco zkoumá a někam "utíká". Vývojově je dokonce popředu (bez předčasného posazovaní/postavování, necháváme vše na ní). Do konce 6. měsíce je plně kojená. Už po 3. měsíci začala její váha v grafech klesat. 26.9. 5,5kg, 60cm, 2.12. 6,2kg, 65cm, 9.1. 6,5kg, 67cm, 16.2. 6,8kg,70cm, 5.3. 6,9kg, 71cm. Jí krásně asi dva měsíce (s navýšením ranních a večerních dávek, obědy jí nechutnají): ráno ovoce/jogurt 125-150g, oběd maso-zelen. 125g, večeře kaše 150g. 4x denně je kojená, v noci 1-2x kojená. Má pravidelnou stolici, čím víc sní, tím je stolice větší. V únoru prodělala střevní virózu (zvracení, mírné průjmy, horečky). Jinak je úplně zdravá, jí všechno bez potíží a alergií. Zpočátku ale příkrmy odmítala. Já mám potravinovou alergii, otec je úplně zdravý. Už několik měsíců jde ale v grafech dolů a od 8. měsíce je pod 3. percentilem. Původní lékařka nás chtěla nechat hospitalizovat a stresovala nás malými přírůstky, nová pediatrička přírůstky nesleduje vůbec (prý je hlavní, že přibírá) - můj dotaz zní: neměli bychom s ní přece jen podstoupit nějaké vyšetření? Nebo alespoň navštívit odborníka? Popřípadě kterého? Velice Vám děkuji, Jana

Autor
Jakisska
ID otázky: 32794

Odpověd:

Hezký den přeji, dcerka je drobnější, ale takových dětí, které mají i okolo roku kolem 7 kg je docela hodně. Dcerka má 9,5 měsíce, tzn., že do roku ještě může klidně kilo přibrat. Dle toho, co píšete, tak prostě hodně energie vydá na vývoj v psychomotorické oblasti. Přírůstky tam jsou, nejsou sice nijak velké, ale stále nějaké jsou. Já bych to zatím jen sledovala. Klidně můžete postupně ještě zvětšovat dávky příkrmů i jejich celkový počet, počet kojení přes den bych ale zvýšila určitě. Kojte klidně před i po příkrmech, mezi příkrmy. MM je totiž velmi významným zdrojem energie, je energeticky bohatší než např. zelenina. Proto je škoda každé kapky, která neskončí v dceřině bříšku. :-) 

Pokud by se přibývání zastavilo nebo ještě snížilo (měsíčně v tomto věku alespoň kolem 200 - 400 g), zato stolička by zůstala objemná, tak to může znamenat nějaké potíže se vstřebáváním živin, celiakii apod. Dcerku sledujte a kdyby se Vám cokoliv nezdálo, tak požádejte o komplexní vyšetření. Já ale věřím, že to bude v pořádku, drobnějších dětí není zase tak málo. :-) Přeji hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
05. 03. 2015 13:16:11

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit