on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odbourání dokrmů UM

Dobrý den paní Mrázková. Kamarádka mi doporučila Vaše stránky a skvělé rady, které poskytujete. Sama jich využívala a je Vám vděčná. Prosím Vás o radu, přes to, že jsem četla spoustu příběhů a rad, raději se obracím s mojí konkrétní situací. Mám čtyřtýdeního chlapečka a kojím, odsávám a dokrmuji Bebou. Po každém kojení si odstříkávám, abych co nejméně musela dávat UM, dělám to tak pravidelně již 5 dnů. Před tím jsem, na rady pediatričky, neodsávala a jen dokrmovala, co si malý vzal. Takže to dopadlo tak, že si zval i 60ml po kojení a skoro nespal, protože měl asi bolavé bříško, mám problém s tím, že nepoznám, kdy už má z lahvičky dost. Přišlo mi, že UM chce víc a víc a že je u prsu jen aby mě požužlal a dostal lahvičku. Tak jsem začala znova odstříkávat, ale je to pro mě náročné a tak jsem to průběžně vzdávala a zase začínala. Jak píši, teď odstříkávám po každém kojení, kojím přes den každé dvě hodiny, budíme, na rady doktorky, a v noci ho nechávám spát, což je tak 3,5 - 4 hodiny. Připadá mi, že mi mléka nemám víc. Po kojení odsaju tak 20 - 40 ml. Těch 40 jen asi jednou, po ránu. Někdy to je i míň, odpoledne většinou je to tak 10 jenom. Malý se teda hodně s přisátím zlepšil, saje pěkně, ale jen tak 5 až 7 minut, pak usne. Je to lenoch, proto mi v porodnici dali lahvičku, aby prospíval. Prosím Vás o radu, jak z toho ven, abych plně kojila, jestli to ještě po 4 týdnech půjde. Zkoušela jsem i jen kojit, jak si malý řekne, ale to vyžadoval každou půl hodinu až hodinu, podle toho jaká část dne byla, samozřejmě to provázel hodně silný pláč. Byla jsem v kontaktu i s laktační poradkyní z nemocnice, před pár dny mi právě řekla, že jsem pro to udělala maximum a více méně mi naznačila, že víc mlíčka mít nebudu. Existuje prosím ještě nějaká šance, že budu jen kojit? Předem velice děkuji za odpověď. Věřím, že mi poradíte. Hezký den přeje Lenka Davidová

Autor
Lenka D.
ID otázky: 32761

Odpověd:

Lenko, dobrý den, samozřejmě, že máte šanci na plné kojení! Ale musíte se dostat do rukou opravdového odborníka, zkušené poradkyni, která Vám vše ukáže. Většina laktačních poradkyn v porodnicích bohužel nemá ani ponětí, jak vlastně kojení funguje, absolvují jen víkendový kurz a jedou si v tom, co radí už třeba i desítky let. A bohužel porodnice jsou často tou příčinou, proč vůbec matky odcházejí z porodnice z problémy. No a u Vás zcela jistě je to ten důvod, proč plně nekojíte. Pokud si dovolí v porodnici dát lahvičku, tak si zaslouží usekat ruky a to doslova.

No, ale nebojte se, 4 týdenní dítě je ještě velmi tvárné a je možné vše napravit a ano, i plně kojit! Jen potřebujete odbornici, která s Vámi bude osobně pracovat a ukáže Vám, jak dítě správně přikládat a jak dítě dokrmovat přímo u prsu pomocí cévky. Jedině to je totiž cesta k plnému kojení. Lahvičku už dítě vidět opravdu nesmí. Naopak musí vidět pouze a jen prs. Dokrmovat se dítě dá přímo u prsu. Nějaké informace můžete najít zde -

Jinak co se týče špičkových poradkyni, doporučuji vybrat si některou ze seznamu na www.mamila.sk  - ty procházejí velice odborným vzděláním a jdou schopné opravdu prakticky poradit, jak dítě správně přikládat, aby mohlo sát efektivně.

Základem pro úspěch je velice intenzivní kontakt s dítětem, ideálně několik dnů strávit s dítětem na hrudníku, pěkně v kontaktu kůže na kůži. Tehdy nejlépe fungují přirozené reflexy dítěte. Velmi vhodné je alespoň 1x denně nechat dítě, aby se k prsu samo připlazilo a zcela samo se přisálo. Tento reflex má dítě až zhruba do 3 měsíců věku. Nejsilnější je po porodu a postupně vyhasíná. U měsíčního dítěte to ale ještě má velký význam to zkoušet. Jak by měla vypadat správná technika kojení a sání dítěte - viz. www.mamila.sk - jsou tam fotky i videa. Ale nejlepší je, když Vám to někdo opravdu ukáže. Také Vám ukáže, jak pomocí stlačování prsu pomoci dítěti získat více mléka. Je to lepší než odstříkávání a dokrmování. Při kojení se pak střídají prsa, i několikrát v průběhu kojení. A prsa se nabízí opravdu velmi často - ideálně neustále, několikrát do hodiny, ať se laktace nastartuje.

Odsávání má jistě význam, ale mnohem lepší je naučit dítě, jak správně sát - to je pak účinnější než ta nejlepší odsávačka.

Noční kojení je extrémně důležité, v noci je produkce hormonu prolaktinu nejvyšší. Ideální je spát přímo s dítětem - tak má dítě neustálý přístup k prsu a Vy nejste vyčerpaná běháním za dítětem.

Co se týče samotných dokrmů, ty by bylo nutné snížit, např. na 5 x 30-40 ml a postupně snižovat. Pokud totiž je dokrmu hodně (60 ml dokrmy už jsou v podstatě u novorozence plnou dávkou, kterou potřebuje!), tak dítě není motivované k sání z prsu. Sají pak příliš málo. Takže v případě nutnosti UM ano, ale velmi opatrně, pouze u prsu a s tím, že množství bude postupně korigováno až na nulu.

No, více se už přes net poradit nedá. Snad jen - věřte si. Když budete chtít, tak věřte, že kojit své dítě můžete. Ještě není vůbec pozdě. Jen kontaktujte někoho, kdo kojení opravdu rozumí a osobně Vám s ním poradí. Přeji hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
08. 02. 2015 19:56:12

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit