on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Je vhodné podat UM při špatném prospívání 5 měsíčního dítěte

Dobrý den paní Jiřinko, mám 5 měsičního syna, narodil se s váhou 3680g a délkou 51cm. Při posledních třech návštěvách pediatričky (v rozmezí 2 měsícu) se ukázalo, že málo přibývá na váze, respektive byl na spodní hranici. Posledně přibral pouze 380g za měsíc a nyní váží 6800g a p. doktorka tedy doporučila podávání příkrmu - kašičky na noc. Problém je ovšem v tom, že při kojení se syn odtahuje cca po dvou minutách a už nejsem schopná znovu ho přiložit. Zkoušela jsem různé polohy, nahřívání, čaje apod., ale bez efektu. Myslím si, že toto neefektivní pití je příčinou malých příbytků. Zkoušela jsem už i odstříkávat po a mezi kojením,ale za celý den odstříkám max. 120ml a to ještě víceménně jen z pravého prsu, jelikož v levém se produkce mléka rapidně snížila, tím, že syn preferuje pravý prs. Mám strach, abych nějak neohrožovala jeho zdraví, když tak málo vypije a proto se vás ptám, jak mám postupovat? S příkrmy už jsme tedy začli, jenže pochybuji, že jedna dávka kaše denně pokryje nedostatek mléka. Mám začít dokrmovat UM? Kojím cca 6x denně a 2x v noci + jedna dávka kaše, kojení trvá max 5-7 minut a to tak, že první 2minuty je přisátý a poté už se střídavě přisává, kroutí, odtahuje, pláče apod. Samozřejmě se snažím vystřídat oba prsy, ale i tak mám pocit, že musí být nenajezený až do večera než dostane kaši. Poslední dva týdny je syn také více plačtivý a jakoby nespokojený přes den. Prosím o radu, co mám v této situaci dělat, zda je vhodné kojení nakombinovat s podáním UM a příkrmu či ne a jak? Předem moc děkuji za odpověď a přidávám se k chvále na vaše stránky, jelikož jsem zde nejednou objevila cenné informace, díky kterým jsem byla schopná plně kojit až do teď.

Autor
Sabina
ID otázky: 32745

Odpověd:

Hezký večer přeji, já bych to zase tak tragicky neviděla. Ty přírůstky jsou sice na spodní hranici normy, ale je to ještě v pořádku. Syn má celkovou váhu slušnou, tak není potřeba panikařit. Jenže Vy se tak trochu motáte v kruhu nedůvěry v sebe a své dítě. No a pouze tento pocit nejistoty, pochyby, zda máte dost mléka stačí k tomu, abyste zablokovala spouštění mléka a tím pádem syn méně pil a také se méně mléka tvořilo. Je opravdu důležité, abyste si věřila. Váš syn nepřibírá nijak tragicky, tak k němu to mléko pusťte a uvolněte se. Je potřeba opravdu trpělivě prsa nabízet přes den, před příkrmy, po něm, co nejčastěji. A v noci i častěji, ideálně spát s dítětem v posteli, protože v noci má sání dítěte na laktaci velmi významný (pozitivní) vliv. Takže uvolnění je klíčové a pomáhejte chlapečkovi stlačováním prsu to mléko získat. PRsa můžete střídat při kojení mnohokrát, i velmi často (já u mladšího synka střídala prsa i co 10 sekund, prostě to tak potřeboval, byl stále netrpělivý, měl velmi špatnou techniku sání a přesto jsem ho kojila 25 měsíců). Hodně se s chlapečkem mazlete, koupejte se s ním, prostě vyhledávejte fyzický kontakt.

Chcete-li odstříkávat tak, aby to bylo účinné, aby to mělo efekt na zvýšení laktace, tak byste to musela dělat velmi pravidelně, min. 6x denně po 10-15 minutách (pro Vaše levé prso by to mohlo být ale účinné nastartování). No a věřte, že mnohem větší vliv na zvýšení laktace bude mít, když se uvoníte, aby samotné dítě mohlo z prsu získat mléka co nejvíce.

JInak UM v tomto věku rozhodně nedoporučuji. To už by byla opravdu škoda jít do takového rizika. Čím větší dítě, tím více si uvědomuje, že mléko z lahve prostě teče lépe. V tomto věku se to řeší příkrmy. Vy už jeden dáváte, tak pracujte s ním, můžete zvýšit jeho množství, můžete ho podat 2x denně, ale další samostatný příkrm bych nechala až po 6. měsíci. Spěch se zaváděním příkrmů může VAši situaci s odtahováním synka ještě zhoršit...Kojení nenahrazujte, jen k němu přidávejte příkrmy.

JInak s navýšením laktace mohou pomoci i bylinky - http://www.poradkyneprikojeni.cz/co-urcite-potrebujete-vedet/pro-maminky-ke-stazeni/

Přeji Vám hodně štěstí a radosti s Vašim chlapečkem!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
25. 01. 2015 00:57:44

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit