on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Retence, puchýřek, bolavá bradavka

Dobrý den, před 2 týdny se mi přes noc udělala retence. Prso jsem měla hodně nalité, a když jsem dceru přiložila k prsu, tak dlouho hodně sála, ale byla neklidná a plakala hlady. Poté jsem zjistila, že prso je stále stejně nalité a nic z něj při odstříkávání neteče. Prso jsem nahřívala, masírovala, ale nic nepomáhalo. Pak jsem se na Vašich stránkách dočetla, že pokud je na bradavce bílý puchýřek, může se sterilní jehlou propíchnout. To jsem udělala a mléko vyteklo a dostavila se obrovská úleva. Od té doby bylo vše v pořádku, ale bradavku jsem měla od jejího nočního sání dost pohmožděnou (žádná prasklina, jen bolest a zduření). Navíc mi zůstal ten puchýřek, ale už se neucpával. Až do včerejší noci. Zase mi mléko v prsu zatvrdlo a o poznání více to bolelo. Zase jsem nejprve prs masírovala a nahřívala, ale bohužel muselo zase dojít k propíchnutí. Ulevilo se mi, ale teď se mi to ucpává pořád a musím to propíchnout před každým kojením. Při kojení mě prs nesnesitelně bolí, hlavně ta pohmožděná bradavka, a nevím, jak dlouho to vydržím. Navíc dcera má už třetí den zelenou a zvláštně zapáchající stolici. Je jí 14 týdnů a je plně kojená (porodní míry 3310 g a 50 cm, při propuštění z porodnice váha 2980 g, ve dvou týdnech 3410 g a 51 cm, v 9 týdnech 4010 g a 57,5 cm – připadalo mi, že prodělala období růstového spurtu, v 11 týdnech 4280 g, v 13 týdnech 4480 g a 58 cm). Nevíte čím může zelená barva stoličky být? Předem mockrát děkuji za radu! S pozravem Zdenka

Autor
Zdenka
Bulky v prsou, retence, záněty
08. 02. 2015 10:01:48
ID otázky: 32759

Odpověd:

Dobrý den přeji, bohužel dost často se stává, že se retence vrací, nicméně není normální, aby to bylo až tak extrémní jako u Vás. Pár rad:

Pokračujte nadále v kojení, snažte se měnit polohy a zaměřit se na to, aby bradička dítěte směřovala k postiženému místu - v tomto směru je největší sací síla dítěte. Při kojení stlačujte prs, aby došlo k jeho co nejlepšímu vyprázdnění. Stlačujte hlavně místa, kde víte, že je mlékovod zablokovaný.

V aplikaci tepla nadále pokračujte. Hodně odpočívejte! Při velkém vyčerpání se může stát, že se retence opakují více. V propichování sterilní jehlou pokračujte - stačí jen lehce napíchnout, nemusíte jít do hloubky. Po propíchnutí se snažte z mlékovodu vytlačit případnou hmotu - může jít o pastovitou konzistenci.

Ve Vašem případě, kdy se vše opakuje je možné použít terapeuticky ultrazvuk. Dávkování je 2 watty/cm2, nepřetržitě po dobu 5 minut na postižené místo, 1x denně, po dobu 2 dní. Pokud po 2 dnech se stav nezlepší, takže nepokračovat - ne na každou ženu to funguje. Určitě je předtím potřeba konzultaci v odborné poradně, nechat si udělat ultrazvukové vyšetření a prsa řádně zkontrolovat. Někde se může tvořit už i absces apod.

Pomoci může i lecitin, 1 tableta (1200 mg) 3-4x denně. Zase to pomůže ale jen někomu, vyzkoušejte.

Jinak více než vhodné je rovněž zkonzultovat techniku sání dítěte a celkovou techniku kojení s některou zkušenou kolegyní, která by Vás měla navštívit a vše zkontrolovat. Dcerka přibírá zvolna, ta efektivita sání by měla být lepší, protože 1 kg nad porodní váhu ve 3 měsících není úplně optimální stav. Úprava techniky kojení může vyřešit jednak problém s retencí a také to pomalejší prospívání. Určitě nezapomeňte kojit co nejčastěji, střídat vždy obě prsa při kojení, střídat polohy a používat techniku stlačování prsu - to vše je prevencí před retencemi.

Zelená stolička může mít řadu příčin, může jít o lehkou virózu, změnu ve Vaší stravě, i samotná retence toto může způsobit, potraviny, které obsahují více železa atd. Pokud dítě prospívá, není třeba se znepokojovat.

Držím pěsti, ať je brzy lépe!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
08. 02. 2015 10:30:30

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit