on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Malý přírůstek na váze - začít příkrmy?

Dobrý den, prosím o radu. Mám 4,5 měsíční holčičku, p.v 2830 g/48cm, 1.měsíc 3780g, 2.měsíc 4240/56cm, 3.měsíc 4370g/59cm, 4.měsíc 4710g/62 cm. Za posledních 14 dní přibrala pouze 80g.Je hodné mimi, usměvavá, nevypadá, že jí něco chybí. Kojím asi po 2,5-3hod ve dne (pokud spí venku, vydrží i déle) a v noci 1-2x (někdy i častěji). Střídám obě strany. Po narození (akutním císařem 10 dní před termínem) než přišla laktace jsem dokrmovala UM 30ml po každém kojení a to z lahve, naučili mne to v porodnici. Asi od 4 týdne kojím plně s výjimkou kolem 3 měsíce, kdy jsem opět podle doktorky dokrmovala asi 1-2 týdny UM po večerním kojení. V poslední době se při kojení často odsává a mezitím si cucá prsty, rozhlízí se,kolikrát musím prstík vyndat a zase přiložit, aby sála. U prvního prsu většinou saje hůře, při výměně stran už vydrží sát déle a lépe, ale i tak se odsává.Je i hodně zvědavá.Ráda bych plně kojila nadále,ale vím, že má nízkou váhu. Doktorka chce začít s večerní kaší,aby přibrala,lépe spala. Se spaním problémy nemá. Z odsávání nic nebylo,z odstříkávání je málo.Řeším, zda dokrm UM nebo kaši či už začít se zeleninou? Jsem alergik (alergie na pyly a intolerance na laktozu), takže do příkrmů se mi zdá brzy, ráda bych se vyvarovala možné alergie. Mám dotaz i na cucání prstů. Velmi často si cucá prostřední dva prsty levé ruky, takto pokaždé usíná a i během dne cucá, dudlík odmítá. Pokouším se jí strkat do ruky hračky, to nevydrží věčně. V kočárku musím udržovat ručku bez rukavice, než usne, jinak řve,dudlík vyplivne a najde ruku. Dá se s tím něco dělat? Moc děkuji. Lida

Autor
Lida
Příkrmy - kdy a jak začít
06. 01. 2015 10:08:45
ID otázky: 32714

Odpověd:

Hezký den přeji, Vaše dcerka má problém, který trápí velkou spoustu dětí a projevuje se zcela typicky zhoršeným prospíváním  od 2. měsíce věku. Dcerka již od porodu neumí efektivně sát (ale první dva měsíce dítě prospívá díky zvýšenému množství poporodních hormonů, kdy se tvoří mléka více téměř bez ohledu na to, zda dítě saje dobře či ne, pak ale hormony poklesnou - mezi 6.-8. týdnem po porodu a pokud se do té doby dítě nenaučilo efektivně sát, tak pomalu a jistě přijímá méně a méně mléka a také laktace klesá, pokud není řádně stimulována efektivním sáním ze strany dítěte), respektive je nějaký problém v technice kojení a ten jí neumožňuje získat dost mléka. To není Vaše chyba, ale chyba porodnice - tam Vás to měli naučit. A pak neinformovanost dětského lékaře, který Vás měl již v tom 3. měsíci navést za kvalitním poradcem, který by pomohl. Nyní má holčička již 4,5 měsíce a to se už těžce bude učit jinému stylu sání. Škoda...nicméně rozhodně se vyplatí se zaměřit na zefektivnění kojení a pomoci dcerce získat více mléka. 

Kontrola techniky kojení a její úprava má význam i nyní. Podívejte se na www.mamila.sk - jsou tam fotky a videa správné techniky a také tam najdete seznam laktačních poradkyň proškolených organizací Mamila (kde je velmi vysoká kvalita školení) - je tam už i dost českých kolegyň.

Jinak všechny ty projevy dcerky u prsu signalizují, že si neví rady, jak mléko z prsu dostat a že už laktace také poklesla. Nic z toho ale není nezvratným stavem. Upravte s nějakou kolegyní tu techniku kojení, kojte co nejčastěji (častěji než kojíte - zcela jistě, je potřeba zvýšit možnost dítěte získat více mléka), v noci ideálně spát s dítětem, ať může být kojeno často, ale bez toho, abyste se vyčerpávala běháním za ním. V kojení vždy z obou prsou pokračujte. Pomáhejte dcerce získávat více mléka tisknutím prsu (metoda komprese prsu je vidět na jednom z videí na stránkách Mamily).

Tento režim by měl pomoci. UM určitě není potřeba. Pokud po 2 týdnech nedojde ke zlepšení, tak po 5. měsíci klidně s příkrmy (zvolna) začněte. Vždy je v tomto věku lepší příkrm než UM.

No a co s cucáním těch dvou prstů neporadí. Syn má 11 let a cucá si je stále....:-/

Přeji hodně štěstí a radosti z Vašeho děťátka!

 

 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
08. 01. 2015 11:33:55

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit