on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Opakované ucpávání mlékovodů

Dobrý den, už mockrát jsem na Vašich stránkách našla odpověď, ale tentokrát hledám marně, proto se na Vás obracím osobně. Dcera má 9 měsíců, plně kojená byla cca do 5 měsíců, pak jsme začali s příkrmy. S jídlem nemá problém, sní v podstatě vše, co jí připravíme, přibírá krásně, navíc ještě 5x denně kojím (nechce skoro nic jiného pít). Já jsem však zhruba od doby dokrmování začala mít problémy s neustálým ucpáváním mlékovodů. Vždy se mi udělá obrovská tvrdá boule od bradavky až do podpaží a pravidelně se uvolní druhý den ráno při prvním až druhém kojení... Někdy se mi povede sterilní jehlou propíchnout puchýřek na bradavce a mléko odsát, někdy však ucpané místo ani nenajdu. Navíc poslední dobou mám bradavky od ucpávek tak bolavé, že občas při kojení teče i krev. Kojení je bolestivé, i samotný ucpaný mlékovod mě dost omezuje, kvůli bolesti nenatáhnu ruku apod. Tento týden už s tím bojuji potřetí, prsa se střídají, a začínám reálně uvažovat o odstavení. Jenže - dcera je neskutečný savec, neumím si proces odstavování ani představit... Ještě dodám, že asi měsíc po zavedení příkrmů se mi přestala během dne nalévat prsa, mléka bylo přesto dost. Teď však asi poslední měsíc pozoruji, že se mi i několikrát denně prsa opět nalévají (takové brnění až mírná bolest od podpaží k bradavkám, plus ukápne pár kapek). Nevím, jestli to s mým problémem může souviset...? Chtěla bych se proto zeptat, jestli se dá ucpávání mlékovodů nějak předejít, resp. jestli dělám něco špatně...? Kojila jsem bez větších problémů 6 měsíců, a když už si připadám jako "profík", potká mě tohle... Momentálně zkouším kojit v poloze "fotbalisty", ale zatím bez nějakého zlepšení. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď, radu!

Autor
Lenka Š.
Bulky v prsou, retence, záněty
22. 02. 2015 00:48:48
ID otázky: 32779

Odpověd:

Dobrý večer přeji, podobné potíže jsou v období zavádění příkrmů docela časté. Je to proto, že dojde k výrazné změně v režimu kojení. Pokud má žena citlivou laktaci, tak stačí málo. Někdy stačí zavedení jediného příkrmu a už se může problém s retencemi objevit. A může docela dlouho trvat, než se situace srovná. Vaše dcerka krásně prospívá, ráda se kojí, to by byl hřích kojení ukončit. Vy naopak potřebujete kojit mnohem častěji, aby nebyly takové přestávky mezi kojením a prsa se dostatečně uvolňovala. Opravdu častěji - dokojovat po každém příkrmu, kojit i v noci. Kojení 5x denně zjevně není něco, co byste nyní zvládla. Na méně časté kojení to chce přejít velmi, ale opravdu velmi pozvolna, nic neuspěchat. Kojit opravdu často, vůbec by neměla nastat fáze, že se začnou prsa přeplňovat. Věřte, že se to srovná, ale chce to trpělivost. U druhého dítěte už to většinou bývá lepší.

Prsa můžete chladit, před kojením nahřívat. Doporučuji hořčík a vápník, ty by mohly lehce pomoci k uvolnění. Vhodný je také lecitin. Při bolesti můžete brát v běžném dávkování analgetika (ibuprofen). Pokud by se situace nelepšila, tak pak je na místě návštěva lékaře, který by Vás měl poslat na ultrazvukové vyšetření prsu. Přeji hodně štěstí a co nejméně potíží!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
22. 02. 2015 23:18:09

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit